سبک زندگی

بهترین تصمیم را در بدترین شرایط بگیرید! + 7 مرحله طلایی تصمیم گیری

همه ما وقتی از صبح روزمان را آغاز می کنیم، چندین تصمیم گیری کوچک و بزرگ پیش رو داریم که هر کدام از آن ها را به شیوه هایی انتخاب می کنیم. اما اگر یک تصمیم بزرگ در زندگی داشته باشید چه کار می کنید؟ تصمیم هایی مثل دوری از خانواده، مهاجرت، انتخاب و یا ترک شغل، ازدواج و… .

اما خیلی از مردم نمی دانند که گرفتن بهترین تصمیم در زندگی هر فردی ضروریست! ترفندهایی وجود دارد که به کمک آن ها می توانید همیشه در بدترین شرایط بهترین تصمیم ها را بگیرید. در این مطلب به معرفی 7 مرحله طلایی تصمیم گیری که می توانند شما را از اشتباه و آزمون و خطا نجات دهند، خواهیم پرداخت.

معرفی 7 مرحله طلایی تصمیم گیری

  1. نترسیدن از پیامدهای تصمیم گیری

در بیشتر موارد این پیامدهای تصمیم گیری هستند که حتی فکر کردن به آن ها هم ترس در وجود بیشتر افراد می گذارد. اما اگر علت این مورد را بررسی کنید، متوجه می شوید که اضطراب و نگرانی های ناشی از تصمیم های نادرست هستند که همیشه باعث وسواس فکری در ما می شوند.

مثلاً فردی را تصور کنید که برای طلاق از همسرش به روش قانونی پیگیری کرده و نامه ای از دادگاه برایش فرستاده است. اما دائماً پیش خود فکر می کند که بعد از طلاق چگونه دوری از فرزندش را تحمل کند؟ آیا می تواند با زندگی مجردی کنار بیاید؟ رای دادگاه برای حضانت فرزند و گرفتن خانه چه خواهد شد؟

هر کدام از این سوالات چیزهایی هستند که می توانید قبل از قرارگیری در آن شرایط، برایشان راه حل و پاسخی پیدا کنید تا کمتر در طول مسیر دچار ترس و نگرانی شوید.

نترسیدن از پیامدهای تصمیم گیری

  1. در تصمیم گیری های بزرگ از قاعده 10/10/10 پیروی کنید

این قاعده جالب که ایده نویسنده ای به نام “سوزی ولچ” بود، به این موضوع اشاره می کند که تصمیم گیری هایتان را در 3 بازه زمانی مختلف یعنی: 10 دقیقه بعد، 10 ماه بعد و 10 سال بعد از آن بررسی کنید و ببینید در این 3 زمان چه احساسی نسبت به آن ها دارید؟

اگر از تغییر و یا از دست دادن آن بعد از این 3 تا بازه زمانی مختلف حس نگرانی و پشیمانی به سراغتان آمد، بدانید که باید بهترین تصمیم را بگیرید و آن این است که زندگی شادتری برای آینده خود رقم بزنید.

  1. گاهی نظرات دیگران را هم بپرسید

گاهی اوقات ممکن است برای اینکه در بدترین شرایط بهترین تصمیم را بگیرید، نیاز باشد از دیگران هم نظرخواهی کنید چرا که شما در این مورد به صورت گروهی فعالیت می کنید و مسئولیت ویژه ای به دوش ندارید! اما در مواردی که همه چیز ماجرا به عهده شماست و نمی دانید باید چه تصمیمی بگیرید، یک شخص سومی که از بیرون گود به ماجرا نگاه می کند، می تواند راهنمایی های خوبی برای شما داشته باشد.

گاهی نظرات دیگران را هم بپرسید

  1. علاقه و خواسته هایتان را از یکدیگر شناسایی و تفکیک کنید

اگرچه شاید تا به حال شنیده باشید که همیشه به دنبال علاقه هایتان بروید، اما باید بگوییم که همیشه هم دنبال کردن علاقه ها نمی تواند باعث پیروزی شما در زندگی شوند! مثلاً تصور کنید یک موقعیت بورسیه تحصیلی برای شما در بهترین دانشگاه دنیا بوجود آمده است ولی از آنجایی که نمی توانید از خانه و خانواده دل بکنید، این موقعیت عالی را از دست می دهید!

بشر به کلی تحت تاثیر عواطف و احساسات خود قرار می گیرد ولی اینکه چگونه این ها را مدیریت کند تا با خواسته های واقعی خود تداخل نداشته باشد؟ از مواردی هستند که باید به آن ها نگاه ویژه ای داشته باشید.

  1. ارزش های خودتان را شناسایی کنید

امروزه در دنیایی که زندگی می کنیم، به دلیل وجود انتخاب های متعدد نسبت به گذشته، تردیدهای بیشتری هم داریم. مثلاً اگر در گذشته می خواستید ماشین بخرید، انتخاب های شما به طور کلی شاید به تعداد انگشت های دست هم نمی رسید! اما در سال های اخیر علاوه بر تنوع بسیار بالای خودروها، آپشن هایی که به آن ها اضافه شده اند هم در بین انتخاب های شما قرار می گیرند.

اما همه این موارد برای تمامی افراد یکسان نیست و نمی توان یک نسخه دائمی برای همه پیچید! بهترین تصمیم برای شما آن چیزی خواهد بود که مطابق با خواسته و ارزش های شما همسو باشند، نه فرد دیگر! می توان گفت درک ارزش های هر تصمیم برای هر فردی لازم و ضروریست تا در آینده تاثیر نادرستی بر روی تصمیم گیری امروزتان نداشته باشد.

ارزش های خودتان را شناسایی کنید

  1. بررسی کفه ترازوی مزایا و معایب انتخاب

اگر در تصمیم گیری خود دچار شک و تردید هستید، سعی کنید مزایا و معایب آن را در کوتاه مدت و بلند مدت بررسی کرده و آن ها را بر روی کاغذ لیست کنید. با این روش می توانید مشخص کنید که کفه ترازو روی کدام بخش آن سنگینی می کند؟ اگر متوجه شدید که مزایای انتخاب شما بیشتر از معایب آن است، طبیعتاً این تصمیم گیری می تواند به نفع شما باشد.

اما اگر عکس این ماجرا وجود داشت، یعنی با خیال راحت تری می توانید انتخاب پیش روی خود را کنار بگذارید. از جمله مواردی که باید در لیست مزایا و معایب تصمیم در نظر بگیرید، میزان سود و ضرر است. همچنین باید هزینه های شروع تا عملی شدن تصمیم را هم محاسبه کنید که آیا می توانید از پس آن بر بیایید یا خیر؟!

  1. گام آخر، لحظه تصمیم گیری!

بعد از پشت سر گذاشتن مراحل مختلف که تا به اینجای مطلب به آن ها اشاره کردیم، بالاخره لحظه موعود فرا رسیده و باید خود را در موقعیت تصمیم گیری نهایی قرار دهید. اما حالا مزایا و معایب انتخابتان در جلوی روی شماست و حتی می توانید از یک شب قبل از نهایی کردن آن، به این فکر کنید که همه از آن باخبرند و چه عکس العملی نشان خواهند داد؟

البته که نباید فقط تحت تاثیر اطرافیان هم قرار گرفت و در نهایت این شما هستید که تا مدت ها و شاید تا پایان عمر باید با این انتخاب مهم دست و پنجه نرم می کنید! به یاد داشته باشید بعد از نهایی کردن تصمیم، دیگر به آن فکر نکنید و مدام از خود نپرسید که اگر اینطور میشد، نتیجه بهتری می گرفتم! اگر و ای کاش ها را دور بریزید که در اینجا چیزی جز اتلاف وقت برایتان نخواهد داشت!

لحظه تصمیم گیری

دلایل کاری که انجام می دهید، از چگونگی انجام آن مهم تر هستند!

یکی از نکات کلیدی مهمی که باید در زندگی به آن توجه کنید، این است که بر اساس بهترین شرایط تصمیم گیری نکنید، بلکه به خواسته های واقعی خود توجه داشته باشید. متاسفانه یکی از اشتباهاتی که بسیاری از افراد به آن دچار می شوند، توجه نکردن به همین نکته به ظاهر عادیست.

دلایلی را که به خاطر آن ها به بهترین تصمیم دچار شده اید، لیست کنید و اگر سختی و دشواری در طول مسیر به شما چیره شد، هر از گاهی با نگاه کردن به این لیست به خودتان یادآوری کنید که ارزشش را داشته است، به این ترتیب با قدرت بیشتری به ادامه مسیر فکر می کنید.

کلام آخر

در جهانی که ما زندگی می کنیم، همواره انتخاب های پیش رویمان از تصمیم هایی که باید بگیریم بیشتر هستند، به همین دلیل هم هست که اگر به طور مثال قرار باشد بین گزینه A و B یکی را انتخاب کنیم و بعداً از گزینه بهتر C هم با خبر شویم، تا مدت ها خودمان را سرزنش می کنیم، که این کار اصلاً مناسب انسان امروز نیست! چرا که هر لحظه با دنیایی از تصمیم گیری ها مواجه هستیم و اگر قرار باشد برای هر کدام از آن ها احساس پشیمانی داشته باشیم، زندگی را از دست می دهیم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا