گل و گیاه و حیواناتسبک زندگی

آموزش تربیت گربه خانگی (5 اشتباه تربیتی گربه که نباید انجام دهید!)

اگر به تازگی صاحب یک بچه گربه ملوس شده اید و یا می خوهید گربه لجباز خود را اهلی کنید، پس حتماً آموزش تربیت گربه خانگی را از دست ندهید! گربه ها اگر چه پشمالو و آرام به نظر می رسند، اما گاهی رفتارهایی از خودشان نشان می دهند که باعث دردسر شما می شوند!

شاید طی کردن مسیر تربیت گربه ها خسته کننده باشد یا از یک جایی به بعد کلافه شوید، اما وقتی بتوانید با این مشکلات کنار بیایید، با دیدن رفتارهای گربه لجباز دیروز که حالا به شیرین ترین رفیق شما تبدیل شده است، حس رضایت و خرسندی خواهید داشت. با این مطلب همراه ما باشید تا مهم ترین نکات برای تربیت گربه ها را بدانید.

مقایسه تربیت گربه و سگ (کدامیک راحت تر است؟!)

حتماً در مورد وفاداری و مونس بودن سگ ها شنیده اید! سگ ها حیواناتی ذاتاً کمک کننده هستند که هیچ کاری را به خاطر منافع شخصی خودشان انجام نمی دهند، بلکه رضایت صاحبشان در اولویت قرار دارد. سگ ها به شدت به انسان ها وابسته می شوند، مخصوصاً اگر از زمان تولگی به نگهداری از آن ها مشغول شده باشید. در جمع بودن و جلب توجه کردن از ویژگی های اصلی سگ هاست.

اما گربه ها ذاتاً گوشه گیر هستند و برای جلب توجه دیگران کاری نمی کنند! به نظافت خود خیلی اهمیت می دهند به طوریکه اگر به گربه های خیابانی توجه کرده باشید، حتی با وجود چرخیدن در بین زباله ها هم بدنی تمیز دارند! چون دائماً در حال زبان زدن به بدن خود هستند و این کار به صورت غریزی در آن ها نهادینه شده است. حتی زمانیکه می خواهند غذا بخورند، برخلاف سگ ها، غذایشان را کاملاً بررسی می کنند و اگر غذایی از نظرشان کپک زده یا خراب باشد، کنار گذاشته و نمی خورند!

به طور کلی تربیت گربه و سگ روحیات متفاوتی می طلبد که هر کدام سختی ها و مشکلات خاص خودشان را دارند. از نظافت گرفته تا سرگرمی ها، خواب، غذا خوردن و… .

مقایسه تربیت گربه و سگ

5 اشتباه بزرگ در تربیت گربه ها

  1. مجازات کردن گربه ها

انعطاف پذیری گربه ها بسیار کمتر از سگ هاست. به همین دلیل از ابتدا باید بدانید که صبر و حوصله بیشتری برای نگهداری و تربیت گربه نیاز دارید. به طور مثال سعی کنید از اول صبح، زمانیکه گربه شما از خواب بیدار می شود، او را به خاک مخصوص خود برده تا به راحتی کارش را انجام دهد. این موضوع باعث می شود تا یاد بگیرد هر زمان از خواب بیدار شد، همین عمل را تکرار کند.

اما گربه ها اگر ببینند صاحبشان خیلی منظم و سخت گیرانه به دنبال تربیت آن ها هستند، در یادگیری مقاومت می کنند! یادتان باشد که هیچ وقت از داد زدن و یا دعوا کردن استفاده نکنید! مجازات کردن تنها استرس گربه شما را افزایش می دهد و هیچ نکته مثبتی به دنبال نخواهد داشت.

بخوانید: 10 تا از عجیب ترین حیوانات جهان + تصاویر [تنبل ها بخوانند!]

مجازات کردن گربه ها

  1. بی دلیل غذا دادن به گربه

گربه ها باید یاد بگیرند که با شنیدن چه صداهایی، مجاز به غذا خوردن یا بازی کردن هستند. تمامی این صداها را شما باید به گربه خانگی خود آموزش دهید. به طور مثال از صدای کلیکی یک خودکار استفاده کنید زمانیکه می خواهید او را به بازی کردن تشویق کنید. حتی می توانید زمانیکه کار خوبی انجام داد، مثلاً به موقع در خاکش دستشویی کرد، تشویقی های خوشمزه برایش در نظر بگیرید.

اما هیچ وقت بی دلیل به گربه غذا ندهید! گربه باید یاد بگیرد که برای رسیدن به غذا باید تلاش کند و کاری که از او می خواهید را انجام دهد. این روش باعث پیشرفت در اموزش نگهداری گربه خانگی می شود.

بی دلیل غذا دادن به گربه

  1. نادیده گرفتن رفتارهای خوب

یکی از اشتباهاتی که معمولاً صاحبان بچه گربه انجام می دهند، توجه کردن به رفتارهای اشتباه آن هاست در حالیکه به کارهای خوب آن ها تشویقی نمی دهند! مثلاً اگر گربه شما یاد گرفته تا با اسکرچر و یا وسایل شخصی خود فقط بازی کند ولی به او توجه نمی کنید اما به محض اینکه روی مبل تازه شما چنگال کشید، تنبیه اش کنید، این رفتار باعث می شود تا به مرور از انجام کار درست هم دست بکشند و اصلاً خوب نیست!

نادیده گرفتن رفتارهای خوب گربه

  1. تلاش برای از بین بردن رفتارهای غریزی

از رفتارهای غریزی در همه گربه ها می توان به تندخویی، پنجه کشیدن، گاهاً خرابکاری مثل بیرون ریختن خاک گلدان ها، بالا و پایین پریدن و پنجه کشیدن اشاره کرد. یکی از اشتباهات در آموزش تربیت گربه خانگی ترک این عادت هاست. گربه ها با این رفتاهایی که نشان میدهند، ترس و استرس خود را مدیریت می کنند و البته باید بگوییم که هیچ وقت هم موفق به انجام ترک این کارها نخواهید شد!

تنها با فریاد زدن و یا بلند کردن صدا، تنبیه بدنی و… باعث افزایش استرس و تنش در گربه ها خواهید شد. گربه ها مانند انسان ها از حافظه کوتاه مدت و بلند مدت برخوردارند و به همین دلیل می توانند کارهای لذت بخش خود را به یاد آورند. سعی کنید با ایجاد جایگاه هایی مانند درختچه یا یک بلندی که معمولاً گربه ها به آن علاقه دارند، محیطی آرام و دوست داشتنی برای آن ها فراهم کنید.

  1. خسته شدن از آموزش و عدم تکرار

همانطور که گفتیم، گربه ها آموزش پذیری کمتری از سگ دارند و به همین دلیل نیاز دارید تا در مراحل آموزش تربیت گربه خانگی اصل تکرار را فراموش نکنید! دست دادن، تربیت گربه برای دستشویی، آموزش نشستن گربه، نحوه خواباندن گربه ها و… همگی نیاز به تمرین و ممارست دارد و اگر در بین راه خسته شوید یا بخواهید از روش های اشتباه استفاده کنید، گربه شما هیچ وقت نمی تواند به خواسته هایتان عمل کند!

به طور مثال یکی از اشتباهاتی که در زمان خواباندن گربه ممکن است انجام دهید، بیدار کردن آن ها در طول شب برای غذا خوردن یا بازی کردن است! محل دستشویی گربه را از غذا خوردنش جدا کنید. گاهی وقت ها گربه ها به خاطر اینکه خاک تمیزی ندارند، در اطراف جعبه تعبیه شده خود ادرار می کنند. پس هر زمان با این اتفاق رو به رو شدید، حتماً خاک آن را عوض کنید.

البته می توانید قبل از این کار، با دامپزشک مربوطه مشورت نمائید.

خسته شدن از آموزش و عدم تکرار

شناخت شخصیت و زبان بدن گربه از واجبات است!

با وجود اینکه گربه ها همگی از یک خانواده هستند و خوی وحشی گری دارند، اما شما می توانید با شناخت شخصیت گربه و زبان بدن آن ها متوجه شوید که بعضی از گربه ها بسیار آرام و برخی چقدر بازیگوش و عصبانی هستند! اگر گربه نشانه هایی مانند: گوش های تیز، موهای سیخ شده، مردمک چشم کاملاً باز و یا حرکاتی مثل عقب و جلو کردن دم و پشتی قوس و طاق مانند دارد، باید از آن دور شوید! یعنی او عصبانی است!

راحت ترین زمان برای رام کردن بچه گربه ها، بین 4 تا 8 هفتگی آن هاست.

شناخت شخصیت و زبان بدن گربه

جمعبندی

در این مقاله سعی کردیم به روش هایی از آموزش تربیت گربه خانگی اشاره کنیم که بیشتر افراد به اشتباه دچار آن شده و به همین دلیل تصور می کنند که تعلیم گربه ها تقریباً امری غیر ممکن است! اما حالا به این نتیجه می رسیم که با مطلع بودن از بهترین روش های تربیتی گربه ها می توانید همانطور که می خواهید، حیوان خانگی خود را بزرگ کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا