سفر و گردشگری

9 تا از عجیب ترین حوادث هوایی جهان که نمی توانید باور کنید!

در دنیایی که ما زندگی می کنیم، شنیدن اخباری تلخ از حوادث هوایی جهان دور از ذهن نیست. شاید شما هم جزو افرادی باشید که از لحظه شروع پرواز، نگران خطای انسانی و یا نقص فنی هواپیما بوده باشید. اما بر اساس آمارها، می توان گفت که تعداد سوانح هوایی وحشتناک و مرگبار، با توجه به مجهز شدن ناوگان های حمل و نقل هوایی، به شدت کاهش پیدا کرده اند.

اما اگر برایتان جالب است تا بدانید که عجیب ترین حوادث هوایی جهان کدامند و در اثر چه اتفاقی سقوط کرده اند؟ با این مطلب همراه ما باشید.

بخوانید: بهترین مراکز سفر و گردشگری ایران و دنیا

امن ترین سال پرواز در دنیا چه زمانی بود؟

اگرچه امروزه پیشرفت های زیادی در زمینه سفرهای هوایی اتفاق افتاده است، اما نمی توانیم منکر این قضیه شویم که حوادث و سوانح هوایی، بخش جدانشدنی آن هاست. آیا شنیده اید که خدمات یک شرکت هواپیمایی نسبت به بقیه ضعیف تر عمل کرده است و یا یک خطوط هواپیمایی بیشترین حوادث و سوانح را داشته؟ به راستی علت چیست؟!

سال 2017 را می توان امن ترین سال سفرهای هوایی دانست که در آن تنها 51 حادثه هوایی رخ داد و در کل منجر به مرگ 282 نفر شد.

  1. هواپیمایی که در اقیانوس اطلس ناپدید شد!

در 31 می سال 2009 بود که هواپیمای ایرفرانس با شماره پرواز 447 به یکباره ناپدید شد! این هواپیمای مسافربری که 215 مسافر و 12 خدمه داشت، ساعت 10 شب از ریو دوژانیرو برزیل بر فراز اقیانوس اطلس به پرواز در آمد که بعد از آخرین مکالمات ضبط شده توسط خلبان در ساعت 2:10 بامداد، دیگر هیچ پیامی با برج مراقبت برقرار نشد!

هیچ کسی تا 5 روز بعد این اتفاق، خبری از هواپیما نداشت؛ اما بعد از تلاش های فراوان لاشه هواپیما بر روی آب های اقیانوس اطلس پیدا شد. بعد از 2 سال که جعبه سیاه هواپیما را در کف اقیانوس کشف کردند، مردم متوجه شدند که سیستم اتوپایلوت ناگهان از کار افتاد و باعث مسیریابی اشتباه خلبان شد. تا جایی که نوک هواپیما به بالا رفت و با سرعت زیاد از ارتفاع 11000 متری به اقیانوس سقوط کرد و تکه تکه شد.

هواپیمای ایرفرانس با شماره پرواز 447

 

  1. زنده ماندن معجزه آسای دختر بچه در سقوط هواپیمای یمنی!

یکی دیگر از حوادث هوایی جهان که همه را متعجب کرد، هواپیمای یمن به شماره پرواز 626 سال 2009 بود که به دلیل اشتباه یکی از خدمه ها اتفاق افتاد. دختری به نام “باهیا” در این پرواز تنها کسی بود که از 152 نفر سرنشین هواپیما، جان سالم به در برد.

لاشه هواپیمای ایرباس که در اقیانوس هند سقوط کرد، بعد از چند ساعت تلاش فراوان پیدا شد که تعجب همگان را برانگیخت! دختری بدون داشتن جلیقه نجات و اینکه چیزی از شنا بداند، به یک تکه از لاشه هواپیما چسبیده بود! او که بعدها به دختر معجزه مشهور شد، در کتابی از خاطراتش در این حادثه نوشت.

  1. نجات مرموز 16 نفر در سقوط هواپیمای اروگوئه

در سال 1972 بود که یک هواپیمای اروگوئه ای در حال پرواز ناپدید شد! این هواپیما که 40 مسافر و 5 کادر پرواز داشت، تا 72 روز بعد حادثه هیچ خبری از آن ها نبود و همه تقریباً مطمئن بودند که این افراد کشته شده اند. اما در عین ناباوری، 16 نفر از مسافران در رشته کوه های خشن پیدا شدند!

هنوز کسی نمی داند که این افراد چگونه در آن منطقه توانستند جان سالم به در ببرند، اما برخی اعتقاد دارند که برای زنده ماندن، مجبور به آدم خواری شده اند!

  1. بشقاب پرنده ای که باعث سقوط هواپیمای استرالیایی شد

یکی از عجیب ترین سقوط های هواپیما در دنیا، مربوط به هواپیمای استرالیایی می شود که در سال 1978 اتفاق افتاد. خلبان این هواپیما که در آسمان ملبورن در حال پرواز بود، ناگهان با یک شیء عجیب شبیه به بشقاب پرنده رو به رو می شود که آن را به برج مراقبت اعلام می کند؛ اما آن ها می گویند که هواپیمایی در رادارها نمی بینند!

خلبان دوباره اعلام می کند که این شیء هواپیما نیست چون در آسمان معلق است! اما 17 ثانیه بعد سر و صداهایی به گوش می رسد که بعد از آن سکوت مطلق اتفاق می افتد! بعد از گذشت 42 سال هنوز لاشه این هواپیما پیدا نشده و هیچ کس خبری از خلبان و مسافرانش ندارد.

بشقاب پرنده ای که باعث سقوط هواپیمای استرالیایی شد

  1. مرگبارترین سقوط هوایی در تاریخ یونان

در سال 2005، از برج مراقبت یونان با هواپیمای هلیوس ایرویز تماس گرفته می شود اما هواپیما بیشتر از 1 ساعت به حالت هولدینگ مانده بود! یک جت جنگنده یونانی این هواپیما را می بیند که در حال پایین آمدن بود و حدود نیم ساعت بعد، هواپیما ارتفاع کم کرده و در تپه های نزدیک گراماتیکو با 121 مسافر و خدمه سقوط کرد.

این اتفاق، وحشتناک ترین حادثه هوایی کشور یونان محسوب می شود.

  1. بدترین سانحه هوایی ایران

در سال 1988 ایران شاهد یک اتفاق بسیار تلخ بود. ایرباس A300 که متاسفانه مورد اصابت موشک زمین به هوای کروز آمریکایی قرار گرفت، در آب های خلیج فارس سقوط کرد و همه 290 مسافران و کادر پروازش از دنیا رفتند. البته هنوز هم کشور آمریکا ادعا می کند که آن را با هواپیمای F-14A Tomcat اشتباه گرفته و حتی 10 بار خدمه کشتی با خواسته با هواپیمای ایرانی تماس بگیرد ولی جوابی دریافت نکرده است!

کشور آمریکا تا به امروز مسئولیت این حادثه را نپذیرفته و فقط غرامتی را به ازای هر مسافر پرداخت کرده است. هر سال در تاریخ سوم ژوئیه، به یاد این مسافران، 290 گل به خلیج فارس انداخته می شود.

بدترین سانحه هوایی ایران

  1. آتش سوزی هواپیما به دلیل سهل انگاری یک مسافر

همیشه هم حوادث هوایی جهان به دلیل دشمنی و بمب گذاری یا مشکلات فنی نبوده، بلکه در یکی از پروازهای خطوط عربستان، 301 مسافر به دلیل اشتباه بچه گانه یک نفر از آن ها جان خود را از دست دادند. ماجرا از این قرار بود که این مسافر با یک اجاق مسافرتی، شروع به گرم کردن غذایش کرد و باعث آتش سوزی در هواپیما شد.

اگرچه خلبان بلافاصله به فرودگاه ریاض برگشت، اما مدت زمان 12 دقیقه ای برای خاموش کردن کل هواپیما که از کابین شروع به آتش گرفته بود، زمان زیادی به حساب می آمد و در این فاصله، تمامی مسافران و خدمه کادر پرواز در اثر مسمومیت و کمبود اکسیژن، در همان ابتدا جان خود را از دست دادند.

آتش سوزی هواپیما به دلیل سهل انگاری یک مسافر

  1. از باز نشدن ارابه های فرود تا فراموش کردن خلبان از تمام شدن سوخت!

یکی از عجیب ترین اتفاقاتی که در حوادث هوایی جهان رخ داد، مربوط به هواپیمایی از شرکت آمریکا بود که قصد فرود در فرودگاه پورتلند را داشت. این حادثه که در سال 1978 اتفاق افتاد، به دلیل باز نشدن ارابه های فرود کار خلبان را سخت کرد و بدتر از آن، در مدت زمان 1 ساعته که برای برطرف کردن این مشکل در حال چرخیدن بود، هیچ کدام از مهندسین پرواز و خلبان متوجه تمام شدن سوخت هواپیما نشدند!

به همین دلیل هواپیما در نواحی جنگلی اطراف شهر دچار حادثه شد. البته از 189 سرنشین این پرواز، 10 نفر جان خود را از دست دادند که باعث یک تغییر اساسی در مدیریت کابین شد. این آموزش ها باعث شد تا تعداد سوانح هوایی به شدت کاهش پیدا کند.

  1. کنده شدن درِ هواپیما که باعث سقوط آن شد

در 3 مارس 1974، یکی از هواپیماهای خطوط هوایی ترکیه که به مقصد لندن حرکت می کرد، با یک اتفاق عجیب رو به رو شد. این پرواز طبق عادت در پاریس متوقف شد و برعکس همیشه که تقریباً خالی به لندن می رفت، در پاریس مسافران زیادی به این پرواز اضافه شدند!

بعد از بلند شدن هواپیما، درب عقبی هواپیما که مربوط به محفظه بار بود، ناگهان کنده شد و این تفاوت فشار هوا باعث کنده شده کف کابین به همراه 6 نفر از مسافرانی شد که بر روی صندلی های خود نشسته بودند. بعد از چند لحظه، کل هواپیما سقوط کرد. این اتفاق باعث شد تا در قفل ها اصلاحات دقیق تری انجام شود و برای از دست رفتن فشار کابین، محدودیت هایی طراحی کنند.

هواپیماهای خطوط هوایی ترکیه به لندن

جمعبندی

اتفاقات عجیب و غریب در حوادث هوایی جهان کم نیستند. البته برخی از آن ها همانطور که گفتیم، باعث شدند تا جلوی اتفاقات بدتر گرفته شود. البته هنوز هم افرادی هستند که به محض سوار شدن داخل کابین مسافران، استرس پرواز دارند و یا از وقوع چنین حوادثی وحشت دارند.

اما باید بگوییم که عجایب خلبانی و حوادث فرودگاهی نسبت به گذشته بسیار کمتر شده و می توانید با خیال راحت از سفر هوایی خود لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا