تکنولوژی و کالای دیجیتال

مهم ترین تفاوت های سیستم عامل مک و ویندوز

همیشه برای سیستم عامل مک و ویندوز طرفداران دو آتیشه ای وجود دارد که هر کدام حمایت های جانب دارانه ای از آن ها می کنند. اما به راستی بُرد واقعی با کدامیک از این دو است؟ آیا می توان این دو را با یکدیگر مقایسه کرد و در نهایت به یک نتیجه گیری نهایی رسید؟

در این مطلب می خواهیم با هم به بررسی فرآیند نصب سیستم عامل، امنیت و رابط کاربری این دو اشاره کنیم و با هم تفاوت سیستم عامل مک و ویندوز را مقایسه کنیم.

مقایسه نصب و راه اندازی مک و ویندوز

هر دو سیستم عامل مک و ویندوز نصب راحتی دارند و رابط کاربری آسان آن ها باعث شده تا به راحتی بتوانید مراحل را پشت سر هم انجام دهید. شما می توانید سیستم عامل را بر روی کامپیوتر خود به کمک حساب کاربری مایکروسافت و یا اپل نصب کنید. وقتی به حساب کاربری وارد شوید، قابلیت های جالبی برایتان در نظر گرفته شده است.

مایکروسافت با استفاده از دستیار صوتی، ویندوز را نصب می کند. اما هر 2 سیستم عامل، به شکل خودکار، درایورهایی که مربوط به سخت افزار سیستم شماست، مانند: ماوس، کیبورد و حافظه را شناسایی می کند. در این مورد، هیچ برتری و مزیتی بین سیستم عامل مک و ویندوز وجود ندارد.

سخت افزارهای مک و هزینه های بالای آن!

بسیاری از افرادی که سیستم های ویندوزی را انتخاب می کنند، به دلیل هزینه های بالای سخت افزارهای مک است. در واقع آن ها معتقدند که خرید سیستم عامل مک مقرون به صرفه نیست! اما هماهنگی بین نرم افزار و سخت افزارهای مک، بر هیچ کسی پوشیده نیست و بسیاری از افراد معتقدند که کارایی و کیفیت مک خیلی بالاست.

یکی از محدودیت های سخت افزار مک این است که اگر بعد از خرید و استفاده از یک قابلیت آن، مثلاً RAM، بخواهید آن را ارتقاء دهید، به قول معروف دستِ شما بسته است! حتی در برخی موارد اگر بخواهید از نسخه های پایین و ارزان تر مک پرو استفاده کنید، این امکان برایتان وجود ندارد! به همین دلیل مثلاً نمی توانید جدیدترین بازی های روز دنیا را با سیستم عامل ارزان مک انجام دهید.

سخت افزارهای مک و هزینه های بالای آن

هکینتاش، مشکل محدودیت مک را برطرف می کند

Hackintosh این مشکل محدودیت سخت افزار مک را برطرف کرده و می توانید با هزینه کم، سخت افزار سیستم مک خود را ارتقاء دهید و از آن لذت ببرید.

ویندوز، گوی سبقت برنامه هایش را از مک ربود!

دسترسی آسان به برنامه های ویندوز، یکی از دلایلیست که طرفداران آن عنوان می کنند. مثلاً فرض کنید به برنامه ادیت تصاویر نیاز دارید. در ویندوز استور، یعنی فروشگاه های نرم افزاری ویندوز، بیش از 50,000 عدد نرم افزار ثبت شده است که در مورد مک، این رقم تنها 14,000 تاست. از بین این برنامه ها می توانید نرم افزار مورد نیاز خود را نصب کنید.

البته رقمی که برای ویندوز اعلام شد، تنها به سیستم های رومیزی و لپ تاپ ها مربوط نمی شود و نسخه های تبلت را نیز در بر می گیرد. اما طرفداران سیستم عامل مک مدعی هستند که کمیت، دلیلی بر کیفیت بالای این نرم افزارها نیست!

بهترین ویندوز برای سیستم های خانگی

در حال حاضر، بیش از 640 میلیون کاربر در کل جهان وجود دارند که از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند. بعد از ورود نسخه های اولیه، ویندوز 95 در سال 1995 از سمت مایکروسافت شروع به کار کرد. ویندوزهای 2000، XP، ویستا، سون، 8 و ویندوز 10 نسخه های بعدی شرکت مایکروسافت بودند که عرضه شدند.

تفاوت هایی که در 2 نسخه ویندوز Home 10 با نسخه 10 Pro وجود داشت، محدودیت های حافظه ای بود. به عنوان مثال ویندوز Home 10، تا 128 گیگ رم را پشتیبانی می کند در حالیکه نسخه 10 پرو، تا 2 ترابایت این میزان را افزایش داده است. با توجه به انتخاب بهترین سیستم عامل برای کامپیوتر شخصی خود، می توانید یکی از دو نسخه جدید ویندوز و یا مک را نصب کنید.

بهترین ویندوز برای سیستم های خانگی

مقایسه سخت افزار و نرم افزار سیستم عامل مک و ویندوز

تفاوت مک و ویندوز در سخت افزار و نرم افزار زیاد است. مثلاً MacBook Pro امکان دسترسی با اثر انگشت را برای کاربرانش فراهم کرده است. اما ویندوز 10 با قابلیت تشخیص چهره این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده است، البته در برخی برندهای لپ تاپ مثل13  HP Specter هم با اثر انگشت می توانید به سیستم دسترسی داشته باشید.

البته سیستم عامل ویندوز این امکان را در اختیار کاربرانش قرار داده است که اگر هیچ کدام از ویژگی های بالا در سیستم شخصی آن ها وجود نداشت، با گذاشتن یک پین بر روی ویندوز به آن دسترسی داشته باشند. قدرت سخت افزاری سیستم های اپل، مثل iMac ها، کیفیت صفحه 5k دارند. اما کامپیوترهای ویندوزی، در این زمینه تنوع بسیاری دارند.

از طرفی سیستم عامل ویندوز، انعطاف پذیری بیشتری در برابر به روزرسانی های جدید دارد، در حالیکه سیستم عامل مک اینطور نیست.

مقایسه نصب و راه اندازی مک و ویندوز

آیا سیستم عامل مک ویروس نمی گیرد؟؟

یکی از مباحث داغ بین طرفداران سیستم عامل مک و ویندوز این است که حامیان اپل معتقدند سیستم های آن ها هیچوقت دچار ویروس نمی شود! اما امروزه این نظریه کاملاً رد شده است که مک عاری از هرگونه ویروس و بدافزاریست! اما از انصاف هم نگذریم، مک ویروس های کمتری از ویندوز دارد و به همین دلیل است که اغلب کاربرانش بدون آنتی ویروس کارهای خود را انجام میدهند.

سیستم عامل ویندوز حفره های امنیتی زیادی دارد. اما از آنجایی که نرم افزارهای کپی بسیاری در سایت ها برای ویندوز وجود دارد، به راحتی می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید و از حملاتی مثل ویروس و کرم ها در امان باشید. هر دو سیستم عامل ویندوز و مک در رابطه با پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری، برای افرادی که کارهای گرافیکی و طراحی می کنند، مناسب است.

آیا سیستم عامل مک ویروس نمی گیرد

عقب افتادن مک از پلتفرم بازی های جدید!

گیمرهای حرفه ای ترجیح می دهند سیستم های کامپیوتر ویندوزی داشته باشند تا مک! علت آن هم تعداد کارت گرافیک های محدودیست که کمپانی اپل ساپورت می کند. جدیدترین بازی های روز دنیا، با محبوبیت بیشتری در سیستم های ویندوزی رو به رو شده اند.

البته این موضوع زمانی کار را بسیار سخت می کند که متوجه می شوید برخی از جدیدترین بازی های روز دنیا، تنها برای سیستم های ویندوزی قابل ارائه هستند! به همین دلیل می توان گفت در این مورد سیستم عامل مک از ویندوز عقب افتاده است!

عقب افتادن مک از پلتفرم بازی های جدید!

خدمت رسانی خوب ویندوز به معلولین و نابینایان

یکی از محدودیت های استفاده دنیای دیجیتال، برای افراد معلول بیشتر هم می شود. در این زمینه، مایکروسافت حمایت بیشتری از این گروه کرده است. هر دو سیستم عامل مک و ویندوز امکان بزرگنمایی صفحه نمایش، ورودی صدا و پشتیبانی از خط بریل را دارند، اما مایکروسافت امکان مدیریت و کنترل سیستم با فرمان صوتی را برای افراد نابینا فراهم کرده است.

اپلیکیشن BeMyEyes مایکروسافت، برای تماس های تصویری افراد کم بینا و نابینا بسیار مناسب است. شرکت حتی یک اپلیکیشن دیداری به کمک هوش مصنوعی نیز طراحی کرده است که برای ios مناست است. اما در انتها، ویندوز 10 بهتر از مک عمل کرده است.

کلام آخر

با مقایسه سیستم عامل مک و ویندوز می توانید یکی از این دو را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. لوازم جانبی اپل به راحتی امکان اتصال به سیستم های مک را دارند. اما ویندوز بستری قابل دسترس برای میلیون ها نفر در سراسر دنیاست. انعطاف پذیری سیستم های ویندوزی نسبت به مک بیشتر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا