پزشکی و سلامتی

6 اقدام حیاتی در زمان سکته قلبی که باید در 4 دقیقه انجام دهید

سکته قلبی عبارت آشنایی برای همه ما است و بارها شنیده یا حتی دیده ایم که اطرافیانمان در اوج جوانی و در حالی که به ظاهر کاملا سالم بودند، بر اثر سکته جان خود را از دست داده اند.

و البته یک جمله آشنا از طرف کادر پزشکی که ” اگر زودتر رسیده بود، زنده می ماند” این جمله اهمیت تک تک دقایق در هنگام بروز حمله قلبی را نشان می دهد.

اگر نمی خواهید تمام عمر حسرت این دقایق را بخورید، در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با اقدامات حیاتی و کمک های اولیه در سکته قلبی آشنا کنیم. شاید بعد از خواندن این مطلب بتوانید جان فردی را نجات دهید.

علائم و نشانه های سکته قلبی چیست؟

بیماری های قلبی و عروقی با سهم 46 درصدی، مهم ترین عامل مرگ و میر در ایران محسوب می شوند و سالانه حدود 200 تا 300 هزار نفر بر اثر سکته قلبی و مغزی از دنیا می روند.

نکته تاسف بار این است که سن سکته در ایران به 30 سال رسیده است! شاید دلیلش این باشد که خیلی از ما اصلا با علائم سکته قلبی آشنا نیستیم و آن را با بیماری های دیگر اشتباه می گیریم.

مثلا ممکن است فرد دچار حالت تهوع یا درد شانه و گردن شود، اما بی تفاوت از کنار آن بگذرد و به پزشک مراجعه نکند. در حالی که همه این موارد می توانند نشانه های یک حمله قلبی باشند! طبق آمار انجمن قلب آمریکا، از هر 5 حمله قلبی یکی خاموش است یا علائم اندکی دارد.

با این تفاسیر لازم است تمام افراد جامعه علائم این بیماری را به خوبی بشناسند و اقدامات ضروری و کمک های اولیه در دقایق ابتدایی حمله قلبی را فرا بگیرند. در ادامه مهم ترین علائم سکته قلبی را بررسی خواهیم کرد.

• تنگی نفس
• درد قفس سینه که 20 دقیقه طول می کشد
• تعریق سرد و بیش از حد
• درد در ناحیه فک، گردن، پشت، شانه و بازوها
• درد بالای شکم، حالت تهوع و استفراغ
• سرگیجه و احساس سبکی در سر
• احساس نگرانی، سراسیمگی و اضطراب بی دلیل
• پوست سرد و رنگ پریده

علائم سکته قلبی

چرا ساعت های اول حیاتی هستند؟

حمله قلبی معمولا با پارگی عروق کرونری (شریان هایی که اکسیژن عضله قلب را تامین می کند) اتفاق می افتد. این پارگی باعث ایجاد لخته خون و گرفتگی رگ می شود و در نهایت عضله قلب می میرد.

برای کسی که دچار حمله قلبی می شود، ساعت های اولیه حکم مرگ و زندگی را دارند و دریافت کمک های پزشکی در این زمان بسیار مهم است.

چون هر دقیقه که می گذرد تعداد عضلات بیشتری از قلب می میرند و عواقب کوتاه مدت و بلند مدت سکته افزایش می یابد.

اگر فرد طی 3 تا 4 ساعت اولیه به مراکز درمانی برسد، پزشک با درمان های تهاجمی شریان های مسدود شده را باز می کند و عضله قلب حفظ می شود.

اما اگر درمان بیش از 5 تا 6 ساعت به تاخیر بیفتد، مقدار عضلاتی که قابل حفظ شدن هستند، به شدت کاهش می یابد.

بعد از گذشت 12 ساعت هم آسیب ها معمولا دیگر قابل جبران نیستند. بنابراین هر چقدر در رساندن فرد به بیمارستان تعلل کنیم، احتمال ایست قلبی به شدت افزایش می یابد.

بر اساس آماری که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها تهیه کرده، 47 درصد از مرگ های ناگهانی قلبی، پیش از رسیدن به بیمارستان اتفاق می افتد. همچنین تا 6 ماه پس از حمله قلبی، خطر ایست قلبی ناگهانی بسیار زیاد است.

6 اقدام حیاتی که در هنگام سکته قلبی باید فورا انجام دهید

حالا که با علائم حمله قلبی آشنا شدیم و به اهمیت زمان در این بیماری پی بردیم، وقت آن رسیده تا ببینیم در ساعت های اولیه چه باید کرد. اقدامات درمانی که اگر در 4 دقیقه طلایی و ابتدایی سکته قلبی انجام شود، می تواند جان فرد را نجات دهد.

1. سریعا با اورژانس تماس بگیرید

به محض اینکه با علائم سکته قلبی رو به رو شدید، بدون لحضه ای تردید و اتلاف وقت با اورژانس 115 تماس بگیرید. حتی اگر مشکل ارتباطی به حمله قلبی نداشته باشد، باز هم چیزی را از دست نداده اید، اما در نظر بگیرید که بی توجهی شما می تواند یک عمر پشیمانی به دنبال داشته باشد.

همچنن اگر تنها هستید، بهتر است تا زمان رسیدن اورژانس از همسایه ها کمک بخواهید. لطفا تا جای ممکن رانندگی نکنید و منتظر اورژانس بمانید.

2. همیشه قرص آسپرین با خود داشته باشید

اگر حساسیت یا منع پزشکی ندارید، در همان دقایق ابتدایی یک قرص آسپرین را بجوید و ببلعید. اگر حساسیت خاصی دارید، حتما نیروهای اورژانس را در جریان قرار دهید.

آسپرین خون را رقیق و لخته های خون را باز می کند. بنابراین همیشه این قرص را همراه داشته باشید تا در مکان های عمومی مثل مترو، اتوبوس و مراکز خرید جان خود و دیگران را نجات دهید.

مصرف قرص آسپرین در زمان سکته قلبی

3. نیتروگلیسیرن مصرف کنید

در صورت تجویز پزشک نیتروگلیسیرین مصرف کنید. نیتروگلیسیرین رگ های خونی را باز می کند، درد قفسه سینه را تسکین می دهد و فشار را از روی قلب بر می دارد.

البته توجه داشته بادشید که نباید نیتروگلیسیرین فرد دیگری را مصرف کنید، چون این کار شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. همچنین مصرف این قرص برای افرادی که افت فشار خون دارند، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

4. از شر لباس های تنگ خلاص شوید!

در همان لحظات ابتدایی، یقه و دکمه های لباس را باز کنید تا تنفس برایتان راحت تر شود. ضمنا سرفه کردن در زمان حمله قلبی کمکی به شما نمی کند و فقط یک خرافات بی پایه و اساس است!

در این لحظات حساس از خوردن و آشامیدن هم خودداری کنید. زیرا ممکن است در زمان انجام اقدامات درمانی توسط اورژانس، غذا از معده به دهان برگردد و مشکل ساز شود.

5. دراز بکشید و آرامش خود را حفظ کنید

تا زمانی که اورژانس برسد، فرد باید دراز بکشد و از راه رفتن و بالا رفتن از پله ها به شدت پرهیز کند. وقتی دراز می کشیم قلب راحت تر خون را به مغز می رساند و فشار کم تری تحمل می کند.

بنابراین در این مواقع فرد مشکوک به سکته قلبی باید روی کمر دراز بکشد و چانه کمی بالاتر قرار بگیرد تا اکسیژن بیشتری وارد دهان و مجرای تنفسی شود. اگر در خیابان یا در حال رانندگی هستید، حتما یگ گوشه توقف کنید و از عابرین کمک بخواهید.

ضمنا استرس و اضطراب هیچ کمکی به شما نمی کند و حتی باعث تپش قلب شدید شده و اوضاع را بدتر هم خواهد کرد. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و از سر و صدا و گریه و زاری بر بالین بیمار دست بردارید!

کمک های اولیه در سکته قلبی

6. اگر ماساژ قلبی را بلد هستید، دست به کار شوید!

یکی از اقدامات حیاتی که در زمان سکته قلبی و تا رسیدن اورژانس باید انجام شود، عملیات ماساژ و احیای قلبی (CPR) است.

البته این کار نیاز به آموزش و تخصص دارد و هر کسی نباید این کار را انجام دهد. اما در صورتی که چاره ای نداشتید، می توانید از روش زیر برای احیای قلبی استفاده کنید.

• از ایمن بودن محل انجام عملیات ماساژ قلبی مطمئن شوید

• نبض گردن یا کشاله ران را چک کنید

• بیمار را به پشت بخوابانید، چانه را به سمت بالا و پیشانی را به سمت عقب بدهید

• سمت چپ بیمار بنشینید

• کف دست چپ خود را روی دست راست قرار داده، سپس یک سوم انتهای کف دست راست را روی سینه فرد قرار دهید

• زاویه دست شما با بیمار بدون خم شدن آرنج ، باید 90 درجه باشد.

• حالا فشار بر قفسه سینه بیمار را شروع کنید

• سرعت ماساژ باید 100 تا 120 فشار در دقیقه و با عمق 5 سانتی متر باشد

• بعد از 30 ماساژ، 2 تنفس مصنوعی به بیمار بدهید

• اگر این روش سخت بود، فقط با دستتان به مرکز قفسه سینه فرد فشار زیاد و سریع وارد کنید

• عملیات را تا زمان بیدار شدن فرد و رسیدن اورژانس ادامه دهید

عملیات ماساژ قلبی (CPR)

سخن آخر

آمارهای سکته قلبی بیانگر این واقعیت است که ما بیش از هر چیز به آگاهی و آموزش کمک های اولیه نیاز داریم. چرا که به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، 80 درصد سکته های قلبی و مغزی در ایران قابل پیشگیری هستند. آماری که به شدت تامل برانگیز است…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا