کسب و کار

رعایت 6 اصل مهم در زمان دورکاری!

شاید تا قبل از شروع بیماری کرونا، کمتر کسی فکرش را می کرد که بتوان کارهای دولتی هم به دورکاری اضافه کرد و کمتر از نیروهای حضوری کمک گرفت! تا قبل از آن، بیشترین درصد مشاغلی که به شکل دورکاری مشغول به کار بودند، بصورت پروژه ای کار می کردند.

اما بیماری کرونا این تغییر بزرگ را ایجاد کرد که شغل هایی خارج از این محدوده هم بتوانند از خانه کارهایشان را انجام داده و مدیریت کنند. به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفتیم تا درباره افزایش بهره وری در زمان دورکاری صحبت کنیم، در نتیجه بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید.

مزایا و معایب در زمان دورکاری

وقتی شما در محل کار خود مشغول هستید، یک سری ضوابط و محدودیت هایی دارید که باید رعایت کنید. به طور مثال خیلی با تلفن همراه خود کار نکنید، به شکل متمرکزتری بر روی کار وقت بگذارید، یک ساعات مشخصی به کار بپردازید و… . اما اگر قرار باشد در خانه و به شکل دورکاری فعالیت کنید، به یک سری مشکلاتی هم ممکن است بربخورید!

مثلاً اگر در خانه ای که زندگی می کنید، همه خانواده جمع باشند، تمرکز کافی نخواهید داشت و به همین دلیل باید مدت زمان بیشتری برای تحویل کارتان در پایان وقت اداری صرف کنید. بنابراین اگر خانه ای که در آن هستید، شلوغ و پر رفت و آمد است، به یک اتاق جداگانه رفته و در آنجا شروع به کار کنید.

مزایا و معایب در زمان دورکاری

چگونه در دوران دورکاری عملکرد بهتری داشته باشیم؟

  1. ساعت کاری خود را با توجه به بهترین کارایی تان شناسایی کنید

در بسیاری از شرکت ها که به صورت دورکاری فعالیت می کنند، این امکان وجود دارد که ساعت کار آزاد داشته باشند تا هر زمانی که بخواهند کارشان را تحویل دهند. در چنین مواردی، مهم ترین ویژگی تحویل درست و نهایی پروژه در پایان هر روز است. بنابراین سعی کنید ساعت هایی که عملکرد بهتری دارید، شناسایی کنید.

مثلاً عده ای هستند که صبح ها تمرکز کافی و نشاط لازم را برای فعالیت سنگین کاری ندارند! این افراد باید عصرها و یا شب را برای کار انتخاب کنند. اما اگر مجبور به صبحکاری هستید، سعی کنید زودتر از زمان شروع کار از خواب بلند شوید و صبحانه کامل میل کنید، تا زمان زیادی برای این بخش از کار هر روزه تلف نکنید.

شناسایی ساعت کاری با توجه به بهترین عملکرد

  1. فضای کار مناسب، بدون ایجاد خستگی فراهم کنید

یکی از معایب دورکاری و کار در منزل این است که حضور خانواده و کارهایی که در خانه باید انجام دهید را در کنارتان دارید و دائماً شما را از کار اصلی خود منحرف می کند! مثلاً در حین دورکاری یادتان می آید که باید زیر گاز را خاموش می کردید و یا ماشین لباسشویی را روشن کنید!

برای اینکه به این مشکلات دچار نشوید، حالت نشستن و فضای کار را در اتاق خود به شکل محل کارتان شبیه سازی کنید. از اعضای خانواده بخواهید تا در حین کار، مزاحم شما نشده و تصور کنند که در منزل نیستید! از دراز کشیدن و بودن در فضایی کم نور خودداری کنید تا کمتر به خستگی و خواب آلودگی دچار شوید.

بخوانید: با این 6 روش خواب آلودگی در محیط کار را فراموش کنید!

  1. با ابزارهای مدیریت برنامه ریزی، گزارش کار روزانه تهیه کنید

در بسیاری از شرکت ها که حتی به شکل حضوری کار می کنند، همه کارمندان موظفند تا گزارش کار روزانه خود را تحویل دهند. در زمان دورکاری این مسئولیت پررنگ تر شده و می توانید با این کار ارتباط ذهنی خود را مدیریت کنید. به این ترتیب می توانید یک برنامه کاری منسجم داشته باشید که هر روز چه کارهایی میبایست انجام دهید و در پایان هر روز چند درصد آن را به سرانجام رساندید؟

با برنامه هایی مانند google sheet، Trello و Slack می توان این بخش را مدیریت کرد.

  1. برای رفع خستگی، شبکه های اجتماعی را فراموش کنید

همه ما از روی عادت و روزمرگی، ناخواسته دست به گوشی شده و یا از سیستم، شبکه های اجتماعی خود را چک می کنیم. بر خلاف تصور، این حرکت اصلاً به از بین رفتن خستگی کمک نمی کند، بلکه بیشتر باعث خستگی چشم و ذهن شما می شود! برای اینکه به سراغ آن ها نروید، در دوران کار، گوشی و یا برنامه های شبکه اجتماعی را از دسترسی خارج کنید.

هر زمان احساس کردید به استراحت نیاز دارید، از جای خود بلند شده و چند قدم در منزل راه بروید، آب خنک و یا چای بنوشید تا دوباره ریکاوری شوید. یکی از مشکلاتی که برای افراد در دوران دورکاری اتفاق می افتد، این است که بعد از چند ساعت کار کردن، دلشان می خواهد یک وقفه طولانی مدت داشته باشند! اگر چنین حسی به شما دست داد، کارهای سخت و دشوار را کنار بگذارید و از کارهای راحت تر شروع کنید.

برای رفع خستگی شبکه های اجتماعی را فراموش کنید

  1. از چند روز قبل برای روزهای هفته برنامه بچینید

یکی از مزیت های دورکاری این است که اگر برنامه روزانه داشته باشید، به راحتی می توانید با مدیریت زمان، کارهایی که مربوط به روزهای شلوغ هستند را تقسیم بندی کرده تا به این ترتیب بتوانید یک روز را به کارهای شخصی مانند مراجعه به بانک، اداره و… بپردازید بدون اینکه مجبور باشید روزتان را از دست بدهید!

این برنامه های کاری باعث می شوند تا بدون استرس و نگرانی بتوانید کارتان را پیش ببرید.

  1. روحیه کار تیمی را در خود پرورش دهید

شاید تا قبل از انجام دورکاری خیلی تجربه کارهای گروهی را نداشته باشید، اما این روش به شما یاد می دهد که بتوانید در کارهای گروهی هم مشارکت داشته باشید. مثلاً برای انجام هماهنگی ها در کارهای خواسته شده، باید توانایی برقراری ارتباط با سایر همکاران خود را داشته باشید.

به این ترتیب علاوه بر پیشرفت شغلی برای خود، کارفرما هم از عملکرد شما بیشتر رضایت خواهد داشت.

روحیه کار تیمی در دورکاری

مزایای دورکاری از نگاه اجتماعی

علاوه بر تمامی مزایایی که برای دورکاری نام بردیم، از نظر اجتماعی هم بسیار تاثیر مثبتی دارد. مثلاً کاهش ترافیک و آلودگی هوا، کاهش آلودگی های زیست محیطی، کاهش هزینه های شرکت مانند خرید میز و صندلی و…، امکان اشتغال برای زنان خانه دار و معلولین حرکتی و ده ها مزیت دیگر، می توانند تعدادی از مزایای دورکاری باشند.

همچنین می توان از افراد موفق و برتر هر حوزه در هر کجای کشور که هستند، در شرکت ها استفاده کرد. به این ترتیب باعث عدالت اجتماعی و توسعه کاری می شود.

یک فرد دورکار، اصلاً منزوی نیست!

با توجه به شرایطی که در این مطلب برای ایجاد فضای بهتر دورکاری به آن اشاره کردیم، عده ای تصور می کنند یک فرد دورکار، کاملاً منزوی و گوشه گیر است! در حالی که اینطور نیست و این رویه برای بهتر شدن عملکرد کاری اوست. پس اگر می خواهید در کار و حرفه خود موفق باشید، به همین شیوه ادامه دهید.

تمرکز شما در یک محیط به دور از مزاحمت، کارایی تان را بالا می برد. بنابراین در یک شرایط آرام و متمرکز با قدرت به کارتان ادامه دهید.

یک فرد دورکار، اصلاً منزوی نیست

جمعبندی

وضعیت افراد در زمان دورکاری به تدریج حالت فرسایشی به خود می گیرد و ممکن است حتی چند روز پشت سر هم از خانه بیرون نروید و مجبور باشید کارهایتان را تحویل دهید! اما سعی کنید هر روز یک ساعت مشخصی را به بیرون رفتن و انرژی گرفتن از نور خورشید اختصاص دهید تا با روحیه بهتری برای ادامه کار برنامه ریزی کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا