پزشکی و سلامتی

مهمترین تفاوت سرماخوردگی و کرونا از نگاه پزشکان

حدود یک سال است که کشور ما مثل سایر نقاط دنیا با ویروس کرونا درگیر شده و همگی با این سوال رو به رو هستیم که تفاوت سرماخوردگی و کرونا چیست؟ از آنجایی که بیشترین علائم بیماری کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا یکی است، بنابراین نیاز به تشخیص دقیق از طرف پزشکان و متخصصان ویروس شناسی است تا به نگرانی ها و اضطراب ها پایان دهد.

اگر شما هم از یک بدن درد ساده و یا سردرد ترس این را دارید که به بیماری کرونا مبتلا شده اید، پیشنهاد می کنیم حتماً این مطلب را تا انتها مطالعه کنید و با مهمترین تفاوت های بین کرونا و سرماخوردگی آشنا شوید.

 بخوانید: سفر در دوران کرونا با رعایت 4 نکته کلیدی

شایع ترین علائم بیماری کرونا (Covid-19)

ویروس کرونا مانند چندین بیماری ویروسی دیگر، با درگیر کردن ریه ها، باعث ایجاد بیماری در انسان و یا حیوانات می شود. حتی یک سرماخوردگی ساده می تواند تا حدی خطرساز باشد که ریه ها را درگیر کرده و بیماری های شدید تنفسی ایجاد کند! نخستین بار در دسامبر 2019 بود که ویروسی ناشناخته با نام covid-19 در ووهان چین کشف شد.

شاید کسی فکرش را هم نمی کرد که تا یکسال بعد از این تاریخ، کل دنیا به طور حاد با این بیماری درگیر شود و کشته های فراوانی بدهد. اما با توجه به آمار ثبت شده و بررسی هایی که از طرف پزشکان انجام شده است، بیشتر از همه افراد مسن و کسانی که بیماری های زمینه ای مثل دیابت، تنگی نفس، مشکلات قلبی و یا فشار خون بالا دارند، در معرض این آسیب ها هستند.

شایع ترین علائم بیماری کرونا (Covid-19)

  1. تنگی نفس

رایج ترین علائم بیماری کووید 19 که آن را خطرناک ترین بیماری یک سال اخیر دنیا نامیده است، تنگی نفس و سفید شدن ریه هاست که بیشترین درصد آن را درگیر می کند. اما از آنجایی که بیماری کرونا یک ویروس تک علائمی نیست تا با دیدن اولین نشانه ها تشخیص سریع داد، به همین دلیل بعد از مشاهده علائم تنگی نفس بلافاصله باید برای گرفتن تست کرونا به پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس از علائم کرونا

 

  1. از بین رفتن حس بویایی و چشایی

در ابتدای بروز ویروس کرونا در دنیا، پزشکان با تعداد زیادی از مراجعه کنندگانی رو به رو میشدند که تقریباً بدون هیچ علائم بالینی دیگر، تنها ادعا می کردند که حس بویایی و چشایی خود را از دست داده اند! البته این حس در برخی از افراد بعد از یک تب و لرز خفیف هم ایجاد میشد.

  1. علامت انگشتان پای کووید

طبق تحقیقات انجام شده از طرف اتحادیه بین المللی بیماری های پوستی آمریکا، بعضی از مبتلایان به بیماری کرونا، معمولاً بین یک تا چهار هفته بعد از ابتلا به این ویروس، با تورم و تغییر رنگ پوست انگشتان پا مواجه می شوند. این بیماری که به اسم “انگشتان پای کووید” معروف است، مثل علائم سرمازدگی در انگشتان پا ظاهر می شود.

این ویژگی در برخی از افراد به طور میانگین 15 روز به طول می انجامد و به خودی خود برطرف می شوند، اما در برخی از مبتلایان 1 تا 2 ماه ادامه می یابد.

علامت انگشتان پای کووید

  1. تب و لرز

یکی از علائمی که بین مبتلایان به سرماخوردگی و کرونا ویروس یکسان است و باعث می شود تا مبتلایان را با نگرانی رو به رو کند، تب و لرز و دمای بالای 38 تا 39 درجه است. با انجام تب سنجی در فروشگاه ها، مراکز خرید و درمانی، اولین تست ویروس کرونا انجام شده و اگر در بازه مشکوک به این ویروس باشند، سایر علائم بالینی نیز در افراد بررسی می شود.

  1. بدن درد

بدن درد و کوفتگی از علائمی هستند که شاید بدون هیچ پیش زمینه ای از علائم سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا، در افراد ایجاد شده و تا چند روز هم ادامه دارد. حتماً بعد از دیدن چنین علائمی، به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم تست کرونا را انجام دهید.

بدن درد در کرونا

مهمترین تفاوت سرماخوردگی و کرونا با آنفلوآنزا چیست؟!

از علائم اصلی بیماری سرماخوردگی می توان به: عطسه های مکرر، آبریزش بینی، آبریزش چشم، سرفه، گلودرد، تب ملایم و خستگی اشاره کرد. ویروس سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا از طریق ذرات موجود در تنفس و یا سرفه به افراد منتقل می شود. معمولاً فاصله شروع علائم این ویروس تا وارد شدنش به بدن، 24 تا 48 ساعت طول می کشد.

یکی از اصلی ترین تفاوت ویروس سرماخوردگی با آنفلوآنزا علائم خفیف تر آن است. مثلاً اگر در سرماخوردگی به تب دچار می شوید، این تب در آنفلوآنزا بیشتر و به یکباره ایجاد می شود. شاید شما هم تجربه این را داشته باشید که بعد از خوردن خربزه به یکباره احساس گلودرد و بعد از آن عطسه و آبریزش داشته باشید!

زمانیکه چنین اتفاقی می افتد، یعنی شروع ناگهانی تب به همراه بدن درد و سایر علائمی که نام بردیم، شما به آنفلوآنزا مبتلا شده اید نه کرونا!

مقایسه دوره بیماری کرونا با آنفلوآنزا

بیماری کرونا به صورت تدریجی در افراد ایجاد می شود که به آن “دوره نهفتگی” می گویند و معمولاً بین 1 تا 14 روز طول می کشد! در آنفلوآنزا علائم گوارشی مثل اسهال و استفراغ یا کم شدن شدید اشتها را میبینیم که به شدت آزار دهنده هستند. البته اگر علائم دستگاه تنفسی فوقانی و بی اشتهایی در فردی ایجاد شد، او مشکوک به کروناست.

معمولاً مدت زمان 5 تا 7 روزه را برای مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا به عنوان دوره درمان در نظر می گیرند، اما در مواقع ابتلا به ویروس کرونا، این دوره حداقل 2 هفته تا یکی دو ماه به طول می انجامد. تنها 5% افرادی که به گلودرد و آبریزش بینی دچار شده اند، بیماری کرونا دارند.

مقایسه دوره بیماری کرونا با آنفلوآنزا

توصیه های پزشکی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

✅ ماسک زدن در اماکن عمومی

✅ شست و شوی مداوم دست ها با آب و صابون

✅ مصرف مایعات فراوان

✅ اجتناب از حضور در اماکن شلوغ

✅ استفاده از ژل و یا الکل ضدعفونی کننده دست و سطوح

✅ ضد عفونی کردن وسایل و لوازم خریداری شده

✅ رعایت فاصله حداقل 1/5 متری از دیگران

بخوانید: مهمترین داروهای درمان کرونا (از فاویپیراویر تا رمدسیویر)

آیا آنفلوآنزا و سرماخوردگی باعث تنگی نفس می شود؟

همانطور که گفتیم، تفاوت سرماخوردگی و کرونا علائمی مثل تنگی شدید تنفسی در کووید 19 است. سرفه های خشک در کرونا باعث می شود شرایط نفس کشیدن را سخت تر کند. اما در افراد مبتلا به آنفلوآنزا و یا سرماخوردگی، چنانچه سرفه های خشک و یا خلط آور زیاد شوند، تنها در صورتی که بیماری های زمینه ای داشته باشند، تبدیل به ذات الریه می شود. اما در حالت عادی هیچگاه این دو بیماری مثل کرونا باعث تنگی نفس نمی شوند.

تاثیر آب و هوای سرد، گرم و معتدل بر انتقال ویروس کرونا

در روزهای اولی که بیماری کرونا همه گیر شده بود، نظریه هایی وجود داشت که با فرا رسیدن فصل تابستان، به دلیل گرما و افزایش دما، رفته رفته شدت این بیماری کاهش پیدا می کند، اما میزان مبتلایان و مرگ و میر به شدت افزایش یافت! اگرچه افزایش دما می تواند تا حد زیادی باعث کشتن و کم اثر شدن ویروس ها شود، اما این دما باید بالای 60 تا 70 درجه و به صورت مستقیم باشد!

نتایجی هم در دست نیست که نشان دهد برف و سرما می تواند باعث کشتن ویروس کرونا شود! در اقلیم گرم و معتدل هم باید تا حد امکان، با شست و شوی مداوم دست ها، از ابتلا به این ویروس در امان ماند.

تاثیر آب و هوای سرد، گرم و معتدل بر انتقال ویروس کرونا

جمعبندی

حتی زدن واکسن آنفولانزا و یا کرونا هم نمی تواند راهی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا باشد، بلکه همه مردم دنیا تنها باید با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، از انتقال این بیماری به دیگران جلوگیری کنند. حتماً پیگیر جدیدترین توصیه های بهداشتی از خبرگزاری های معتبر باشید تا از ابتلا به این ویروس منحوس در امان بمانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا