پزشکی و سلامتی

مهمترین داروهای درمان کرونا (از فاویپیراویر تا رمدسیویر)

این روزها که تیتر اخبار در همه جای دنیا به ویروس کرونا اختصاص یافته است، نگرانی هایی را برای مردم در پی داشته که آیا واکسیناسیون مفید است؟ داروهای درمان کرونا کدامند؟ اگر واکسن کرونا بزنیم، دیگر بیمار نمی شویم؟! آیا داروهایی با منشاء گیاهی برای درمان کرونا وجود دارد؟ و ده ها سوال دیگر که در این زمینه وجود دارند، همگی ناشی از نگرانی و دغدغه های همه افرادیست که آرزوی دنیایی بدون ویروس کرونا را در ذهن خود پرورش می دهند و برای رسیدن به این هدف تلاش می کنند.

اگر شما هم هر روز با این سوالات دست و پنجه نرم می کنید و دنبال پاسخی برای آن می گردید، با این مطلب همراه ما باشید.

بخوانید: مهمترین تفاوت سرماخوردگی و کرونا از نگاه پزشکان

لیست داروهای ضد کرونا

نزدیک به 2 سال است که در کل دنیا با ویروس منحوس کرونا درگیر شده ایم. استفاده از داروهای ضد ویروس در مواقع اضطراری مانند بیماری های HIV و هپاتیت c مورد استفاده قرار می گرفتند. دانشمندان به دنبال ارائه داروهای ضد کرونا هستند تا باعث مسدود کردن ویروس به داخل بدن شود.

در این بخش می خواهیم به مهمترین داروهای درمان کرونا بپردازیم که تا به این لحظه مورد قبول پزشکان واقع شده است:

لیست داروهای ضد کرونا

5 دارویی که در سه روز، کرونا را درمان می‌کند!

  1. فاویپیراویر

با توجه به پاندمی شدیدی که  سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، زمان کافی برای تولید و آزمایشات بر روی داروهای درمان کووید 19 وجود ندارد و بیشتر از همه می توانند داروهایی را تجویز کنند که در برابر سایر عفونت های ویروسی جواب داده اند! قرص فاویپیراویر که اولین بار به عنوان داروی ضد آنفولانزا در کشور ژاپن عرضه شد، یکی از داروهایی بود که در مراکز مقابله با SARS-CoV-2 مورد استفاده قرار گرفت.

بخوانید: این دارو ویروس کرونا را تکثیر می‌کند

شکل دارویی این قرص در فرم های خوراکی و 200 میلی گرمی در کشور ما استفاده می شوند که توسط شرکت های دارویی مختلفی ساخته شده اند. حتماً قبل از مصرف این دارو، با پزشک عفونی مشورت کنید که اگر تداخل دارویی دارد و یا نیاز به تغییر دوز دارویی باشد، به درستی عمل کند.

داروی فاویپیراویر

  1. رمدسیویر

در ماه می سال 2020 سازمان غذا و دارو مجوز لازم برای استفاده از داروی رمدسیویو (Remdesivir) را به عنوان داروی درمان کرونا صادر کرد. این داروی ضد ویروس از خانوده داروهای آنالوگ نوکلئوزید است و در مقابل برخی بیماری های ویروسی مانند تب لاسا، سین سیشیال تنفسی و خانواده کرونا ویروس مفید عمل کرده است.

داروی رمدسیویر

  1. نیتازوکسانید

یکی دیگر از داروهایی که در مطالعات آزمایشگاهی به عنوان داروی ضد ویروسی گسترده مورد تایید قرار گرفته است، نیتازوکسانید می باشد که داروی ضد انگلی معرفی شده است. اگرچه تاکنون این دارو برای درمان کووید-19 تایید نشده، اما در برابر ویروس هایی مانند MERS و SARC-Cov-2 اثرات مثبتی داشته است.

داروی نیتازوکسانید

  1. نیکوزاماید

با توجه به تحقیقات صورت گرفته، می توان گفت کووید 19 از نوعی پروتئین برای ادغام سلول های آلوده با دیگر سلول های بدن استفاده می کند. اما داروهایی مثل نیکوزاماید با مسدود سازی راه این پروتئین ها، مرگ سلول ها را کاهش می دهد.

داروی نیکوزاماید

  1. دگزامتازون

شرایط پیشرفت بیماری کرونا در افراد مختلف، متفاوت است. در گروهی از افراد که وضعیت بحرانی دارند و با اکسیژن کمکی نفس می کشند، از دگزامتازون و کورتوکوئیدها استفاده می کنند که بالاترین نقش را در کاهش مرگ و میر داشته اند. اما با این وجود، پزشکان معتقدند که نباید دگزا در ابتدای ابتلای کووید 19 به بیمار تزریق شود! زیرا باعث کاهش ایمنی بدن می شود.

داروی دگزامتازون

داروهای ممنوعه کرونا کدامند؟

در هر دوره ای از بیماری که هستید، نباید فراموش کنید که استفاده خودسرانه دارو باعث بدتر شدن شرایط جسمی شما می شود. در حالتی که علائم خفیف کووید 19 دارید و خبری از تنگی نفس شدید و درگیری ریه نیست، مصرف آزیترومایسین، داکسی سایکلین و لووفلوکساسین تجویز نمی شود.

تنها افرادی که مشکلات دیابت دارند، از فشار خون بالا رنج می برند و یا مشکلات قلبی دارند، زیر نظر پزشک باید داروهای دیابتی، قلب و یا فشار خون را مصرف نمایند.

داروهای ممنوعه کرونا

داروی درمان کرونا با منشأ گیاهی

ادویه و داروی گیاهی همواره مورد توجه علاقمندان به حوزه طب سنتی بوده و هست. به همین دلیل افرادی که اعتقاد خاصی به این داروها دارند، به دنبال ساخت و تحقیق بر روی داروهای گیاهی پیشگیری و درمان کرونا هستند تا شاید بتوانند از این طریق مانع انتشار کووید در سطح جامعه شوند.

“سالیراویرا” یک داروی گیاهی است که از ترکیب 6 گیاه دارویی در شکل های: اسپری دهانی- حلقی، اسپری بینی- سینوسی، قرص خوراکی و قطره آروماتراپی به فروش می رسد. مصرف روزانه یک قرص سالیراویرا یا استفاده از اسپری دهانی و بینی باعث پیشگیری از ابتلا به کرونا می شود.

داروی درمان کرونا با منشأ گیاهی

2 دارویی که هیچ تاثیری بر درمان کرونا ندارند!

طبق تحقیقاتی که در دانشگاه اسلو نروژ بر روی 181 بیمار بستری شده کرونایی انجام داد، می توان نتیجه گرفت که 2 داروی “رمدسیویر” و “هیدروکسی کلروکین” اثر ضد ویروسی در افرادی که به کووید 19 مبتلا شده اند، ندارد! زیرا در زمینه پاکسازی ویروس فرد مبتلا نقشی نداشته و تحقیقات قبلی سازمان جهانی بهداشت هم نشان داده که هیچ تاثیری بر کاهش مرگ و میر ندارد!

2 دارویی که هیچ تاثیری بر درمان کرونا ندارند!

زمان طلایی مصرف رمدسیویر برای بیماران کرونایی

1 هفته تا 10 روز بعد از شروع بیماری کووید، بهترین زمان برای مصرف داروهای درمان کروناست. به همین دلیل نقش پزشک در شناسایی ابتدایی این بیماری بسیار اهمیت دارد. پزشکان همواره توصیه می کنند حتی اگر علائم خفیف مانند: آبریزش بینی، گلودرد، بدن درد و یا اسهال و استفراغ دارید، به پزشک مراجعه کنید.

با این کار، جلوی تکثیر ویروس را می گیرید. بنابراین زمان طلایی مصرف رمدسیویر برای بیماران کرونایی، در همان روزهای ابتدای درگیری با این ویروس است.

آیا کورتون برای درمان کرونا مفید است؟

از کورتون در درمان و کنترل بیماری های مختلفی استفاده می شود. همانطور که کورتون می تواند باعث بهبود وضعیت بیمار شود، از طرفی ممکن است تضعیف سیستم ایمنی بدن را هم ایجاد می کند که مثل شمشیر 2 لبه می باشد! آمارها نشان می دهد از هر 100 نفری که کرونا می گیرند، 30 نفرشان بدون علائم هستند!

این آمار قابل تاملی است! سی تی اسکن ریه تنها برای گروهی از بیماران تجویز می شود که دچار افت اکسیژن شده اند. به همین دلیل توصیه نمی شود برای همه گروه هایی که به کرونا مبتلا شده اند، کورتون تزریق شود. عوارض مصرف کورتون در دراز مدت بر روی کبد بوده و باعث ایجاد کبد چرب می شود. به همین دلیل بیماران کلیوی و کبدی این داروها را مصرف نکنند!

آیا کورتون برای درمان کرونا مفید است؟

قرص فایزر، آیا کرونا را درمان می کند؟!

شرکت فایزر بعد از موفقیتی که در تولید واکسن فایزر برای درمان کرونا داشت، پیگیری های خود را در زمینه طرح سوم تولید قرض ضد کووید-19 کلید زد. در حال حاضر مراحل تست این دارو بر روی حدود 60 بزرگسال در حال آزمایش است. نتایج این آزمایش تا آخر ماه ژوئن مشخص می شوند.

قرص فایزر، آیا کرونا را درمان می کند؟!

کلام آخر

در این مطلب تصمیم گرفتیم تا به مهمترین داروهای درمان کرونا اشاره کنیم و از مزایا و معایب آن ها بگوییم. کمبود ویتامین D و C باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می شود، پس این دو ویتامین مهم را در سبد غذایی خود قرار دهید. امیدواریم با اثرگذاری مثبت واکسیناسیون سراسری در کل دنیا، شاهد کاهش مبتلایان جدید کرونا و آمار مرگ و میر در اثر بیماری کووید 19 باشیم.

فراموش نکنید که اگر حتی واکسن کرونا هم در دو دوز دریافت کرده اید، باز هم به شیوه نامه های بهداشتی توجه داشته و پروتکل ها را رعایت کنید تا در قطع سریع زنجیره کرونا نقش موثری داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا