پزشکی و سلامتی

10 اشتباهی که زیبایی پوست صورت تان را تهدید می کند!

معمولا اولین نشانه های پیری در صورت افراد ظاهر می شود و زیبایی پوست صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. گر چه با پیشرفت عمل های جراحی، جوان سازی پوست در هر سنی ممکن است، اما قطعا روش های راحت تر و کم هزینه تری هم وجود دارد که بتوان بی دردسر از بروز چین و چروک پیشگیری کرد.

حتما شما هم با من موافق هستید که بهتر است قبل از این که کار به عمل جراحی برسد، با روش های ساده و خانگی، جوانی و زیبایی پوست صورت خود را تضمین کنیم. پس برای آشنایی با این روش ها با ما همراه شوید.

 همیشه پای سن در میان نیست!

شاید وقتی اولین خطوط باریک و ریز چین و چروک صورت تان را در آینه می بینید، با خود می گوئید دیگر دارم پیر میشوم!! اما حقیقت این است که نباید همه چیز را گردن افزایش سن بیاندازید. بلکه سبک زندگی هم به شدت بر شادابی و زیبایی پوست صورت اثر می گذارد.

به طوری که خیلی از افراد حتی در سنین جوانی هم دچار چین و چروک می شوند. در ادامه به دلایلی که باعث ایجاد چین و چروک پوست می شود، اشاره خواهیم کرد.

قطعا بعد از خواندن این موارد متوجه می شوید که باید به جای سن و سال، انگشت اتهام را به سمت خودتان بگیرید و از عادت های اشتباه دست بردارید!

دلایل چین و چروک پوست صورت

10 عادت اشتباه که زیبایی پوست صورت را به خطر می اندازد

خواب کافی ندارید

کمبود خواب تهدید بزرگی برای زیبایی پوست صورت است. زیرا بسیاری از سموم در هنگام خواب از بدن دفع می شود. همچنین پوست در هنگام خواب می تواند کلاژن تولید کند که این خود مانع ایجاد چروک می شود.

اگر خواب شبانه شما کافی نباشد امکان ساخت کلاژن و ترمیم را از پوست خود می گیرید و در نتیجه باید منتظر پیری زودرس باشید. از دیگر عوارض کم خوابی، تیرگی دور چشم و کاهش خون رسانی به پوست است که در دراز مدت باعث بروز چین و چروک خواهد شد.

محققان معتقدند اگر فقط یک هفته هر شب کم تر از 6 ساعت بخوابید، 700 ژن را تحت تاثیر قرار می دهید! جالب است بدانید خواب عمیق، خواب زیبایی نامیده می شود!

زیرا هورمون رشد در هنگام خواب عمیق ترشح می شود و نقش مهمی در حفظ ماتریس کلاژن و جوانسازی پوست دارد. بنابراین توصیه می شود که حتما بین 7 تا 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید.

تاثیر خواب بر سلامت و زیبایی پوست

دائما در معرض نور خورشید هستید

حتما شنیده اید که نور خورشید مهم ترین منبع ویتامین D است و لازم است زمانی را به آفتاب گرفتن اختصاص دهیم. اما اگر در این کار زیاده روی کنیم، باید منتظر عواقب جبران ناپذیر آن باشیم.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش نور خورشید باعث از دست رفتن پروتئین های پوست مانند کلاژن و الاستین شده و در نتیجه باید شاهد ایجاد چین و چروک و از دست رفتن زیبایی پوست خود باشیم.

پژوهشگران معتقدند که نور خورشید حتی از راه شیشه و پنجره هم می تواند باعث چین و چروک شود. به طوری که نتایج یک بررسی نشان می دهد قسمتی از بدن افراد که از پشت شیشه به سمت نور بوده 7 سال پیر تر از سمت دیگر به نظر می آید!

برای پیشگیری از این اتفاق باید همیشه از ضد آفتاب ها استفاده کنیم و هر چند ساعت یک بار هم آن را تجدید نمائیم. چنانچه پوست روشنی دارید، هر دو ساعت یک بار و اگر پوست شما تیره است روزی 3 بار آن را تجدید کنید.

بهترین زمان استفاده از کرم ضد آفتاب، 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن از منزل است. در این زمان کرم ضد آفتاب به خوبی در پوست نفوذ کرده و از آن محافظت می کند.

البته اگر می خواهید سلامت و زیبایی پوست صورت خود را تضمین کنید، تنها کرم ضد آفتاب کفایت نمی کند، بلکه باید از عینک آفتابی و کلاه مناسب هم استفاده کنید تا چشم ها و تمام صورت از تابش اشعه های مضر خورشید در امان باشند.

بخوانید: 3 تا از مهمترین تفاوت کرم و اسپری ضد آفتاب (راهنمای خرید)

تاثیر نور خورشید بر زیبایی پوست صورت

آلودگی هوا را دست کم گرفته اید!

زندگی شهری با همه محاسنی که دارد، اما مشکلات بزرگی را هم به همراه داشته است. یکی از این مشکلات آلودگی هوا است.

طبق مطالعاتی که در سال 2010 در آمریکا روی 400 نفر انجام شد، مشخص شد که آلودگی هوا باعث چین و چروک، پیری، خارش، کهیر، اگزما، زخم های سطحی پوست و کبودی و گودی اطراف چشم می‌شود.

بهترین راه حل این مشکل و حفظ طراوت و زیبایی پوست، دوری از محیط های شلوغ و آلوده و شستشوی مکرر دست و صورت، استفاده از دستکش های سفید نخی، کرم های مرطوب کننده و شوینده های غیر صابونی است.

اثرات آلودگی هوا بر سلامت پوست

شکر در برنامه غذایی تان جایگاه ویژه ای دارد!

یکی دیگر از اشتباهات مهلک و موانع اصلی در راه حفظ زیبایی پوست، شکر است! بله شکر. این ماده به ظاهر شیرین و دلچسب می تواند در سنین بالاتر باعث تلخکامی شما شود.

در توصیف عوارض این خوراکی همین بس که شکر، دشمن شماره یک سلامت جسم و روح شماست! تحقیقات نشان می دهد که مصرف زیاد شکر می تواند باعث پیری زودرس شود.

کافی است نگاهی گذرا به لیست بلند بالای عوارض شکر بیاندازید تا همین امروز مصرف آن را متوقف کنید.

 • عوارض قلبی و عروقی
 • خطر بروز افسردگی و اضطراب
 • کاهش قدرت یادگیری و حافظه
 • ایجاد چین و چروک و پیری پوست
 • ایجاد جوش و آکنه
 • افزایش التهاب گلو در هنگام سرماخوردگی
 • پوسیدگی دندان و التهاب لثه
 • کاهش هورمون رشد
 • بروز انواع سرطان مثل پروستات، تخمدان و…

تاثیر شکر در پیری زودرس

استعمال دخانیات اکیدا ممنوع!

اگر در نقش مصرف دخانیات در پیری زودرس و از دست رفتن زیبایی پوست صورت ذره ای تردید دارید، کافی است صورت افراد سیگاری را با یک فرد سالم مقایسه کرده و از این حجم تفاوت شگفت زده شوید.

البته قطعا این تغییرات فقط به ظاهر خلاصه نمی شود و اثرات مخرب و جبران ناپذیری که بر اندام های داخلی می گذارد، بر هیچکس پوشیده نیست.

 • سیگار رنگ طبیعی پوست را تغییر داده و تبدیل به خاکستری می کند، همچنین باعث کاهش درخشندگی و زیبایی پوست صورت می شود.
 • سیگار باعث نازک شدن پوست صورت و ایجاد چروک های عمیق می شود.
 • نیکوتین موجود در سیگار، رگ های خونی را باریک کرده و مانع جریان مناسب خون در مویرگ ها می شود. در نتیجه مویرگ ها قادر نیستند وظیفه خون رسانی و تغذیه پوست را به خوبی انجام دهند و پیامد آن ایجاد چین و چروک خواهد بود.

تاثیر استعمال دخانیات بر سلامت پوست

اضطراب و استرس دشمن زیبایی پوست صورت!

شاید در دنیای امروز زندگی بدون استرس و نگرانی، تقریبا غیرممکن به نظر برسد. اما به هر حال روش هایی برای کاهش اضطراب و دوری از موقعیت های تنش زا وجود دارد که با توجه به شخصیت و حالات روحی افراد مختلف، می تواند متفاوت باشد.

معمولا در زمان عصبانیت و ناراحتی چروک های عمودی و افقی در قسمت پیشانی ظاهر می شود که اگر این رفتار به یک عادت تبدیل شود، چین و چروک های موقتی هم به صاحب خانه های دائمی مبدل خواهند شد!

در واقع این هورمون کورتیزول است که در زمان عصبانیت در بدن ترشح می شود و باعث خشکی و تخریب زیبایی پوست صورت خواهد شد.

برای مراقبت از پوست بهتر است شرایطی که باعث بروز خشم و اضطراب در شما می شود را شناسایی کرده و در زمان های مشابه، از آن موقعیت یا مکان دوری کنید.

رابطه استرس و زیبایی پوست صورت

به چشم هایتان فشار وارد می کنید!

پوست اطراف چشم به شدت حساس است و بیشتر از سایر نقاط در معرض چین و چروک قرار دارد. اگر شما از عینک استفاده می کنید، جمع کردن چشم و فشار و انقباض بیش از حد آن، نشان می دهد که باید برای تغییر عینک خود هر چه زودتر اقدام کنید.

چرا که عینک فعلی دیگر برای شما مناسب نیست. در غیر این صورت انقباض بیش از حد عضلات باعث ایجاد چین و چروک های عمیق در اطراف چشم تان خواهد شد.

مراقبت از چشم ها و کاهش چین و چروک

رابطه عرق کردن و زیبایی پوست صورت!

شاید حتی فکرش را هم نکنید که عرق کردن می تواند به سلامت پوست کمک کند و همیشه به دلیل بوی نامطبوع از آن فراری هستید!

اما لازم است بدانید که عرق بدن حاوی مواد معدنی، نمک و اوره است و توانایی از بین بردن باکتری ها، چربی ها و سم زدایی بدن را دارد.

به همین دلیل است که تعریق یک روش کاملا طبیعی برای لایه برداری و درمان خشکی پوست به شمار می رود. ورزش کردن یکی از روش هایی است که هم باعث افزایش گردش خون و تسریع فرایند پاکسازی بدن می شود و هم عرق شما را در می آورد!

بنابراین دیگر به خاطر عرق کردن، خودتان را از ورزش و مزایای آن محروم نکنید. قطعا بعد از ورزش شادابی پوست خود را هم حس خواهید کرد.

رابطه ورزش و زیبایی پوست صورت

به اندازه کافی آب نمی نوشید!

در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید. آب هم مانند ورزش، گردش خون در بدن را بهبود می دهد و از خشکی پوست جلوگیری می کند.

لازم است بدانید یکی از مهم ترین راه های حفظ زیبایی پوست صورت، مرطوب نگه داشتن آن است. پزشکان مصرف 6 تا 8 لیوان آب در طول روز را توصیه می کنند. علاوه بر نوشیدن آب، مصرف میوه و سبزی را هم در برنامه قرار دهید.

نقش نوشیدن آب در زیبایی پوست صورت

صورت تان را با آب داغ می شوئید!

شاید برایتان سوال باشد که برای شستن صورت آب گرم مناسب است یا سرد؟ در جواب باید بگویم هیچکدام! زیرا آب گرم روغن طبیعی پوست شما را از بین می برد و آن را خشک می کند. در نتیجه افزایش چین و چروک در انتظار پوست شماست.

به همین دلیل بهترین پیشنهاد استفاده از آب ولرم برای شستشوی صورت است. همچنین بهتر است در شستشوی صورت زیاده روی نکنید و در هنگام خشک کردن، حوله را روی پوست نکشید و فقط به آرامی ضربه بزنید. ضمنا از حوله نرم و تمیز استفاده کنید.

شستن صورت با آب ولرم

نکته پایانی

برای نکته پایانی لازم است بگویم که برای حفظ و مراقبت از زیبایی پوست صورت، باید جنس و نوع پوست خود را کاملا بشناسید و از لوسین ها و کرم های متناسب با آن استفاده کنید.

اگر پوست خشکی دارید باید از کرم های چرب استفاده کنید و در صورتی که پوست تان بیش از حد چرب است، از لوسیون های بدون چربی استفاده کنید تا تعادل برقرار شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا