ادویه و داروهای گیاهی

10خاصیت سویق که از آن بی خبرید!

سویق، صویق یا قاووت به آرد حبوبات بریان یا تفت داده شده ای می گویند که دارای خواص شگفت انگیزیست! روایات زیادی درباره خاصیت سویق گندم و جو و… وجود دارد. پس اگر تصور می کنید سویق یک ادویه و داروی گیاهی تازه کشف شده است، سخت در اشتباهید!!!

مزایای سویق بسیار زیاد است: از رژیم لاغری و چاقی بگیرید تا تامین آهن بدن، تقویت حافظه، استخوان سازی و… تنها بخشی از خواص سویق ها هستند!

برای اینکه بیشتر با خواص شگفتانه این ترکیب دارویی آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم حتماً این مطلب را مطالعه کنید.

سویق چیست؟

قبل از هرچیزی بد نیست بدانید اگر در عطاری ها کلمه سویق را به تنهایی استفاده کردند و هیچ پسوندی مانند: جو، گندم، خرما، عدس یا برنج نداشت، آن را سویق گندم گندم باید در نظر بگیرید. با توجه به نظریه نویسنده بحر الجواهر، می توان متوجه شد که سویق را از 7 ماده خوراکی: سیب، جو، کدو، گندم، شلغم، کنار و دانه انار می سازند.

این مولف همچنین معتقد است که سویق، رطوبت معده را خشک کرده، قی و دلشوره صفرا را از بین می برد، برای از بین بردن شکم روی مناسب است، خواب آور بوده و نیش زدگی ها را بهبود می بخشد.

جالب ترین روایات ائمه درباره خاصیت سویق گندم

با توجه به خواص سویق در روایات اسلامی می توان متوجه اهمیت خاصیت دارویی آن شد. به همین دلیل در این قسمت می خواهیم به روایات ائمه معصوم درباره خاصیت سویق اشاره کنیم.

امام صادق (ع): “سویق خالی یا با روغن زیتون، باعث استحکام استخوان بندی شده و گوشت را می رویاند، به همین دلیل توصیه می شود به کودکان خود سویق بدهید.”

امام صادق (ع): “برای مسمومیت دارویی سودمندتر از سویق سیب سراغ ندارم.”

امام باقر (ع): “سویق چقدر پر برکت است! اگر انسان در حالیکه سیر است، سویق بخورد باعث گوارش غذا شده و اگر در حالت گرسنگی آن را بخورد، او را سیر می کند. سویق چه نیکو توشه ای در سفر و حضر است!”

جالب ترین روایات ائمه درباره خاصیت سویق گندم

امام صادق (ع): “هر کسی 40 روز سویق بخورد، بازوانش پر توان می شود.”

امام کاظم (ع): “سویق خشک و آب گوشت گاو، پیسی را از بین می برند.”

امام صادق (ع): “سویق تلخه را از بدن و بلغم را از معده کاملاً بیرون می کند و 70 گونه بلا را دور می سازد.”

نکته: قبل از مصرف هر نوعی از سویق، به طبع خود توجه کنید! مثلاً طبع سویق جو از سویق گندم سردتر است. گاهی ممکن است در زمان خرید، با اسامی جدیدی رو به رو شوید، مثلاً سویق کودک، سویق چاقی، سویق لاغری، سویق نوزاد. که با توجه به ویژگی و خواصی که دارند، اینگونه نامگذاری شده اند. پس تعجب کنید!

طرز تهیه سویق خانگی

متاسفانه عادات بد غذایی مانند مصرف چیپس، پفک و انواع فست فودها باعث شده تا جای خود را به مواد غذایی مقوی مانند سویق بدهند که در رشد کودکان و تقویت قوای جسمی افراد نتیجه عکس دارد! (اگر می خواهید از راز فست فودها بیشتر بدانید، به لینک مربوطه مراجعه کنید!)

اگر می خواهید بدانید هر نوع سویق از عدس، جو، گندم، سنجد و نخود چگونه آماده می شوند؟ در ادامه همراه ما باشید.

آموزش سویق جو:

نیم کیلو سبوس جو آسیاب شده به همراه یک پیمانه آرد جو را جداگانه و بدون روغن تفت دهید. سبوس جو بعد از 15 تا 20 دقیقه تفت دادن روی شعله ملایم، باید دوباره آسیاب شود. حالا مجدداً تفت دهید تا بافت نرمی پیدا کند. ترکیب سبوس جو تفت داده شده و آرد جو به شما سویق جو می دهد.

  1. خاصیت سویق جو

سویق جو خاصیت دارویی و غذایی دارد. در حالیکه سایر سویق ها، بیشتر خاصیت دارویی دارند. سویق جو تنظیم کننده قند خون، درمان کننده دیسک گردن و تقویت کننده بسیار عالی دارد.

آموزش و خواص سویق جو

آموزش سویق گندم:

نیم پیمانه سبوس گندم و یک پیمانه آرد گندم را جداگانه تفت دهید. اگر فکر می کنید سبوس گندم درشت است، آن را بعد از سرد شدن مجدداً تفت دهید. حدود یک ربع تفت دهید.

  1. خاصیت سویق گندم

سویق گندم چاق کننده بوده و باعث تقویت قوای جنسی می شود.

آموزش و خواص سویق گندم

آموزش سویق عدس:

برای تهیه این سویق، از عدس دیم استفاده کنید. خیلی خوب آسیاب کرده و بعد الک کنید. برای تهیه یک چهارم کیلو سویق عدس، 20 تا 25 دقیقه روی شعله متوسط آن را تفت دهید.

  1. خاصیت سویق عدس

سویق عدس برای دستگاه گوارش مفید بوده، تقویت کننده قلب، درمان غلبه صفرا و برطرف کننده تشنگی است.

آموزش و خاصیت سویق عدس

آموزش سویق کدو تنبل:

برای تهیه سویق کدو، باید کدو تنبلی را که زدگی نداشته باشد، پوست بگیرید و حلقه حلقه کنید. بعد نوبت خشک کردن آن می رسد. برای این کار کدوها را روی یک سینی قرار دهید و زیر نور آفتاب یا روی بخاری بگذارید. از آنجایی که بافت ضخیمی دارد، این پروسه کمی طول می کشد. بعد از اینکه کاملاً خشک شد، آسیاب کنید و برای یک چهارم کیلو، 10 تا 15 دقیقه روی شعله کم تفت دهید.

  1. خاصیت سویق کدو تنبل

سویق کدو برای کمک به درمان پارکینسون و بیش فعالی کودکان بسیار مفید است. اگر به خوردن کدوی پخته علاقه ندارید، سویقش را حتماً امتحان کنید، زیرا بسیار خوش خوراک تر است!

خاصیت سویق کدو تنبل

آموزش سویق سیب

برای درست کردن سویق سیب، ابتدا ورقه های سیب را بر روی بخاری یا دستگاه میوه خشک کن، به خوبی خشک و بعد آسیاب کنید. حالا در ماهیتابه تفت دهید تا به خوبی تغییر رنگ دهد. (در روایات آمده که از سیب لبنانی برای این سویق استفاده کنند، اما اگر در دسترس نبود، با هر نوع سیبی می توانید این کار را انجام دهید.)

  1. خاصیت سویق سیب

خاصیت سویق سیب طبق روایات اسلامی درمان خون دماغ، درمان مار و عقرب گزیدگی، درمان مسمومیت و درمان تب است.

آموزش و خاصیت سویق سیب

آموزش سویق نخود

یک چهارم کیلو از آرد نخود خام را در ماهیتابه ای بریزید و با شعله متوسط مدام تا 20 دقیقه تفت دهید. توجه داشته باشید که سویق نخود دیر تفت می خورد، بنابراین اگر می خواهید سویق نخود خوشمزه و بدون نفخ داشته باشید، شعله را روی متوسط بگذارید و خوب تفت دهید تا بپزد.

  1. خاصیت سویق نخود

این سویق تقویت کننده کمر بوده و به همین دلیل برای درمان دیسک کمر مناسب است. همچنین باعث تقویت قوای جنسی نیز می شود.

آموزش و خاصیت سویق نخود

آموزش سویق سنجد

سنجد آسیاب شده با هسته آن را الک کنید و روی شعله کم به مدت 10 تا 15 دقیقه تفت دهید. (برای هر یک چهارم کیلو، 10 تا 15 دقیقه روی شعله کم تفت دهید.)

  1. خاصیت سویق سنجد

افزایش وزن و مفید برای رشد کودکان

آموزش و خاصیت سویق سنجد

آموزش سویق برنج

برای پخت سویق برنج، می توانید مثل سویق گندم عمل کنید و یا اینکه اول برنج سبوس دار را تفت داده و بعد آسیاب کنید.

  1. خاصیت سویق برنج

سلامت دستگاه گوارش، تقویت بنیه و درمان اسهال در کودکان از خواص سویق برنج هستند. سویق برنج را به سویق درمان لاغری نیز می شناسند.

آموزش و خاصیت سویق برنج

آموزش سویق ماش

پخت سویق ماش بسیار ساده است و مثل درست کردن سویق عدس می باشد.

  1. خاصیت سویق ماش

از مهمترین مزایای سویق ماش می توان به تقویت قوای جسمانی، استحکام استخوان بندی و کمک به رشد کودکان اشاره کرد.

خاصیت سویق ماش

  1. سویق کامل سلوا

یکی از بهترین مکمل های غذایی و تقویت کننده ها، سویق کامل سلوا است که از انواع سویق با پایه گندم و جو ساخته می شود. این ترکیب، طبع گرم و تر دارد و بسیار مقوی و انرژی زاست. این ماده غذایی، بدون هیچگونه مواد نگهدارنده است و ترکیبی از سویق نخود و سنجد، برنج، عدس و گندم و جو شسته شده می باشد.

نکات مهم در مصرف سویق

در هر وعده مصرف سویق، مقدار 2 تا 3 قاشق غذاخوری از آن را استفاده کنید.

هیچ وقت سویق را با آب مصرف نکنید!

زیاده روی در مصرف سویق باعث اضافه وزن و چاقی می شود!

برای اینکه سویق خوشمزه تری داشته باشید، می توانید آن را با شیر، شیره خرما و یا عسل و روغن زیتون ترکیب کنید ولی هرگز با شکر و یا آب مخلوط نکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا