ابزار و تجهیزات

آموزش ساخت چسب در خانه با 6 ترفند آسان + ویدیو

چسب یکی از وسایل و ابزارهایی است که معمولا در همه خانه ها وجود دارد و در مواقع ضروری به نوعی عصای دست ما محسوب می شود.

امروز قصد داریم روش های بسیار ساده ای برای ساخت چسب در خانه به شما آموزش بدهیم که احتمالا بعد از پایان مقاله وسوسه می شوید که سریعا دست به کار شوید! پس تا پایان با ما همراه باشید.

 

داستان چسب: از خون تا کامیون 17 تنی!

شاید برایتان جالب باشد که اولین بار بشر از چه موادی به عنوان چسب استفاده کرده است. انسان اولیه از خون به جای چسب استفاده می کرد که البته کارایی و کیفیت لازم را نداشت!

پس از آن بشر کشف کرد که مواد نشاسته ای، شیره بعضی از گیاهان، صمغ و مواد قندی برای تولید چسب مناسب هستند.

در سال های بعد انسان ها از سایر مواد طبیعی مثل عسل، تخم مرغ، موم و مواد ژله ای مانند که از ماهی و شاخ حیوانات بدست می آمد، هم به عنوان چسب استفاده کردند. در نهایت با پیشرفت تکنولوژی و استخراج و پالایش نفت و مشتقات آن، چسب های با کیفیت امروزی به وجود آمدند.

و حالا کار به جایی رسیده است که شرکت های مختلف برای این که ثابت کنند قوی ترین چسب دنیا متعلق به آن هاست، دست به کارهای عجیب و باورنکردنی می زنند.

برای مثال یک شرکت آلمانی موفق شد با فقط 3 گرم چسب، یک کامیون 17.5 تنی را به مدت یک ساعت در هوا معلق نگه دارد و رکورد تازه ای خلق کند!

تاریخچه چسب

آموزش ساخت چسب در خانه

روش های بسیار ساده ای برای ساخت چسب در خانه وجود دارد که شما می توانید با موادی که در آشپزخانه دارید این کار را انجام دهید و از خرید این محصول بی نیاز شوید.

همچنین این چسب ها از محصولات طبیعی ساخته می شوند و فاقد مواد شیمیایی و مضر هستند. در نتیجه می توانید با خیال راحت چسب را در اختیار کودکان قرار دهید تا برای ساخت کاردستی و اسباب بازی از آن استفاده کنند.

ساخت چسب در خانه

ساخت چسب با آرد و آب

روش اول

یکی از راحت ترین روش های ساخت چسب در خانه، استفاده از آب و آرد است. در این روش شما به 3 فنجان آب، یک فنجان آرد، 3/4 فنجان شکر و 1/2 قاشق چای خوری سرکه نیاز دارید.

حالا کافی است آرد و شکر را در یک ماهیتابه بریزید و مرتب هم بزنید تا کاملا یکدست شود. سپس آب را به تدریج به این مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید.

حالا ماهیتابه را روی شعله گاز با حرارت متوسط قرار داده و اجازه دهید مخلوط کاملا شفاف و روشن شود. در مرحله بعد سرکه را هم جوش بیاورید و با مواد مخلوط کنید. این چسب باید به دمای اتاق برسد و بعد استفاده شود.

همچنین چسب نباید بیش از حد رقیق و روان باشد، در این صورت در هنگام استفاده روی کاغذ سر می خورد. بنابراین کمی زمان بدهید تا چسب خشک شود و به غلظت مناسب برسد.

روش دوم

1/3 فنجان آب را با  1/2 فنجان آرد سفید در یک ظرف مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا به ضخامت مایه پنکیک برسد. این مایع نباید بیش از حد خشک یا غلیظ باشد.

حالا خمیر به دست آمده را روی حرارت قرار دهید تا جوش بیاید و حباب بزند. در تمام این مدت باید مخلوط آب و آرد را با قاشق هم بزنید. به محض اینکه مخلوط شروع به حباب زدن کرد، آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا خنک شود.

پس از این مدت چسب شما آماده است و می توانید با انگشتان یا قلمو آن را روی کاغذ امتحان کنید. البته این چسب بعد از مدتی کپک می زند که برای پیشگیری از این اتفاق باید پروژه کاردستی خود را روی بخاری خوب خشک کنید. می توانید چسب را به مدت یک تا دو هفته درون ظرف در بسته و محکم داخل یخچال نگه دارید.

در صورتی که چسب شما خشک شد، کافی است کمی آب گرم به آن اضافه نمایید. از این چسب برای ساخت کاردستی های کودکانه و کارت تبرک استفاده می شود، اما به دلیل خشک شدن برای پروژه های بلندمدت مناسب نیست.

ساخت چسب در خانه با برنج

یک روش آسان و طبیعی دیگر برای ساخت چسب، استفاده از برنج است. در این روش فقط به مقداری آب و برنج نیاز دارید.

به این ترتیب که یک فنجان برنج را در ماهیتابه ریخته و روی آن 3 فنجان آب بریزید و اجازه دهید روی حرارت بجوشد و به شکل فرنی درآید. اگر لازم بود یک لیوان دیگر آب اضافه کنید. سپس مخلوط را از روی حرارت بردارید و زمان بدهید تا به دمای اتاق برسد.

به خاطر داشته باشید این مخلوط نباید بیش از حد سفت باشد و در صورت لزوم می توانید آب بیشتری اضافه کنید. حالا می توانید بلافاصله از آن استفاده کنید یا در یک ظرف سرپوشیده بریزید و به یخچال منتقل کنید.

ساخت چسب در خانه با سیب زمینی

علاوه بر آرد و برنج، از سیب زمینی هم می توان چسب تولید کرد! 2 عدد سیب زمینی را با رنده ریز رنده کنید و یک فنجان یا 300 میلی لیتر آب به آن اضافه کنید. این مایع را روی یک پارچه حوله ای تمیز قرار دهید و پارچه را ببندید.

بین 10 دقیقه تا یک ساعت زمان بدهید و سپس آب اضافه را خارج کرده و نشاسته سیب زمینی که ته نشین شده بود را نگه دارید.

حالا نشاسته را به مدت 30 دقیقه درون فر و با دمای 180 درجه بپزید و پس از این مدت نصف فنجان آب به نشاسته اضافه و خوب مخلوط کنید.

سپس محلول را به مدت 10 دقیقه روی حرارت کم قرار دهید تا بجوشد و ژله ای شود. تبریک می گویم چسب کاغذی شما آماده است!

ساخت چسب با سرکه و شیر

مواد مورد نیاز برای ساخت چسب در خانه شامل شیر بدون چربی، سرکه و جوش شیرین است. موادی که احتمالا در آشپزخانه خود دارید.

طرز تهیه به این صورت است که نصف فنجان شیر و دو قاشق غذاخوری سرکه را در یک ظرف ریخته و با هم مخلوط می کنیم. این مخلوط باید به مدت 5 تا 15 دقیقه در گوشه ای بماند تا شیر کاملا ترش شده و توده های سفید کوچکی تشکیل شود.

بعد از گذشت این مدت محلول را از یک کاغذ صافی قهوه یا پارچه کتان رد کنید تا آب اضافه کاملا جدا شود و مواد به صورت جامد در صافی ته نشین شود.

در واقع سرکه، شیر را به دو قسمت جامد و مایع تبدیل می کند. حالا قسمت جامد شیر را در ظرفی بریزید و 2 قاشق چای خوری آب و یک قاشق چای خوری جوش شیرین یا محلول آمونیاک به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید.

اگر از نزدیک گوش کنید، صدای حباب زدن مایع را خواهید شنید. در صورتی که چسب قوام لازم را نداشت کمی آب به آن اضافه کنید.

جالب است بدانید از این چسب در جریان جنگ جهانی اول و در هواپیماها استفاده شده است. همچنین مصریان باستان برای ساخت قایق از آن استفاده می کردند.

ساخت چسب با سرکه و شیر

ساخت چسب ضد آب در منزل

برای ساخت این چسب به 2 بسته ژلاتین غلیظ، شیر بدون چربی و مقداری آب نیاز دارید. ابتدا دو قاشق غذاخوری آب سرد را در ظرف بریزید و 2 بسته ژلاتین را به آن اضافه کنید. این محلول را یک ساعت به حال خود رها کنید.

حالا 3 قاشق غذاخوری شیر فاقد چربی را حرارت دهید تا تقریبا به نقطه جوش برسد. البته تقریبا! در این جا شیر را به مخلوط آب و ژلاتین اضافه کنید و هم بزنید تا ژلاتین حل شود. به همین راحتی شما یک چسب ضد آب ساختید.

می توانید از این چسب قوی برای چسباندن شیشه و حتی ظروف چینی هم کمک بگیرید. البته عمر این چسب بسیار کوتاه است و به همین دلیل باید در عرض چند ساعت و تا زمانی که گرم است از آن استفاده کنید.

ساخت چسب ضد آب در منزل

ساخت چسب در خانه با شکر خوراکی

از این چسب ساده هم می توانید برای چسباندن کاغذ و مقوا استفاده نمائید. برای ساخت آن فقط به مقداری آب و شکر نیاز دارید!

به این صورت که 2 فنجان شکر را به همراه یک فنجان آب درون ظرف بزرگی بریزید و روی حرارت قرار دهید تا مایع به شربتی طلایی رنگ تبدیل شود. سپس اجازه دهید تا محلول کمی خنک شود، به همین راحتی!

فیلم آموزش ساخت اسلایم در خانه با شامپو و نمک

این روزها اسلایم به یکی از محبوب ترین اسباب بازی های کودکان تبدیل شده است، اما برخی والدین نسبت به بهداشتی بودن مواد اسلایم تردید دارند. به همین دلیل ما یک روش خانگی و ساده برای ساخت اسلایم را به شما پبشنهاد می دهیم که می تواند حسابی کودک شما را سرگرم کند.

کافی است مقداری مایع ظرفشویی را درون یک ظرف بریزید و کمی هم بزنید. سپس کمی شامپو به آن اضافه کنید و خوب مواد را با هم مخلوط کنید. در ادامه کمی نمک روی این ترکیب بپاشید و مجدد چند دقیقه هم بزنید تا مواد انسجام بیشتری پیدا کند. در نهایت این ترکیب را یک ساعت داخل فریزر قرار دهید و بعد از این مدت اسلایم خود را تحویل بگیرید.

جمع بندی

علاوه بر روش هایی که گفته شد، روش های دیگری هم برای ساخت چسب در خانه وجود دارد. مثل چسب نشاسته ذرت، چسب سرکه و ژلاتین و… که در مواقع ضروری می توانید از آن استفاده کنید.

ضمن این که قطعا انجام این کار برای کودکان بسیار جذاب و سرگرم کننده خواهد بود و نگرانی شما را از جهت آلودگی و خطرات چسب های شیمیایی برطرف خواهد کرد. مطمئنا به یک بار امتحان کردن می ارزد، این طور نیست؟!

‫۸ نظرها

 1. سلام ی سوال داشتم
  من ی چسب میخواستم برای سیگار پیچ(برای چسباندن کاغذ سیگار)
  ممنون میشم بهم بگین کدوم بهتره

  1. عسل را باآب کمی رقیق کنید.سپس انرا درجا عطری غلطکی بریزید.وهنگام پیچیدن چسب را روکاغذها بکشید صبر کنید بهدازدودقیقه سیگاربپیچید

  1. بهترین چسب برای کاغذ نشاسته را روی حرارت عمل آورید ، و استفاده کنید .برای استحکام بیشتر کمی شیره هم میتوانید اضافه کنید.
   روشهای خوبی هم که در بالا گفتند در واقع همان نشاسته برنج و … سیب زمینی هست

  1. سلام دوست عزیز، برای درست کردن این چسب باید حتما شیر بدون چربی تهیه کنید و تا زمانی که چسب گرم هست، ازش استفاده کنید چون عمر کوتاهی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا