آموزشی

7 روش تقویت حافظه و یادگیری سریع

آیا تا بحال برایتان پیش آمده که وقتی از فروشگاه بر می گردید، متوجه شوید خرید مهمی را از قلم انداخته اید؟ یا کسی کاری را با تاکید به شما سپرده اما شما فراموش کرده اید؟!

اگر جوابتان مثبت است باید بگویم که لازم است فکری برای تقویت حافظه تان بکنید، در غیر این صورت آلزایمر در کهن سالی کار دستتان می دهد! البته لازم نیست نگران باشید، چون روش های ساده و کارآمدی برای تقویت حافظه وجود دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

حافظه چیست؟

اجازه دهید اول ببینیم حافظه چیست و چطور کار می کند. حافظه شامل فرایندهایی است که طی آن ما اطلاعات را کسب، ذخیره و نگهداری می کنیم و در زمان لزوم آن را بازیابی کرده و بکار می گیریم.

برای این که درک بهتری از این فرایند داشته باشید، یک مثال ساده میزنم. زمانی را در نظر بگیرید که مطلب جدیدی را می خوانید. در این زمان در واقع شما در مرحله کسب اطلاعات هستید که به آن حافظه حسی هم گفته می شود.

سپس این اطلاعات را بررسی و پردازش می کنید تا معنی آن را بهتر متوجه شوید که به آن حافظه کوتاه مدت گفته می شود.

و در نهایت وقتی از این اطلاعات در جلسه امتحان استفاده می کنید یا بعد از گذشت مدت زیادی آن را برای کسی شرح می دهید، در مرحله بازیابی اطلاعات هستید که نشان می دهد اطلاعات در حافظه بلند مدت شما ذخیره شده است. حافظه بلند مدت مخزن خاطرات ما به شمار می رود و بی پایان و نامحدود است.

حافظه بلند مدت

روش های تقویت حافظه

حالا که می دانیم اطلاعات چطور در حافظه ذخیره می شود، می توانیم روش های تقویت حافظه را با هم بررسی کنیم. برای تقویت و افزایش حافظه روش های مختلفی پیشنهاد می شود که تعداد زیادی از آن ها با سبک زندگی و عادت های رفتاری و نیز عادت های غذایی ما در ارتباط مستقیم هستند.

بخوانید: 4 روش تقویت حافظه که باید کنکوری ها بدانند

1. تمرکز، تمرکز و باز هم تمرکز!

همان طور که بالاتر اشاره کردم، اطلاعات زمانی قابل بازیابی خواهد بود که از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل شود. خب فکر می کنید راه حل چیست؟

جواب ساده است، تمرکز! بله شما باید تمام تمرکز و توجه خود را به اطلاعات جدید معطوف کرده و از هر چیزی که ممکن است تمرکز تان را بر هم بزند، دوری کنید.

از آن جایی که این مورد بسیار مهم است و نقش زیادی در تقویت حافظه و بهبود یادگیری هم دارد، در ادامه به چند روش برای افزایش تمرکز اشاره خواهیم کرد.

• حضور در یک مکان خلوت و آرام و بدون صداهای مزاحم
• دوری از گوشی موبایل و تلویزیون
• استراحت و خواب کافی در شب
• اولویت بندی در انجام کارها
• اختصاص دادن زمانی برای حضور در طبیعت و فضای سبز
• یوگا
• مصرف صبحانه و مواد مغذی مثل ماهی، اسفناج، کلم قرمز
• پرهیز از انجام چند کار به صورت هم زمان

تمرکز و تقویت حافظه

2. مطالب جدید را بارها تکرار کنید

یکی دیگر از راه های تقویت حافظه، تکرار است. تکرار باعث می شود مطلب جدید ملکه ذهن تان شده و در زمان لزوم راحت تر بازیابی شود. این مورد می تواند برای دانش آموزان هم بسیار مفید باشد.

اگر آن ها موضوع درس جدید را بلافاصله بعد از آموزش تکرار کنند، قطعا بسیار ساده تر و سریع تر به حافظه بلند مدت منتقل شده و در ذهن تثبیت و ماندگار می شود. این روش برای به خاطر سپردن اسامی، تاریخ ها و فرمول ها مفید خواهد بود.

نقش تکرار در افزایش حافظه

3. یک مهارت جدید یاد بگیرید

همان طور که تمرینات بدنی عضلات را قوی می کند، یادگیری مهارت های جدید هم عضلات مغز را تحریک می کند و باعث تقویت حافظه خواهد شد. اگر فقط به آموخته های قبلی بسنده کنیم، فرصت رشد و پیشرفت را از مغز می گیریم و آن را تبدیل به آب راکد خواهیم کرد.

حال انتخاب با شما است که چه مهارتی را برای یادگیری در نظر بگیرید. اما پیشنهاد می کنم مهارتی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید و از انجام آن لذت می برید. در این صورت انگیزه و اشتیاق بیشتری برای ادامه دادن و فراگیری کامل آن مهارت خواهید داشت.

مثلا اگر به موسیقی علاقه دارید می توانید آموزش یک ساز را شروع کنید. آشپزی، صنایع دستی و کارهای هنری و یادگیری یک حرفه مثل نجاری هم می توانند انتخاب های خوبی باشند.

برای مثال آشپزی حواس بویایی، چشایی، بینایی و لامسه شما را درگیر می کند و در نتیجه باعث تقویت بخش های مختلف مغز می شود.

یادگیری زبان های جدید را هم فراموش نکنید. زبان جدید قسمت های مختلف مغز را تحریک می کند و خطر تحلیل رفتن قوای شناختی را کاهش می دهد.

بنابراین سعی کنید زمانی از روز را به یادگیری لغات جدید اختصاص دهید. این کار کمک می کند مسیرهای عصبی تازه در مغز شما ایجاد شود.

یادگیری زبان و تقویت حافظه

4. ورزش را در برنامه قرار دهید

نتایج تحقیقات نشان می دهد ورزش و فعالیت فیزیکی روزانه و مستمر یکی از بهترین راه های تقویت حافظه است. شاید بپرسید چطور این اتفاق می افتد؟

احتمالا برای تان پیش آمده که کاری را اشتباه انجام داده یا حرفی غیر منطقی به زبان آورده اید و بعد به شوخی گفته اید خون به مغزم نرسید!! اما جالب است بدانید این مسئله نه یک شوخی ساده بلکه کاملا جدی و علمی است.

تحقیقات نشان می دهد ورزش جریان خون را در تمام بدن به ویژه مغز افزایش می دهد و اکسیژن بیشتری به آن می رساند. افزایش جریان خون هم فرایند از دست رفتن بافت سلولی مغز را کند کرده و به سالم ماندن آن کمک کند.

همچنین ورزش باعث افزایش تمرکز و کاهش استرس خواهد شد. با این تفاسیر به نظر می رسد که شوخی فوق خیلی هم بی راه نیست!

اگر به ورزش علاقه ندارید، پیشنهاد می کنم از 30 دقیقه پیاده روی ساده و به مدت 3 روز در هفته شروع کنید و به تدریج زمان، شدت، سرعت و تعداد روزهای آن را افزایش دهید.

پیاده روی و دویدن باعث رشد سلولی در هیپوکامپ می شود. هیپوکامپ قسمتی از مغز است که مسئولیت یادگیری و حافظه را بر عهده دارد.

ورزش و تقویت حافظه

5. خواب کافی داشته باشید

یکی دیگر از روش های تقویت حافظه داشتن خواب کافی در شبانه روز است. افرادی که خواب کافی شبانه ندارند معمولا در طول روز کسل و بی تمرکز هستند و مدام احساس خستگی می کنند. 8 ساعت خواب شبانه برای بزرگسالان می تواند کافی باشد.

علاوه بر این بررسی ها نشان می دهد که یک خواب کوتاه بعد از یادگیری باعث می شود مطلب جدید سریع تر و بهتر در ذهن بماند.

نقش خواب در تقویت حافظه

6. کارهای تکراری را به روش جدید انجام دهید

سعی کنید کارهایی را که سال هاست به صورت یکنواخت و تکراری انجام داده اید، با شیوه ای جدید امتحان کنید. برای مثال سعی کنید با دست مخالف و غیر تخصصی چند خط در روز بنویسید، یا با دست مخالف مسواک بزنید.

با گوشی موبایل با دست مخالف کار کنید، اعداد را از آخر به اول بنویسید و بگوئید، به جای نوشتن لیست خرید سعی کنید از حافظه تان استفاده کنید. به جای ماشین حساب، محاسبات را به صورت ذهنی انجام دهید. با این کارها در واقع مغز خود را به چالش می کشید و آن را وادار به فعالیت می کنید.

نوشتن با دست مخالف و تقویت حافظه

7. مواد مغذی را در برنامه غذایی خود قرار دهید

از قدیم گفته اند عقل سالم در بدن سالم! اگر می خواهید قدم محکمی در جهت تقویت حافظه بردارید، حتما باید فکری به حال تغذیه خود بکنید. مواد غذایی سالم مثل ماهی، میوه و سبزی نقش مهمی در سلامت و بهبود عملکرد مغز دارد.

چای سبز، شکلات تلخ، آجیل و انواع مغزها به خصوص گردو، تخم مرغ، کلم بروکلی، بلوبری، مویز و نوشیدن آب کافی در شبانه روز را در برنامه غذایی خود قرار دهید و البته از مصرف الکل، فست فود و شکر به شدت اجتناب کنید. شاید این مواد غذایی بهترین جواب برای افرادی باشد که همواره این سوال را می پرسند که برای تقویت حافظه چه بخوریم؟

نقش مواد مغذی در تقویت حافظه

حرف آخر

توصیه آخر برای تقویت حافظه این است که خندیدن را فراموش نکنید و با بهانه و بی بهانه بخندید. خنده استرس را از شما دور می کند و به شما اجازه می دهد آزادانه تر و بهتر فکر کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا