پزشکی و سلامتی

تفاوت حجامت و زالو درمانی (چه کسانی نباید حجامت کنند؟)

افرادی که به طب سنتی یا اسلامی علاقه دارند، مزایای حجامت، بادکش و یا زالو درمانی را زیاد شنیده اند! اما آیا همه افراد می توانند حجامت کنند؟ تفاوت حجامت و زالو درمانی چیست؟ این عمل در چه زمانی بهترین تاثیرگذاری را دارد؟ انواع حجامت کدام است و آیا این روش های طب سنتی باید زیر نظر پزشک انجام شوند؟

در این مطلب تصمیم گرفتیم تا از ناگفته های شگفت انگیز زالو درمانی و حجامت بگوییم و بیشتر با این روش های درمانی آشنا شویم.

حجامت چیست و انواع آن کدام است؟

یکی از روش های درمانی بسیار قدیمی که از زمان پیامبران وجود داشت، حجامت است. جالب است که بدانید حجامت سابقه 7000 ساله دارد! شاید اولین تصویری که بعد از شنیدن حجامت به ذهنتان می رسد، تصویری از بدن خونی باشد! درست است که این روش یکی از انواع حجامت محسوب می شود، اما باید بدانید که روشی به نام حجامت خشک هم وجود دارد. اما همانطور که گفتیم، حجامت خیس در بین ایرانیان طرفداران بیشتری دارد.

روش انجام حجامت به این صورت است که پزشک با بررسی وضعیت مراجعه کننده، محل مورد نظر را ضد عفونی کرده و بعد لیوان های مخصوص حجامت را بر روی ناحیه قرار می دهد. (این لیوان ها یکبار مصرف هستند) به این عمل، بادکش می گویند. بعد از این مرحله، پزشک با بررسی وضعیت بیمار، چند خراش سطحی با تیغ بر روی پوست شخص ایجاد می کند و از اون خون می گیرد. این عمل، 3 تا 5 مرحله انجام می شود. کل زمان حجامت، 20 دقیقه است.

حجامت چیست و انواع آن کدام است

انواع حجامت و فواید آن

همانطور که گفتیم، حجامت در کشور ما که به روش طب سنتی انجام می شود، به 2 صورت حجامت خشک (Dry cupping) و حجامت تر (Wet cupping) صورت می گیرد. در حجامت خشک تنها عمل مکش توسط بادکش ها انجام می شود که خود به 2 نوع: 1- سرد و خشک 2- گرم و خشک تقسیم بندی می شوند.

در نوع اول یعنی حجامت سرد و خشک، تنها عمل ساکشن انجام می شود در حالیکه برای روش گرم و خشک، لیوان گذاری یا در اصطلاح کوزه، با آتش گرم شده و بعد بر روی نواحی مختلف بدن قرار می گیرد. در این روش شاهد منبسط شدن عروق، تحریک دیواره مویرگها و رفع انسداد عروق هستیم که باعث افزایش سیستم ایمنی بدن می شود.

حجامت تر هم روشی است که در آن با تیغ خطوطی سطحی بر روی پوست ایجاد می کنند تا در حالت مکش، خونگیری به درستی انجام شود.

انواع حجامت و فواید آن

مهمترین مزیت حجامت درمانی چیست؟

 1. درمان میگرن
 2. درمان واریس
 3. رفع فشار خون بالا
 4. کاهش سکته های مغزی و قلبی
 5. درمان ناباروری و بیماری های زنان
 6. کاهش اضطراب و استرس و افسردگی
 7. بهبود مشکلات پوستی مانند آکنه، اگزما
 8. درمان اختلالات خونی چون هموفیلی و آنمی
 9. کاهش غلظت خون و تراکم سلولی در مویرگ ها و بهبود اکسیژن رسانی و تعدیل بار قلب و ریه

مهمترین مزیت حجامت درمانی

اسامی انواع حجامت از نگاه طب اسلامی

علاوه بر 2 روش کلی حجامت خشک و تر که در قسمت های بالایی به آن اشاره کردیم، این عمل در نواحی مختلف بدن انجام می شود که زیر نظر پزشک و با تایید وی صورت می گیرد. در این قسمت می خواهیم به نمونه های دیگری از انواع حجامت بپردازیم:

حجامت سر (نجات بخش)، حجامت عام (نافع)، حجامت اخد عین (کتف ها)، حجامت نقره، حجامت تحت الذقن (زیر چانه)، حجامت پشت گوش، حجامت کمر (رهاننده)، حجامت زیر شکم، حجامت سرین (باسن)، حجامت مقعد (اطراف مقعد)، حجامت ران پاها، حجامت زانوها، حجامت ساق پا و حجامت زیر قوزک خارجی پاها.

انواع حجامت از نگاه طب اسلامی

چه کسانی نباید حجامت درمانی کنند؟

یکی از سوالاتی که مراجعه کنندگان قبل انجام حجامت می پرسند، این است که آیا سن یا محدودیت بیماری می تواند آن ها را از حجامت درمانی منع کند؟ باید بگوییم که اگر جزو افراد لیست پایین هستید، توصیه می شود که حجامت نکنید:

 1. سابقه بیماری هموفیلی و یا خونریزی شدید، سرطان خون یا هپاتیت B
 2. داشتن اختلالات روانی حاد مانند تشنج و خشم
 3. نارسایی قلبی و یا بیماری های جدی قلب
 4. پوست حساس و یا داشتن زخم
 5. افراد با کمبود پلاکت خون
 6. مبتلایان به فشار خون بالا
 7. داشتن بیماری سل
 8. داشتن بلغم شدید
 9. نوزادان زیر 4 ماه
 10. خانم های باردار

بهترین فصل حجامت چه زمانیست؟

افرادی که هیچگونه بیماری زمینه ای ندارند و در سلامت کامل هستند، می توانند فصل بهار را برای انجام حجامت انتخاب کرده و اقدام کنند. البته فصل پاییز هم برای این کار مناسب است. امام رضا (ع) فرموده اند: “در فصل بهار خون به هیجان در می آید و فصل بهار روح زمان هاست، از حجامت در این زمان باید استفاده شود ”

جالب است بدانید که بهترین روزهای هفته برای انجام حجامت، شنبه، یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه است و بدترین زمان، روز جمعه علی الخصوص ظهر آن است! 16 و 17 ام ماه قمری برای این کار مناسب است و اگر در زمانی غیر از این دو روز انجام شود، می تواند باعث شدید بیماری های سوداوی و غلظت خون گردد.

4 نکته مهم که قبل از عمل حجامت باید رعایت کنید!

 1. قبل از هر گونه عمل خونگیری مانند حجامت، مصرف انار را فراموش نکنید. مصرف سرکه و کاسنی هم به خنک کردن بدن کمک می کند.
 2. اگر طبع گرم و تر دارید، قبل از حجامت غذاهایی با طبع خنک مصرف کنید تا هیجانات خون را کاهش دهید.
 3. بهترین زمان برای حجامت، در ساعت های اولیه روز است که هوا معتدل است.
 4. در زمان گرسنگی از انجام حجامت خودداری کنید!

نکات مهم قبل از حجامت

زالو درمانی چیست و چه خواصی دارد؟

زالو درمانی یکی دیگر از روش های طب سنتی برای کاهش و یا برطرف کردن انواع دردها و بیماری هاست. تفاوت زالو درمانی با حجامت در نوع درمان آن هاست. مثلاً در زالو درمانی بیشتر از همه برای درمان یک نقطه مشخص از بدن استفاده می شود. مشکلاتی که مربوط به خون و جریان آن هستند، بهتر است با حجامت درمان شوند نه زالو درمانی!

در برخی از کشورهای جهان برای درمان آب سیاه چشم از زالو در اطراف آن استفاده می کنند که اختلال در شبکه عروقی چشم را بهبود می بخشد. از خواص زالو درمانی می توان به تسکین دردهای استخوانی و مفصل اشاره کرد. مثلاً اگر آرتروز یا آرتریت دارید، زالو درمانی را امتحان کنید.

زالو درمانی چیست

مزایای زالو درمانی از بیماری های پوستی تا مشکلات قلب و عروقی

نتایج جالب و عجیبی از زالو درمانی ارائه شده است که می تواند در درمان بسیاری از بیماری های عضلانی و قلب و عروق موثر باشد. در این قسمت به معرفی برخی از آن ها می پردازیم:

✅ نقرس

✅ تورم چشم

✅ کاهش ریزش مو

✅ بیماری های گوش

✅ واریس و واریکوسل

✅ اختلال در گردش خون

✅ سینوزیت مزمن و سر درد

✅ اسپاسم و دردهای عضلانی

✅ برطرف کردن عوارض دیابت

✅ بیماری های پوستی مانند آکنه

بخوانید: 5 معجزه سرکه سیب برای پوست (از درمان جوش تا زگیل!)

مزایای زالو درمانی

مهمترین تفاوت حجامت و زالو درمانی چیست؟

حالا که با چگونگی روش انجام حجامت و زالو درمانی آشنا شدید، بد نیست تا درباره تفاوت های این دو درمان سنتی بیشتر بدانید. در زالو درمانی برخلاف حجامت، از بادکش استفاده نمی کنند؛ زیرا زالو به طور خدادادی این عمل را انجام می دهد! پزشک مربوطه با توجه به توان بیمار، میزان خون خروجی را کنترل می کند. مثلاً اگر خون کمتری نیاز است، از زالوی کوچک و چنانچه به خون بیشتری نیاز باشد، از زالوی بزرگ تری استفاده می کند.

همچنین در افراد مسن در بسیاری از موارد، به جای حجامت از زالو درمانی استفاده می شود.

جمعبندی

در آخر باید اضافه کنیم که هر روش درمانی، مزایا و معایبی هم دارد که حجامت و زالو درمانی نیز از این اصل جدا نیست! مثلاً یکی از عوارض زالو درمانی این است که اگر تعداد زالوهای استفاده شده در یک ناحیه از بدن شما زیاد باشد، امکان خونریزی زیاد از ناحیه گزش وجود دارد.

همچنین توجه داشته باشید که اگر به افراد غیر متخصص این کار مراجعه کنید، به جای درمان، سم وارد بدن خود کرده اید! فراموش نکنید که با توجه به شرایط سنی و جسمی خود، حتماً قبل از مراجعه به کلینیک های سنتی حجامت یا زالو درمانی، با پزشک خود مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا