پزشکی و سلامتیسبک زندگی

از راز و رمزهای هیپنوتیزم چه می دانید؟ (درمان بیماری یا سفر به زمان؟!)

شاید شما هم جزو افرادی باشید که با شنیدن کلمه هیپنوتیزم به یاد سفر به زمان می افتید و احساس می کنید مجبور به گفتن حقایق زندگی خود خواهید شد! از راز و رمزهای هیپنوتیزم چه می دانید؟ آیا تصور می کنید این اتفاق یک جادوست یا اینکه ریشه در علوم واقعی دارد؟

در این مطلب می خواهیم با هم بیشتر با این تکنیک آشنا شویم و حتی از حقایقی بگوییم که شاید به آن کمتر پرداخته شده است، مانند: کاهش وزن با هیپنوتیزم، کاهش استرس، ترک سیگار و… .

هیپنوتیزم چیست؟

در علم روانکاری به این موضوع پرداخته می شود که همه افراد از 2 سطح ادراکی هوشمند یا خودآگاه و غیر هوشمند یا ناخودآگاه برخوردارند. البته در بعضی از تقسیم بندی ها این موضوع به 3 گروه: هشیار، نیمه هشیار و ناهشیار تفکیک می شود. مثلاً فکر کنید در حال مطالعه کتاب درسی و یا دیدن سریالی هستید و یک نفر شما را صدا می زند، اما شما نه تنها متوجه این موضوع نیستید بلکه صدایی هم نمی شنوید!

در این حالت در واقع شما دچار هیپنوتیزم شده اید. این علم یعنی تمرکز کامل بر روی یک نقطه، یک کار و یا یک صدا.

  • هر کسی در سطح خودآگاه به اتفاقاتی که در دور و اطرافش می افتد، درک کاملی دارد و در بیداری به سر میبرد.
  • خواب دیدن بهترین مثال از سطح ناهشیار هر فردیست که ارتباط او را دنیا و محرک های اطرافش قطع می شود.

راز و رمزهای هیپنوتیزم

آیا هیپنوتیزم ما را به خواب میبرد؟!

بعضی از افراد این ترس را دارند که با هیپنوتیزم به خواب عمیقی می روند که امکان بیان کردن راز و رمزهای زندگیشان وجود دارد! وضعیت هشیار و خودآگاهی که در بالا توضیح دادیم، در مورد هیپنوتیزم تا حدودی با خواب متفاوت است. تلقین پذیری بالا و در عین حال پاسخ دهی فرد به نیروهای محرک بیرونی از ویژگی های اصلی این روش است.

وقتی شما هیپنوتیزم می شوید، به خواب نمی روید! بلکه کاملاً صداهای اطراف خود را می شنوید و به همین دلیل هم هست که با هیپنوتیزور خود در ارتباط خواهید بود. اما از آنجایی که کاملاً روی یک موضوع متمرکز هستید، به راحتی حواستان پرت نمی شود.

چه مشکلاتی با تکنیک هیپنوتیزم برطرف می شوند؟

برخی از افراد این کار را با روش های درمانی یک پزشک اشتباه می گیرند! هیچ وقت و در هیچ کجا نمی توان با هیپنوتیزم تغییرهای ساختاری و بنیادی در فردی به وجود آورد و آن را دائمی دانست. بنابراین اگر استرس و نگرانی دارید و یا در اثر فشارهای عصبی دچار پرخوری می شوید، می توانید با هیپنوتیزم و به طور موقت برطرف کنید.

در ادامه به موارد دیگری از راز و رمزهای هیپنوتیزم اشاره خواهیم کرد….

  1. ترک سیگار و یا اعتیاد به مواد مخدر

اگر بارها بری ترک سیگار اقدام کردید ولی با شکست رو به رو شدید، هیپنوتیزم را هم امتحان کنید. با توجه به تحقیقی که تیموتی کارموتی در این زمینه بر روی 286 فرد سیگاری انجام داد، به این نتیجه رسید که 20% کسانی که موفق به ترک سیگار با هیپنوتیزم شدند، اثربخشی مناسبی داشتند و این درحالیست که تنها 14% افرادی که با روش های دیگر سیگار را ترک کردند، موفق بودند.

ترک سیگار با هیپنوتیزم

  1. کاهش درد با هیپنوتیزم

به جرئت می توان گفت که یکی از اولین و قدیمی ترین کاربردهای هیپنوتیزم، کاهش درد بوده است. تعدادی از دکترهای مطرح دنیا با انجام آزمایش هایی به این نتیجه رسیدند که با این روش می توان بهتر و بیشتر دردهای بعد از زایمان و جراحی را کاهش داد.

حتی برای کاهش درد در هنگام زایمان هم از این تکنیک استفاده می شود تا درد را کاهش دهند. همچنین می توان درد میگرن را نیز با این روش تا حد زیادی کمتر کرد.

  1. با هیپنوتیزم وزن کم کنید!

یک نظریه جالب درباره این علم وجود دارد که می گوید ممکن است باعث کاهش وزن شود. طی یک تحقیقی که بر روی 60 فرد چاق با مشکل آپنه خواب انجام شد، به این نتیجه رسیدند که با هیپنوتراپی می توان به کاهش استرس و کالری دریافتی کمک کرد.

این افراد بعد از 3 ماه توانستند به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش وزن داشته باشند و این میزان را تا 18 ماه بعدش نیز حفظ کنند. همچنین در ادامه بررسی این آزمایشات، با تستی که بر روی 109 نفر دیگر با رفتار درمانی صورت گرفت، به این نتیجه رسیدند که افراد با روش هیپنوتراپی، کاهش وزن خود را تا 2 سال بعد هم ادامه دادند ولی بدون هیپنوتراپی کمتر در کاهش وزن نتیجه گرفتند.

[box type=”note” align=”alignright” class=”” width=””]نکته[/box] هیپنوتیزم یعنی سطحی از هوشیاری که باعث کاهش سطح آگاهی نسبت به محیط اطراف می شود ولی تمرکز، توجه و پاسخ به القای تلقینات را افزایش می دهد.

کاهش وزن با هیپنوتیزم

آیا همه می توانند به راحتی هیپنوتیزم شوند؟

برای اینکه بتوانید به این مرحله از هشیاری برسید، باید 3 شرط اصلی را داشته باشید:

✅ باید خودتان راغب و علاقه مند به این کار باشید.

✅ باید اعتقاد داشته باشید که هیپنوتیزم می تواند بر روی شما اثر داشته باشد.

✅ همچنین توانایی تمدد اعصاب و آرام بودن را هم باید در خود تقویت کنید.

افرادی که خیال پردازی آن ها خوب است، راحت تر می توانند وارد فاز هیپنوتیزم شوند.

چه کسانی می توانند هیپنوتیزم شوند؟

راز و رمزهای هیپنوتیزم کردن با ساعت جیبی

همواره اغلب افراد با شنیدن کلمه هیپنوتیزم، فردی را تصور می کنند که با یک ساعت جیبی در حال این کار است. این افراد که هیپنوتیزور نام دارند، سعی می کنند با جذب تمرکز دیگران به خود، این کار را انجام دهند. به این ترتیب شخصی که قرار است تحت تاثیر قرار بگیرد، به محرک های دیگری غیر از ساعت پاسخ نمی دهد.

اما راز اینکه چشم هایشان را میبندد و حالت ریلکسی و آرامشی مشابه به خوابیدن می گیرند، این است که هیپنوتیزور دائماً از واژه “خواب” استفاده کرده و فرد مقابلش را به این حس بیشتر ترغیب می کند.

فراموش کردن غم ها و مشکلات آزاردهنده گذشته با هیپنوتیزم

برخی از افراد هستند که درد و غم بزرگ گذشته در زندگی آن ها همیشه سنگینی می کند، به همین دلیل به دنبال راه حلی برای فراموش کردن و تسکین آن هستند. تفاوتی که روان درمانی با این کار دارد، این است که در روان درمانی فرد در حالت هوشیار قرار دارد و خاطرات سرکوب شده و آزاردهنده را به یاد می آورد.

اما وقتی این کار ار در حالت هیپنوتیزم انجام می دهید، در حالتی شبیه به خواب هستید و نمی تواند با قسمت کاملاً هشیار مغز ترکیب شود. به همین دلیل هم هست که می گویند تنها با یک بار انجام دادن این کار، به هیچ عنوان مشکلتان درمان نمی شود! اهمیت این موضوع تا جاییست که اگر با همکاری یک فرد متخصص انجام نشود، مثل یک جراحیست که بعد از عمل زخم را نبسته و رها کرده اید!!

کلام آخر

اگر تا به حال این ریسک را نکرده اید که خودتان را به دست هیپنوتیزور بسپارید و همیشه از این می ترسیدید که اگر این کار انجام شود، ممکن است مجبور به کارهایی شوید که دلتان نمی خواهد، در اشتباهید! در عمل هیپنوتیزم به هیچ عنوان کارهایی که در واقعیت انجام نمی دهید را نمی توانید مرتکب شوید. بنابراین جای هیچگونه نگرانی در این زمینه نیست.

فقط اگر مشروبات الکلی مصرف کرده اید و یا در حالت طبیعی نیستید، حتماً قبل از انجام هیپنوتیزم، به فرد مقابلتان اعلام کنید، زیرا در پروسه کار به مشکل می خورید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا