خدمات حرفه ای

عجیب ترین شروط ضمن عقد در ایران

ازدواج یک تصمیم مهم و سرنوشت ساز است و گاهی حتی زندگی افراد را به دو برهه قبل و بعد از ازدواج تقسیم می کند. اما با توجه به شرایط اقتصادی، محدودیت ها و قوانین خاصی که در کشور ما وجود دارد عده ای از افراد به ویژه زنان تمایل دارند شروط ویژه ای را تحت عنوان شروط ضمن عقد در عقدنامه قرار دهند.

البته گاهی این شروط از محدوده عقل و منطق خارج می شوند و در دسته اخبار سرگرمی و تفریح قرار می گیرند! در ادامه تعدادی از عجیب ترین شروط ضمن عقد در ایران را بررسی می کنیم.

شروط ضمن عقد در ایران چطور بر سر زبان ها افتاد؟

در سال های اخیر بحث شروط ضمن عقد در ایران حسابی داغ شده و به سوژه جذابی برای خبرگذاری و رسانه ها تبدیل شده است. اما چرا؟!

با وجود اینکه حقوق خانم ها در ازدواج مثل حق تحصیل، حق حضانت فرزندان، حق طلاق و… کاملا شناخته شده و مورد پذیرش جامعه است، اما انتشار یک خبر همه چیز را تحت شعاع قرار داد! احتمالا شنیده اید که سرمربی تیم اسکی بانوان توسط همسرش ممنوع الخروج و از حضور در مسابقات جهانی محروم شد.

در سال های گذشته هم اخبار مشابهی منتشر شد که نشان می دهد اجازه خروج از کشور برای زنان یک مشکل اساسی است و به نقص قوانین مربوط می شود. همین موارد باعث شده تا زنان حق خروج از کشور را به شروط ضمن عقد اضافه کنند.

بخوانید: عجیب ترین ازدواج های جهان|ازدواج با برج ایفل تا وصلت با جن!

ایران و این شروط ضمن عقد عجیب و غریب

بچه بی بچه!!

یکی از شروط ضمن عقد عجیب و غیرمعمول، شرط عدم بچه دار شدن است که تا حد زیادی با مسائل فرهنگی و اقتصادی مرتبط می شود. به دلیل مشکلات و نابسامانی های اقتصادی تعدادی از زوجین ترجیح می دهند بچه دار شدن را به تاخیر بیندازند یا به کلی قید آن را بزنند!

البته شاید بتوان گفت که فقط پای مسائل اقتصادی در میان نیست و بخشی از جامعه با وجود برخورداری از تمکن مالی, علاقه ای به فرزند آوری ندارند و از مسئولیت های آن شانه خالی می کنند. به هر حال شرط بچه دار نشدن به یکی از شروط ضمن عقد جالب در ایران تبدیل شده است.

شرط ضمن عقد بچه دار نشدن

حسن معاشرت در زندگی!

پایبندی به اصول اخلاقی لازمه زندگی مشترک و روابط انسانی است. این رابطه محترمانه باید دوطرفه باشد تا دوام زندگی را تضمین کند. گرچه این مورد باید به طور طبیعی در زندگی وجود داشته باشد و نیازی به ثبت آن نیست، اما عده ای ترجیح می دهند این حق را تحت عنوان حسن معاشرت در عقدنامه ذکر کنند.

البته برخی پا را فراتر گذاشته و تبعیت از خانواده همسر را هم تقاضا می کنند که غیر معمول و غیرمعقول به نظر می رسد، تا جایی که شاید همین شرط خود باعث بروز اختلاف و چالش در معشارت شود!

هزینه دندان پزشکی با خودت!

متاسفانه بسیاری از شروط ضمن عقد با مشکلات مالی و اقتصادی در ارتباط هستند. یکی از این مشکلات به هزینه های درمانی مربوط می شود و همه می دانیم که هزینه های دندان پزشکی بسیار سرسام آور هستند و ترمیم یک دندان گاهی به اندازه حقوق یک ماه فرد آب می خورد!

جالب است که همین مسئله بهانه ای دست یک تازه داماد داده تا از عاقد بخواهد در شروط ضمن عقد روی هزینه دندان پزشکی قلم قرمز بکشد و مسئولیت دندان های عروس خانم را به خانواده اش واگذار کند؛ شرطی عجیب اما واقعی!

هر سال یک سفر خارجی

یکی دیگر از شروط ضمن عقد که بین اقشار مرفه باب شده، مسافرت به کشورهای دیگر است. نکته تامل برانگیز این است که این دسته از افراد برای مسافرت مقصدی غیر از ایران را انتخاب می کنند و به سفرهای داخلی رضایت نمی دهند!

به همین دلیل می توان گفت این شروط بیشتر ریشه در تجمل گرایی و ظاهربینی افراد دارد، نه منطق و درک متقابل!

تبعیض حیرت انگیز بین فرزندان

واقعیت این است که به تعداد آدم ها شروط عجیب و غریب وجود دارد و هر کسی بسته به شرایط خود می تواند یک شرط حیرت انگیز خلق کند! مثلا این مورد مربوط به زوجی است که هر دو از ازدواج قبلی خود صاحب فرزند بودند.

اما در ازدواج مجدد یکی از طرفین شرط کرده بود که فرزند همسرش حق زندگی با آن ها را ندارد و در مقابل فرزند خودش باید کنار آن ها بماند و از تمام امکانات و حقوق هم برخوردار باشد!

شروط ضمن عقد: فرق گذاشتن بین فرزندان

ورود کلم اکیدا ممنوع!

جالب است بدانید پای مواد غذایی هم به شروط ضمن عقد باز شده است و افراد در زمان عقد با طرف مقابل اتمام حجت می کنند از پخت غذایی که باب میلشان نیست‌ اکیدا خودداری نماید!

برای نمونه می توان به مردی اشاره کرد که از کلم بیزار بود و در شروط ضمن عقد از همسرش خواست کلم را به طور کامل از برنامه غذایی خارج کند.

تقسیم اموال به صورت نامساوی!

تقسیم اموال زوجین به صورت مساوی بین دو طرف مسئله جدید و غیر معمولی نیست و بسیاری از افراد معتقدند دارایی ها و اموالی که با تلاش و کار مشترک به دست آمده، باید به صورت مساوی بین طرفین تقسیم شود.

اما مسئله جایی عجیب می شود که یکی از طرفین شرط کند همسرش باید تمام اموال خود از بدو تولد را به نام او نماید؛ یک شرط کاملا ظالمانه و ناعادلانه! و عجیب تر این که آقای داماد هم این شرط را پذیرفته و به آن تن داده است!

شرط عجیب تقسیم اموال به صورت نامساوی!

تهیه مسکن؛ شاید وقتی دیگر!

اوضاع آشفته بازار مسکن بخش عمده ای از جامعه را برای خرید و حتی اجاره مسکن دچار مشکل جدی کرده است.

کار به جایی رسیده که به گفته وکیل پایه یک دادگستری تعدادی از مردان “عدم تهیه مسکن تا چند سال” را به عنوان یکی از شروط ضمن عقد در نظر می گیرند. یعنی مرد تا چند سال هیچ وظیفه و تعهدی جهت تهیه منزل جداگانه برای زندگی مشترک ندارد.

آیا بعد از عقد هم می توان شروط ضمن عقد را اضافه کرد؟

اگر بعد از عقد احساس کردید باید شرطی را در عقدنامه قرار می دادید که حالا جای خالی آن در زندگی مشترک احساس می شود، باید بدانید هنوز دیر نشده و می توانید به یک دفترخانه مراجعه و شروط بعد از عقد را اضافه کنید.

فقط کافی است همراه همسرتان و شناسنامه و عقدنامه به یک دفتراستاد رسمی بروید و سند جداگانه ای برای شروط خود تنظیم نمائید.

شروط بعد از عقد

بهترین شروط ضمن عقد کدامند؟

• شرط حق تحصیل
• شرط حق اشتغال
• شرط حق خارج شدن از کشور
• شرط حق تعیین شهر و محل زندگی مشترک
• شرط جلوگیری از ازدواج مجدد شوهر
• شرط گرفتن حق طلاق
• شرط تنصیف و انتقال نصف اموال زوج به زوجه در زمان طلاق

جمع بندی

شروط ضمن عقد در قانون ذکر نشده اند و با توافق و پذیرش طرفین در هنگام عقد یا پس از آن در سند رسمی ازدواج گنجانده می شوند. شاید بتوان گفت این شروط بیشتر برای زنان کاربرد دارد و کمک می کند تا بخشی از حقوق آن ها که پس از ازدواج نادیده گرفته و از آن ها سلب می شود، احیا گردد.

بنابراین لازم است قبل از امضای عقدنامه دو طرف مسئولیت ها و حقوق خود را به خوبی بشناسند و پس از بررسی تمام جوانب وارد زندگی مشترک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا