سبک زندگیسفر و گردشگری

سفر در دوران کرونا با رعایت 4 نکته کلیدی

چه بخواهیم چه نخواهیم باید قبول کنیم که ویروس کرونا بخشی از زندگی همه ما شده و بسیاری از اتفاقات عادی جامعه از جمله سفر کردن را تحت تاثیر قرار داده است. بیشتر فعالیت های اجتماعی افراد از بودن در کنار یکدیگر معنی پیدا می کند، در حالی که با شیوع بیماری کرونا بسیاری از این کسب و کارها مانند آژانس های مسافرتی ضررهای بسیار بزرگی متحمل شد.

با وجود تمامی این مشکلات، اغلب کشورها سعی کردند با رعایت پروتکل های بهداشتی سفر در دوران کرونا را هم به سایر فعالیت های اجتماعی خود اضافه کنند و آموزش هایی را در این زمینه داشته باشند تا آمارهای مرگ و میر کاهش یابد. در این مطلب می خواهیم به بررسی توصیه های مهمی که در سفر با قطار، هواپیما و اتوبوس برای دوران کرونا باید رعایت شود بپردازیم.

چگونه در دوران کرونا سفر کنیم؟

روزهای اولی که این ویروس ناخوانده به صورت همه گیر تمامی کشورها را درگیر کرد، کسی فکرش را هم نمی کرد که 8 تا 9 ماه بعد از اولین مورد دیده شده، هنوز هم به همان شدت این ویروس در کنار ما زندگی کند و نیاز باشد ماسک و مواد ضدعفونی کننده دست یکی از وسایل همیشگی ما در بیرون از خانه باشد!

به همین علت هم بود که در روزهای اول شیوع کرونا، در یک مدت زمان کوتاهی بسیاری از جاده ها و اتوبان ها بسته شد و از ورود و خروج مسافران جلوگیری کردند. اما علاوه بر سفرهای کاری درون شهری، این سفرهای تحصیلی دانشجویان داخلی و خارجی بود که جدیت ماجرا را بیشتر کرد.

به هر حال باید یاد بگیریم که سفر در دوران کرونا در درجه اول نباید صرفاً برای تفریح و گردش باشد، بلکه اگر مجبور به سفرهای اجباری شدید، باید با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در جلوگیری از انتقال این بیماری کمک کنید.

6 نکته مهم سفر در دوران کرونا برای پیشگیری از انتقال بیماری

  1. رعایت نکات بهداشتی در سفرهای هوایی

اول از همه توصیه می کنیم اگر کوچکترین علائمی مانند: درد عضلات بدن، گرفتگی، آبریزش بینی، گلودرد و یا تب دارید، از سفر رفتن خودداری کنید. همچنین استفاده از ماسک N95 به دلیل داشتن فیلتر، برای این افراد توصیه نمی شود! چرا که این فیلتر در واقع راهی برای خروج دم و بازدم های فرد است که اگر مشکوک به بیماری کرونا باشد، انتقال دهنده این ویروس به دیگران خواهد بود.

به همین دلیل از آنجایی که محوطه هواپیما کوچک است و افراد در فاصله های کمی از یکدیگر باید به روی صندلی های خود بنشینند، توجه به نکات بهداشتی بسیار اهمیت دارد. مثلاً بعد از لمس کمربند ایمنی و صندلی خود، از محلول های ضد عفونی استفاده کنید و تا زمانی که از خشک شدن آن بر روی دست ها مطمئن نشدید، دست خود را به جای دیگری نزنید. چون در این صورت مکانی برای رشد میکروب ها خواهد بود!

همچنین بهتر است از میز غذای جلوی خود استفاده نکنید. اگر مجبور به استفاده از آن به دلیل گذاشتن لپ تاپ شخصی خود شدید، از یک ورق کاغذ استفاده کنید و لپ تاپ را بر روی آن قرار دهید تا مستقیماً با سطوح تماس نداشته باشد.

رعایت نکات بهداشتی در سفرهای هوایی
رعایت نکات بهداشتی در سفرهای هوایی

 

  1. سفر در دوران کرونا با قطار

اگر در دوران کرونا مجبور به سفر با قطار شدید، باید این نکته را بدانید که هر کوپه تنها 2 نفر را قبول می کند و یا فقط یک خانواده را در هر کوپه مدیریت می کند. شرکت های قطار مسافربری برای ایجاد پروتکل های بهداشتی، هر روز تمام واگن ها و کوپه ها را ضد عفونی می کنند و در صورت بررسی علائم به کمک تب سنجی، از ورود مسافران جلوگیری می کنند.

تمامی کادر خدمه قطار موظفند از ماسک و دستکش استفاده کنند و در صورتی که مسافری این لوازم را نداشته باشد، در اختیار او قرار دهند. تمامی مواد غذایی هم باید به صورت بسته بندی شده در اختیار مسافران قرار بگیرد. توجه داشته باشید که در محیط های پر تردد قطار مانند راهروها حضور پیدا نکنید و اگر با شخص دیگری داخل یک کوپه همسفر شدید، پنجره را کمی باز بگذارید تا هوای داخل اتاق جا به جا شود.

توجه: در تمام طول سفر به کمک هر کدام از وسایل نقلیه، به هیچ عنوان دست خود را به چشم ها، گوش، بینی و دهان نزنید چرا که این نقاط اصلی ترین مناطقی هستند که به جذب ویروس کمک می کند. با رعایت این موارد می توانید سفر در دوران کرونا را بی خطر تجربه کنید.

سفر در دوران کرونا با قطار

  1. رعایت نکات بهداشتی در سفر با اتوبوس

هر کدام از وسایل نقلیه عمومی ویژگی های خاص خودشان را دارند. شاید یکی از مزیت های سفر با اتوبوس به جای هواپیما در دوران کرونا، فاصله بیشتری باشد که بین صندلی های مسافران وجود دارد و امکان باز گذاشتن پنجره ها در اتوبوس برای تهویه هوای محیط وجود دارد.

البته امکان کمتری وجود دارد که مسئولان ترمینال های مسافربری بعد از هر بار جابجایی مسافران، صندلی ها و دستگیره اتوبوس ها را ضد عفونی کنند! بنابراین حتماً بعد از پیدا کردن شماره صندلی خود و قبل از نشستن بر روی صندلی، آن را با الکل بالای 60 درصد ضدعفونی کنید.

همچنین در ترمینال ها که همواره تراکم جمعیت به خصوص در کنار باجه های خرید بلیط بالاست، سعی کنید فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید و ترجیحاً از کارت بانکی به جای پول نقد استفاده کنید.

رعایت نکات بهداشتی در سفر با اتوبوس
رعایت نکات بهداشتی در سفر با اتوبوس

 

  1. در سفر با وسایل نقلیه شخصی به این موارد توجه کنید

حالا ممکن است پیش خود فکر کنید که اگر با وسیله نقلیه شخصی خود به سفر بروید، خطرات کمتری شما را تهدید می کند. اما اینطور نیست! حتی در رفت و آمدهای داخل شهری نیز اگر به نکات بهداشتی توجه نکنید، خیلی زود به ویروس کرونا مبتلا خواهید شد.

اگر با خودروی شخصی مجبور به سفر شدید، توجه داشته باشید که به محیط های پرتردد نروید و از شنا کردن در رودخانه، دریا و یا مراکزی که از بهداشت آن مطمئن نیستید، خودداری کنید. تا جایی که امکان دارد به رستوران و یا غذاخوری های عمومی نروید و حتی آب مصرفی خود و خانواده را هم از قبل همراه داشته باشید.

اگر مجبور به خرید مواد غذایی از بیرون شدید، حتماً به سراغ محصولات بسته بندی شده و بدون دخالت دست بروید و این مواد غذایی را خریداری کنید.

سفر در دوران کرونا با خودروی شخصی
سفر در دوران کرونا با خودروی شخصی

از لمس حیوانات در مکان های عمومی اجتناب کنید!

برخی از حامیان حیوانات با مشاهده آن ها در مکان های عمومی، از روی علاقه ای که به این حیوانات مانند: سگ، گربه، انواع پرنده و… دارند سعی می کنند با لمس و نوازش آن ها احساسات خود را بروز دهند. این افراد تصور می کنند که ویروس کرونا از طریق حیوانات اهلی و وحشی به انسان منتقل نمی شود ولی این موضوع از نظر سازمان بهداشت جهانی به هیچ عنوان تائید نشده است!

بنابراین تا جایی که امکان دارد از نزدیک شدن به حیوانات خیابانی جلوگیری کنید.

جمعبندی

برای پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا باید همگی با رعایت جدیدترین شیوه نامه های بهداشتی که از سمت سازمان بهداشت جهانی منتشر می شود، پیش برویم تا آمار مرگ و میر افزایش پیدا نکند. این شیوه نامه ها تا کشف واکسن کرونا باید همیشه رعایت شوند چرا که بخشی از زندگی همه ما شده اند.

در آخر لازم است اضافه کنیم که تا حد ممکن از سفرهای غیرضروری جلوگیری کرده و اگر مجبور به آن شوید، سفر در دوران کرونا را با رعایت نکات گفته شده در این مطلب انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا