پزشکی و سلامتی

چه ساعتی غذا بخوریم تا رژیم لاغری بگیریم؟!

رژیم لاغری و تناسب اندام کلمه ایست که شاید بسیاری از افراد رویای رسیدن به آن را دارند و برای رسیدن به آن تلاش های فراوانی می کنند. تقریبا همه ی افراد می دانند برای رسیدن به تناسب اندام رعایت برنامه غذایی و ورزش نقش به سزایی دارد.

در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که علاوه بر رعایت این دو فاکتور مهم، رعایت ساعت درست غذا خوردن نیز، نقش به سزایی دارد و شما را یک قدم به هدفتان نزدیک تر می کند. بسیاری از محققان و پژوهشگران بر این باورند خوردن هر وعده ی غذایی سر ساعت و وقت مناسب و با کالری دریافتی مناسب،فاکتور مهمی در تناسب اندام است.

آن ها دریافتند وعده صبحانه در ساعت ۷ صبح بهترین زمان برای میل کردن این وعده مهم می باشد.

وعده صبحانه برای شروع یک روز خوب:

یکی از وعده های مهم در طول ۲۴ ساعت می باشد که بدن برای شروع فعالیت های روزانه خود، به آن نیاز دارد‌.

حالا چه زمانی صبحانه بخوریم تا لاغر شویم؟

از دیدگاه محققان، ساعت ۷ صبح باید صبحانه کامل از لبنیات و غلات سبوس دار برای بهبود عملکرد روده ها مصرف کرد. وعده ی صبحانه می تواند سرشار از پروتئین ها باشد تا انرژی لازم، برای شروع یک روز عالی را برای شما فراهم کند و به شما احساس سیری بدهد.

زمان خوردن صبحانه

تاثیر مصرف میان وعده در رژیم:

بهتر است ساعت ۱۰ صبح میان وعده ی صبح خود را میل نمایید، در این زمان بهتر است کمی غلات، ماست یا میوه مصرف نمایید. میان وعده صبح سبب می شود تا زمان ناهار احسااس گرسنگی کمتری داشته باشید.

خوردن یک وعده ناهار اصولی:

بهتر است ساعت ۱۲:۳۰ ظهر وعده ی ناهار خود را میل کنید. این وعده باید شامل سبزیجات، چربی های سالم، پروتیین و کربوهیدرات باشد.

وعده ناهار باید شامل غذایی باشد تا احساس سیری بیشتری به شما بدهد. بعد از ناهار می توانید چیزی سبک مثل یک تکه میوه کوچک یا چای کم رنگ جهت هضم بهتر غذا مصرف نمایید.

یک وعده ناهار اصولی

بهترین انتخاب برای میان وعده عصر

ساعت ۴ تا ۶ عصر بهترین زمان برای خوردن یک میان وعده کامل می باشد. می توانید یک مشت آجیل بخورید و اگر در طول روز ماست نخوردید می توانید با آجیل میل نمایید که خود یک میان وعده کامل می باشد.

رژیم لاغری با بهترین میان وعده عصر

شام چه ساعتی و چه چیزی بخوریم تا چاق نشویم؟

بسیاری از افراد تصور می کنند برای رسیدن به یک اندام خوب، باید وعده شام را از برنامه غذایی خود حذف کنند؛ در صورتی که این باور کاملا غلط و اشتباه می باشد. برخلاف تصور عموم خوردن شام در ساعت و وقت مناسب سبب لاغری و تناسب اندام می شود.

بهترین زمان برای خورد یک وعده غذایی مناسب در شب، ساعت ۷ می باشد و این وعده بهتر است شامل مواد پروتئین و سبزیجات و غلات، مابقی چربی سالم باشد. وعده شام باید کمی سبک باشد و تا زمان خواب حداقل 2 ساعت فاصله داشته باشد. وعده شام باید سرشار از ویتامین ها باشد و این نیاز به هضم زیادی ندارد.

در رژیم لاغری چه ساعتی شام بخوریم؟

فواید مصرف میان وعده ی قبل از خواب:

مصرف میان وعده ی قبل از خواب به شما کمک می کند تا در خواب گشنه نشوید و در رژیم لاغری خود، لغزش و خطا نکنید. بهتر است میان وعده قبل از خواب خود را دقیقا ۴ ساعت بعد از خوردن شام (ساعت ۱۱ شب) میل کنید. بهترین گزینه برای مصرف میان وعده  قبل از خواب از دیدگاه کارشناسان تغذیه خوردن خرما می باشد.

خرما، قند خون شما را حتی وقتی که خواب هستید تنظیم می کند و به شما کمک می کند حتی در خواب نیز متابولیسم بالایی داشته باشید.

بهتر است دو عدد خرما و یک لیوان شیر قبل از خواب میل کنید.

میان وعده قبل از خواب در رژیم لاغری

رژیم روزه متناوب چیست و چه کمکی به لاغری میکند؟

عده ای دیگر از محققان بر این باور هستند که گرفتن روزه نیز در تناسب اندام نقش به سزایی دارند. روزه متناوب اگر درست انجام شود می تواند تاثیرات بسیاری مثبتی روی بدن بگذارد و باعث رژیم لاغری و کاهش وزن شود.

طرفداران این رژیم غذایی معتقدند که این نوع رژیم آسان و راحت بوده و به حفظ سلامتی کامل، کاهش و تثبیت وزن کمک می کند.

بهترین زمان برای خوردن هر غذای سالمی که دوست داریم ساعت ۸ تا ۱۴ ظهر می باشد. در این ساعت شما می توانید هر نوع غذایی که دوست دارید میل کنید و محدودیتی برای خوردن آن ها ندارید. از ساعت ۱۴ تا ۱۸ باید غذاهای کم کالری و سبک میل نمایید، اما ساعت ۱۸ به بعد دیگر هیچ نوع غذایی نخورید.

به نظر شاید پیروی از این نوع رژیم لاغری برای شما سخت به نظر آید اما بعد از اجرا کردن، خودتان از نتیجه ای که بدست آوردید حیرت زده می شوید!!

از مزایا و فواید رژیم متناوب:

یکی از مزایای بدیهی این نوع رژیم لاغری کاهش وزن می باشد. علاوه بر این; سبب کاهش سطح انسولین، نقص احتمالی دیابت نوع دو، جلوگیری از بیماری آلزایمر و  کاهش مشکلات التهاب می باشد. از دیگر مزیت های مهم رژیم متناوب، هزینه ی بالایی ندارد. رژیم های مختلف زمان زیادی را می برد تا به نتیجه ی دلخواه خود برسید اما رژیم متناوب نه!!

رژیم متناوب انواع مختلفی دارد و ما با توجه به توان جسمی بدنمان انتخاب می کنیم.

  1. رژیم روزه متناوب 4/16: در این نوع از رژیم افراد تنها یک الی دو وعده غذا مصرف میکنند و به مدت 16 ساعت در روز چیزی نمی خورند.
  2. رژیم روزه متناوب 8/16: در این نوع رژیم شما تنها مجاز به خوردن وعده غذایی در 8 ساعت از شبانه روز می باشد و 16 ساعت باقی مانده رژیم شما شروع می شود.
  3. نوع دیگری از رژیم: رژیم های طولانی تری داریم به این صورت که افراد در یک هفته 5 روز غذا می خورند و سپس دو روز محدود غذا نمی خورند.

نتیجه گیری کلی

رژیم لاغری تا زمانی که مداوم و منظم انجام شود، به نتیجه دلخواه می رسید و وزن کم میکنید. معمولا برای هر کاری انگیزه کافی لازم و ضروری است و بدون اراده هیچ کاری ادامه نمی یابد. مزایای لاغری را هر روز تکرار کنید تا اراده قوی برای لاغر شدن پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا