آموزشی

10 جمله طلایی که مدیران موفق هر روز می گویند

کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که تجربه ای از تاثیر کلام در زندگی شخصی یا کاری اش نداشته باشد. یک جمله مثبت و سازنده می تواند روز شما را بسازد و برعکس یک جمله منفی و مخرب تمام روحیه و انگیزه تان را نابود می کند.

به همین دلیل است که صدها کتاب درباره مهارت های ارتباطی نوشته شده و اتفاقا پرفروش هم بوده اند. اما قدرت کلام وقتی بیشتر مشخص می شود که شما مدیریت یک مجوعه از افراد با روحیات مختلف را برعهده می گیرید.

در این مقاله به شما خواهیم گفت مدیران موفق چه جملاتی را در طول روز به کارمندان خود می گویند و از یک مدیر موفق به مدیر محبوب تبدیل می شوند.

این 10 جمله شگفت انگیز!

1. چه خبر؟!

آماندا آگوستین یک متخصص شغلی است و می گوید بهترین مدیران کسانی هستند که به طور منظم با کارمندان خود صحبت می کنند و از مکالمات روزانه به عنوان بهترین فرصت برای بهبود عملکرد و احساس راحتی بیشتر استفاده می کنند.

خب فکر می کنید برای شروع باید چه کار کرد؟ شاید ساده به نظر برسد، اما کافی است بگوئید، سلام چه خبر؟! اوضاع چطور است؟ این یکی از جملات مدیران موفق و روشی عالی برای در دست گرفتن ابتکار عمل و کنترل روحیه تیم است.

2. خوشحالم که شما در تیم من هستید

بله این جمله ای است که خیلی از مدیران موفق همیشه می گویند. در واقع آن ها به جای این که بگویند اخیرا چه کاری برای من انجام داده ای یا امروز چقدر پول برای من بدست آورده ای، حس قدردانی و مهم بودن را به کارکنانشان منتقل می کنند.

همه کارکنان می خواهند به جای کارهای یکنواخت روزانه، بخشی از یک کار بزرگ و عالی باشند و این هنر و تصمیم مدیر است که با جملات مثبت این احساس را در افراد به وجود بیاورد.

همچنین بخوانید: بهترین تصمیم را در بدترین شرایط بگیرید! + 7 مرحله طلایی تصمیم گیری

جملات مدیران موفق: خوشحالم در تیم من هستید

3. جمله طلایی مدیران موفق: ممنونم!

همه افراد دوست دارند از آن ها قدردانی شود. گاهی حتی یک تشکر ساده هم کافی است. با همین تشکر ساده به کارکنان خود می گویید که زحمات و تلاش های آن ها را می بینید و برای کارشان ارزش قائلید.

شاید تشکر کردن از زیر دستان کمی برای مدیران سخت باشد، اما اگر می خواهید در زمره مدیران موفق قرار بگیرید، باید تعریف و تمجید واقعی از کارمندان را در برنامه خود قرار دهید. چون ثابت شده است که همین جمله کوتاه واقعا می تواند معجزه کند!

4. شما چطور فکر می کنید؟!

یک مدیر موفق همیشه از کارکنان خود می پرسد “نظر شما چیست یا شما چطور فکر می کنید” با توجه به فشارها و مشکلاتی که در زمان کار به وجود می آید و نیاز به نوآوری و خلاقیت دارد، واقعا عجیب است که چرا یک مدیر مرتبا این سوال را از اعضای تیم خود نمی پرسد.

شاید نمی خواهند تمام مشکلات و نگرانی های کاری به سمت آن ها برود و یا شاید زمان کافی در اختیار ندارند. دلیل هر چه که باشد، توجیه مناسبی برای این کوتاهی و اشتباه به شمار نمی رود!

شما به عنوان یک مدیر باید از کارکنان خود بخواهید راه حل ارائه دهند و مهارت حل مسئله را در خود تقویت کنند. فقط باید باور کنید که هر کارمند یک ایده عالی و استفاده نشده در ذهنش دارد که تنها بهترین مدیران می توانند از آن ها استفاده کنند و بهره وری کارمندان را افزایش دهند.

جمله مدیر موفق: نظر شما چیست؟

5. من اشتباه کردم!

همیشه اعتراف به اشتباه نشانه ضعف نیست، بلکه گاهی می تواند نشان دهنده قدرت یک فرد باشد. باید بدانیم که هیچکس کامل نیست و هر کسی می تواند اشتباه کند.

یک مدیر موفق و به عبارت بهتر یک فرد موفق و باهوش، سعی می کند اشتباه خود را قبول کرده و آن را جبران کند. البته واضح است که مدیران موفق آنقدر اشتباه نمی کنند که مدام مجبور به عذرخواهی باشند.

زیرا آن ها از اشتباهات خود درس می گیرند. اما مدیران ناکارآمد روی اشتباهات خود پافشاری می کنند و با این کار به سرعت محبوبیت خود را از دست خواهند داد.

6. چطور می توانم از شما پشتیبانی کنم؟

مدیران موفق به طور منظم از کارمندان خود پشتیبانی می کنند و از آن ها می پرسند که آیا ابزار لازم را برای انجام کار و موفقیت و پیشرفت شغلی در اختیار دارند یا خیر.

مثلا می توانید از کارکنان خود بخواهید 3 کاری که شما می توانید متفاوت انجام دهید و از آن ها حمایت کنید را بگویند یا برایتان بنویسند. مطمئن باشید جواب های جالبی دریافت می کنید که تا پیش از این حتی فکرش را هم نمی کردید.

ممکن است این حمایت شامل یک دوره آموزشی، حضور در یک همایش تخصصی، نصب یک برنامه نرم افزاری پیشرفته تر و مواردی از این دست باشد. با این کار حس همدلی میان افراد را هم ترغیب خواهید کرد.

جملات مدیر موفق: چطور می توانم از شما حمایت کنم؟

7. همیشه برای شما وقت دارم!

تصویری که ما از مدیران در ذهن داریم یک فردی است که همیشه سرش شلوغ است و برای صحبت کردن با او باید وقت قبلی داشته باشیم.

اما مدیران موفق همیشه زمانی را برای کارکان خود خالی نگه می دارند و از هر فرصتی برای شنیدن حرف های آن ها استفاده می کنند.

8. می خواهم بدانید من به شما اعتماد کامل دارم

برای یک کارمند هیچ چیز ناامید کننده تر از این نیست که احساس کند مدیرش به کار و توانایی او اعتقاد و اطمینان ندارد.

اما با گفتن این جمله که “من به شما اعتماد کامل دارم” نه تنها باعث ایجاد اعتماد و انگیزه در افراد می شوید، بلکه آن ها را به این باور می رسانید که آزادی عمل دارند و می توانند به تنهایی موفق شوند. در نتیجه با شور و اشتیاق بیشتری به کار خود ادامه می دهند و سود آن در نهایت به شما هم خواهد رسید.

9. انتظارات من از شما

متاسفانه بسیاری از مدیران مهارت کافی برای بیان اهداف و انتظارات خود ندارند. تحقیقات نشان می دهد 80 درصد مشکلات عملکرد به دلیل مشخص نبودن اهداف و انتظارات است.

مدیران موفق باید تمام افراد را در جریان واقعیت های موجود قرار دهند. یعنی صریح و البته منصفانه به آن ها بگویند که دقیقا کجا ایستاده اند و چقدر از توانایی های بالقوه خود کوتاهی کرده یا عقب مانده اند.

انتظارات مدیر از کارکنان

10. وقتی عصبانی هستید، بهتر است سکوت کنید!

تا اینجا در مورد جملاتی صحبت کردیم که مدیران موفق به کار می برند. اما بد نیست بدانید گاهی سکوت از هزاران جمله موثرتر است، به خصوص زمانی که عصبانی هستید!

بهتر است قبل از هر صحبتی به این فکر کنید که کارمندانتان بعد از شنیدن این جملات چه احساسی خواهند داشت. و فراموش نکنید یک رهبر بزرگ کسی است که بتواند به دیگران کمک کند تا خودشان توانایی یا اشتباهاتشان را کشف کنند.

آمارهایی که مدیران موفق باید بدانند

لازم به ذکر است آمارهایی که در ادامه خواهید دید، نتایج یک نظرسنجی معتبر (PI) در آگوست سال 2019 است که در میان 1038 کارمند از 13 صنعت مختلف انجام شده و نظر آن ها را در مورد مدیران پرسیده است.

• 28 درصد از کارکنان معتقدند مدیران آن ها فاقد مهارت تیم سازی هستند

• 13.7 درصد از کارکنان به صورت روزانه و 38 درصد به صورت هفتگی با مدیر خود ملاقات می کنند.

• تقریبا نیمی از کارکنان جوان تر از مدیران خود هستند

• 60 درصد از مردم معتقدند مدیر آن ها خوب است و حدود 6 درصد نیز گفته اند مدیرشان وحشتناک است!

• 80 درصد از کارمندان فکر می کنند می توانند به مدیران نزدیک شوند و در مورد مشکلات صحبت کنند، اما 11 درصد خلاف این نظر را دارند.

• 67 درصد از کارکنان احساس می کنند می توانند در محل کار اشتباه کنند بدون این که توسط مدیر سرزنش شوند، اما 15 درصد مخالف این نظر هستند.

آمارهای مربوط به مدیران

 

5 آمار برتر سال 2020 درباره انتظارات از نقش مدیر

• 29 درصد از کارمندان پکیج مزایا را دلیل اصلی جستجوی شغل جدید عنوان کرده اند

• فقط 14 درصد از کارمندان معتقدند بررسی عملکردی باعث بهبود آن ها می شود!

• 69 درصد از افراد به فرهنگ کار متنوع و انعطاف پذیر، وفادار هستند

• 79 درصد از کارکنانی که شغل خود را ترک می کنند، عدم قدردانی را عامل اصلی این کار اعلام کرده اند.

• 89 درصد از مدیران فکر می کنند کارمندان فقط برای پول استعفا می دهند، اما در واقع تنها 12 درصد بخاطر پول کارشان را ترک می کنند.

جملات ناب مدیریتی را از زبان بزرگان مدیریت جهان بشنوید

جمله و متن در مورد مدیر موفق زیاد است، اما مهم این است که این جملات از زبان چه کسی گفته شده است! برایان تریسی یکی از مشهورترین سخنرانان دنیاست که از هیچ شروع کرد و با تلاش خود به نویسنده ای مشهور بدل شد که تاکنون میلیون ها نسخه از کتاب هایش به فروش رفته است.

جالب است بدانید تریسی چند سفر به به ایران هم داشته و سمینارهایی برای کسب و کارها برگزار کرده است. او در یکی از این سمینارها فرق افراد موفق و ناموفق را اینطور بیان کرد: افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند و افراد متوسط و ناموفق بر فردی که مشکل را ایجاد کرده!

نفر بعدی که قصد دارم به آن اشاره کنم، آنتونی رابینز است که یکی از محبوب ترین مربیان رشد فردی در جهان به شمار می رود. رابینز هم در فقر شدید به دنیا آمد و با تلاش خود به همه چیز رسید. او نیز می گوید که رهبران 5 درصد از زمان خود را روی مشکلات و 95 درصد باقیمانده را روی راه حل صرف می کنند و معتقد است باید مشکلات را مشخص کرد، اما قدرت و انرژی خود را بر راه حل متمرکز نمود.

در آخر

در اخر باید بگویم مدیران موفق کسانی هستند که هنر جلب پیروی داوطلبانه کارکنان خود را دارند و می توانند در زمان بحرانی بهترین تصمیمات را بگیرند. به نظر می رسد تقویت مهارت های کلامی و ارتباطی، کلید حل مشکلات مدیریتی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا