آموزشی

4 روش تقویت حافظه که باید کنکوری ها بدانند

همه ما از اینکه روزی به آلزایمر مبتلا شویم و یا آدرس و شماره تلفن های روتین زندگیمان را فراموش کنیم واهمه داریم! حافظه نیاز به تقویت و تکرار مهارت های یادگیری دارد تا بتواند شادابی و طراوت خود را حفظ کند. آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که در آزمونی شرکت کنید و جواب سوالات را با اینکه تکرار و تمرین زیادی هم داشتید فراموش کرده باشید؟! قطعاً پاسختان مثبت است!

چه اتفاقی برای حافظه ما می افتد که به یکباره دچار فراموشی می شویم؟ آیا دلایلش ژنتیکی است یا در اثر مصرف برخی داروها به این وضع دچار می شود؟!

همه این احتمالات وجود دارد ولی برای اینکه با 4 تکنیک تقویت حافظه برای کنکوری ها آشنا شوید، در ادامه همراه این مطلب باشید.

مواد غذایی معجزه گر در تقویت حافظه برای کنکوری ها

شاید از شنیدن این جمله تعجب کنید که اگر می خواهید ذهن توانایی داشته باشید باید برای سلامتی جسم خود هم تلاش کنید! اسید فولیک ماده بسیار موثری در تقویت حافظه است که در مواد غذایی مختلفی مانند آووکادو و کلم بروکلی وجود دارد. ویتامین K برای افزایش قدرت حافظه بسیار مفید است.

اگر از علاقمندان همیشگی مصرف شکلات هستید بد نیست بدانید خوردن شکلات تلخ برای حافظه شما بسیار مفید است. شکلات هر چقدر تلخ تر برای تقویت حافظه بهتر!

مواد غذایی که حاوی هورمون های شادی بخش هستند مانند زرده تخم مرغ، چغندر، چای سبز، ماهی سالمون و زعفران تنها بخشی از ده ها ماده مفید غذایی به شمار می روند که با خوردن آن ها نه تنها از افسردگی جلوگیری می شود بلکه به شادابی و بهبود حافظه نیز کمک می کنید.

مواد غذایی تقویت حافظه

 

4 راهکار طلایی برای تقویت حافظه

  1. از نقشه ذهنی در یادگیری کمک بگیرید

در هنگام یادگیری اگر مطالبمان کوتاه باشند کمتر دچار فراموشی یا مشکل می شویم. اما کافیست یک کتاب 100 صفحه ای را جلویمان بگذارند و بخواهند تا در امتحانی شرکت کنیم. به خصوص اگر این کتاب دارای عبارات سخت و تصاویر به هم مرتبطی باشد که آن ها را هم باید به حافظه بسپاریم!!

خلاقیت یعنی اینکه بتوانید ارتباط بین موضوعات را پیدا کنید و با یک چارت خیلی ساده آن ها به ذهن بسپارید. رمزگذاری هم یکی دیگر از کارهایست که می توانید برای به یاد سپردنِ بهتر داشته باشید. مثلاً فرض کنید جدول مندلیف را می خواهید حفظ کنید ولی ترتیب آن ها برایتان دشوار است. می توانید از حافظه تصویری خود کمک بگیرید و هر 5 عنصر را در یک تصویر کوچکتر به یاد بسپارید.

  1. به دیگران آموزش دهید

یکی از راه هایی که می توان تشخیص داد آیا مطلب یاد گرفته شده به درستی در حافظه نقش بسته است یا نه؟ یاد دادن همان مطالب به دیگران است. با این کار علاوه بر اینکه ذهن خود را تقویت می کنید متوجه می شوید در کدام قسمت های آن دچار ضعف یا فراموشی شده اید؟

  1. ارتباط تصویری با درس ها برقرار کنید

همانطور که گفتیم داشتن یک چارت یا الگویتم که ارتباط بین دروس را برای همیشه در ذهن ماندگار کند بسیار می تواند در تقویت حافظه برای کنکوری ها موثر باشد. مثلاً دیدن ویترین مغازه ای که قیمت گذاری شده است به مراتب بیشتر از یک ویترین شلوغ و بدون اتیکت در ذهن نقش می بندد.

اگر مجبور به یادگیری دروسی هستید که نمی توانید از این تکنیک استفاده کنید و خبری از تصویر و الگوریتم در آن ها نیست، نگران نباشید! سعی کنید از یک شعر یا خاطره ای که شما را به یاد آن موضوع می اندازد کمک بگیرید. یا اینکه از کلید واژه هایی برای ماندگاری در ذهن استفاده کنید. به این روش یا تکنیک “یادیار” گفته می شود.

مثلاً دو واژه خسوف و کسوف را که به خاطر دارید؟ همه ما برای یکبار هم که شده این دو را با هم اشتباه گرفته ایم!! اما روشی که می توان این دو را از هم جدا کرد این است که کسوف را با خورشید گرفتگی که فاقد حرف “خ” می باشد به یاد داشته باشید و خسوف که بر عکس آن است به معنی ماه گرفتگی می باشد.

ارتباط تصویری با درس ها در تقویت حافظه

  1. در 24 ساعت اول یادگیری مطالب را مرور کنید

محققان معتقدند که مرور مطالب جدید بعد از چند ساعت اولیه از فراگیری آن ها نقش بسیار زیادی در تثبیت حافظه دارند. حتی اگر از دوران تحصیل و یادگیری مطالب به صورت آکادمیک فاصله گرفتید هم می توانید از این روش کمک بگیرید. مثلاً اگر مطلب جدیدی مطالعه می کنید برای اینکه دچار فراموشی نشوید کمتر از 24 ساعت بعدش بهترین زمان برای مرور مطالب است.

با این کار دیگر لازم نیست که برای یادگیری مجدد مطالب خود در یک هفته آینده ساعت های بیشتری وقت بگذارید بلکه در کمترین زمان ممکن می توانید از دانسته های خود حس رضایت و شادکامی داشته باشید.

مغز انسان یک دیسک اعجاب آوره!!

نورون های مغزی ما توانایی این را دارند که بدون توقف در مدت 300 سال برنامه های تلویزیونی را در خود ذخیره کنید!! بنابراین هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که ذهنش توان یادگیری را ندارد! این جملات منفی را از خود دور کنید.

انسان ها فقط باید یاد بگیرند که چگونه می توانند از این فضای بی نهایت به درستی استفاده کنند؟ تمرکز، تکرار و کمک گرفتن از تکنیک هایی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم باعث می شود تا بازدهی ذهن را بالا برده و به طور اعجاب آوری بتوانید مطالب را در حافظه دسته بندی کنید.

قدرت مغز انسان

حافظه بلند مدت خود را تقویت کنید

ما هر روز ده ها اطلاعات مختلف را از دور و اطراف خود میبینیم یا می شنویم. این اطلاعات اولین چیزهایی هستند که در مدت حداکثر 4 ثانیه در حافظه حسی ما ذخیره می شوند که خوب طبیعتاً امکان فراموشی زیادی هم دارند. در صورتی که به حافظه حسی توجه کنید به مدت 20 الی 30 ثانیه می تواند به حافظه کوتاه مدت یا فعال منتقل شود که در این مرحله هم احتمال فراموشی بسیار بالاست.

برای اینکه از مطالب قدیمی در زمان مورد نیاز استفاده کنید نیاز است تا به حافظه بلند مدت انتقال یابند. این مرحله اتفاق نمی افتد مگر با تکرار و تکرار و تکرار!!

سبک یادگیری هر کسی متفاوت است

باید قبل از هر چیزی روش یادگیری خود را بشناسید. اگر افرادی دور و اطراف خود دارید که با قدم زدن درس می خوانند و اتفاقاً موفق هم هستند تعجب نکنید! آن ها سبک یادگیری خود را پیدا کرده اند که به آن سبک حرکتی گفته می شود در حالیکه شاید این روش برای شما نتیجه معکوسی داشته باشد.

برخی افراد هستند که با دیدن مطالب، بهتر می توانند بازدهی داشته باشند که سبک یادگیری دیداری دارند. در مقابل افرادی هستند که قدرت شنیداری بالایی دارند و هر چیزی که میشنوند را بهتر به حافظه می سپارند. به این روش از یادگیری سبک شنیداری گفته می شود.

سبک یادگیری در کنکور

کلام آخر

نوشتن مطالب یکی دیگر از روش های تکرار و تمرین در تقویت حافظه برای کنکوری ها است. اگر از نوشتن سنتی فراری هستید و به خلاصه نویسی دستی عادت ندارید باید بدانید که اتفاقاً سخت در اشتباه هستید. این روزها نرم افزارهای دیجیتالی که جایگزین فلش کارت های فیزیکی شده اند به شدت بازدهی ذهن را پایین آورده در حالیکه وقتی با دست شروع به نوشتن مطالب می کنید ارتباط بین عصب های آن با مغز بیشتر شده و بازخورد بهتری خواهید داشت.

در پایان باید به کنکوری های عزیز بگوییم که تا می توانید تکرار و تمرین داشته باشید و از این تکرار خسته نشوید چرا که ذهن شما یک منبع بی نهایت ذخیره سازی اطلاعات است و هیچ پایانی برایش وجود ندارد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا