آموزشیویدئو

تغییر بک گراند در فتوشاپ کمتر از 5 دقیقه + آموزش ویدیویی

یکی از کاربردی ترین چیزهایی که در برنامه های ادیت تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد، تغییر بک گراند در فتوشاپ است. به این ترتیب می توانید تصاویری زیباتر، خلاقانه و بسیار دیدنی از عکس هایی که نیاز دارید، بسازید. در این مطلب می خواهیم ساده ترین روش عوض کردن تصویر پس زمینه از صفر تا صد را با هم یاد بگیریم. پس با ما همراه باشید.

حذف پس زمینه تصویر در فتوشاپ برای مبتدی ها

قبل از اینکه بخواهید تصویری را جایگزین عکس اصلی پس زمینه خود کنید، نیاز دارید تا در فتوشاپ یاد بگیرید چگونه تصویر بک گراند را حذف کنید؟

این کار یکی از ایتدایی ترین چیزهاییست که باید در این نرم افزار بدانید. حذف پس زمینه تا حد زیادی به نوع تصویر بستگی دارد. مثلاً اگر تصویر پشت زمینه حالت یکدست داشته باشد و خیلی پیچیده و چند رنگی نباشد، به آسانی با چند کلیک می توانید آن را حذف کنید.

 1. حذف تصاویر 1 یا 2 رنگی بک گراند در فتوشاپ

اگر می خواهید کل رنگ پس زمینه را که خیلی پیچیده نیست به یک رنگ ثابت و مشخصی تبدیل کنید تا راحت تر بتوانید حذف را انجام دهید، از منوی select، گزینه color Range را انتخاب کنید تا به کمک ابزار قطره چکان، رنگ مورد نظرتان را از روی تصویر انتخاب کنید و تمام بک گراند را به یک رنگ تغییر دهید.

 نکته: اگر رنگی که انتخاب کرده اید، بخشی از رنگ سوژه اصلی تصویر شما باشد، آن ناحیه هم در هنگام حذف شدن پاک می شود! پس به این نکته توجه داشته باشید. 

بعد از زدن دکمه Ok، قسمت هایی از بک گراند انتخاب می شود و به صورت نقطه چین درمی آیند. تنها کافیست با زدن کلید Delete از کیبورد، آن را حذف کنید. بعد از این مرحله سوژه اصلی تصویر شما آماده است تا آن را به هر عکس و پس زمینه ای که می خواهید، منتقل کنید.

حذف تصاویر بک گراند در فتوشاپ

 1. حذف تصاویری یک تکه از بک گراند و سوژه اصلی

این روش را تنها در 1 دقیقه می توانید انجام دهید! فقط کافیست از بخش ابزارها که معمولاً در سمت چپ فتوشاپ قرار دارند، گزینه چوب جادویی یا Magic Wand Tool را انتخاب کنید و بر روی بخشی از پس زمینه تصویر کلیک کنید. با این کار خود به خود تصویر بک گراند انتخاب شده و می توانید با زدن کلید Delete آن را به راحتی حذف کنید.

 1. حذف بخشی از تصویر بک گراند در فتوشاپ

اگر نیاز دارید تا فقط بخشی از تصویر بک گراند را حذف کنید، با کلیک راست کردن بر روی ابزار Magic Wand Tool می توانید به Quick Selection Tool برسید. با زدن موس بر روی قسمت مورد نظر خود، می توانید همان ناحیه را فقط حذف کنید. البته این امکان هم وجود دارد که که درگ کردن موس، بخشی از قسمت های کناری تصویر پس زمینه را نیز انتخاب و بعد حذف کنید.

با این 3 روش به راحتی می توانید تصاویر پس زمینه خود را در فتوشاپ حذف کنید و بعد به سراغ تغییر بک گراند در فتوشاپ بروید.

مراحل تغییر بک گراند در فتوشاپ با عکس جدید

آیا دوست دارید بک گراند تصویرتان که به طور مثال عکس چند ساختمان است، با یک منظره زیبا و خوش رنگ تغییر کند و یا تصویر برج ایفل را به پس زمینه خود اضافه کنید؟!

برای اینکار باید ابتدا نقاطی از تصویرتان را که از بک گراند جدا می کند، به روش هایی که در مراحل قبل توضیح دادیم، انتخاب کنید. تصویری که می خواهید به پس زمینه خود اضافه کنید، از قبل انتخاب و ذخیره نمائید.

 به کمک ابزار مجیک تولز یا Pen Tool دور تا دور سوژه اصلی خود را انتخاب کنید و در صورت نیاز، عکس را crop کنید.

عکس پس زمینه خود را به تصویر کراپ شده اضافه کرده و با جا به جا کردن لایه ها، آن را به پشت سوژه خود منتقل کنید.

 قسمت هایی از عکس اصلی که در حالت جدید نیاز به حذف و یا تغییر دارند، مانند مرحله اول و به کمک ابزار شروع به انتخاب و تغییر نمائید.

 بعد از این مرحله، از آنجایی که ممکن است نور و کیفیت تصویر اصلی با عکس پس زمینه یکی نباشد، نیاز به تغییر دارد. برای این کار به منوی Image، Adjustments، Curves بروید و با کم و زیاد کردن نمودار رنگ، تغییرات دلخواه خود را ایجاد کنید.

اضافه کردن تصویر به عکس جدید

نکته: یکی از نکاتی که معمولاً در ادیت تصاویر رعایت نمی شود و باعث شده تا تضاد در رنگ و کیفیت دو تصویر اصلی به وضوح مشخص باشد، رعایت نکردن مورد آخر در عنوان قبلیست که مربوط به تغییر بک گراند در فتوشاپ است.

نکات لازم برای تغییر تنظیمات تصاویر

در قسمت Select and Mask، برای اینکه تغییرات مورد نیازتان را انجام دهید، لازم است بیشتر با گزینه های موجود آشنا شوید:

 • Smooth: با کم و زیاد کردن این بخش، می توانید لبه های ناحیه انتخاب شده را نرم تر کرده و یا تغییر دهید. در واقع خطوط ناهموار را از بین می برید.
 • Feather: با این گزینه، نواحی انتخاب شده را می توانید نرم تر کنید.
 • Shift Edge: با انتخاب این گزینه، کل ناحیه انتخاب شده را می توانید به تعداد مشخصی از پیکسل ها جا به جا کنید.
 • Contrast: با زیاد کردن این گزینه، در گوشه های تصویر می توانید تضاد رنگ را افزایش داده و باعث خشک تر شدن گوشه های آن شوید.

تغییر تنظیمات تصاویر در فتوشاپ

یکدست کردن رنگ ها (Match color)

همانطور که گفتیم، برای اینکه تصویر پس زمینه با سوژه اصلی یکدست باشد، نیاز دارید تا رنگ ها را با هم مچ کنید. برای این کار اول مطمئن باشید لایه مورد نظر را انتخاب کرده اید، نه لایه ماسک شده را!

حالا از منوی Image، گزینه Adjustment را انتخاب کنید و گزینه Match color را بزنید. در پنجره باز شده، به قسمت Source رفته و تصویر را انتخاب کنید. برای تغییر لایه مورد نظر، به زیر بخش Layer ای که میخواهید، بروید. با فعال کردن گزینه Neutralize تغییرات رنگی به وجود آمده را از تصویر لایه شما حذف می شود.

گزینه Luminance روشنایی و Intensity شدت نور را تغییر می دهد.

آموزش تغییر رنگ بک گراند در فتوشاپ

اگر فقط عوض کردن رنگ بک گراند در فتوشاپ مد نظر شماست، باز هم مراحل ساده ای را  پیش رو دارید که در کمتر از 5 دقیقه انجام می شود. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. تصویر مورد نظر را در فتوشاپ باز کرده و هر چیزی که جلوی پس زمینه وجود دارد را با استفاده از ابزار Quick selection یا کلید میانبر w انتخاب کنید. فراموش نکنید که این ابزار روی Add to selection تنظیم باشد.
 2. چنانچه قسمتی از پس زمینه جا مانده است، ابتدا با کلید میانبر Q پس زمینه را ماسک کنید و سپس با ابزار Brush بخش های جامانده را هم انتخاب نمایید
 3. حالا که تمام پس زمینه انتخاب شده است، کلید Q را بزنید و در پنل Layer ابتدا گزینه create new fill or adjustment file و بعد solid color را انتخاب کنید. در این مرحله پنجره ای باز می شود که باید رنگ قرمز را برگزینید تا همه موارد جلوی پس زمینه به این رنگ درآید
 4. حالا با ایجاد ماسک روی لایه تصویر اصلی، گزینه layer mask را انتخاب کنید و از پنل properties گزینه invert را بزنید تا لایه انتخابی بر عکس شود و رنگ پس زمینه تغییر کند
 5. حالا همه چیز آماده است تا رنگ دلخواه خود را در پس زمینه قرار دهید. برای اینکار در لایه تصویر اصلی روی آیکون layer thumbnail دو بار کلیک کنید تا پنجره ای از رنگ ها پیش روی شما قرار بگیرد و رنگ مناسب را انتخاب کنید.

جمعبندی

در این مطلب با هم یاد گرفتیم که بدون ترس با فتوشاپ کار کنیم و بتوانیم در خانه، تصاویر را به سلیقه خودمان تغییر دهیم. تغییر بک گراند در فتوشاپ خیلی کار دشواری نیست و به راحتی می توانید با رعایت نکات گفته شده در این محتوا، ادیت تصاویر را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا