آرایشی و زیبایی

فرق عمل بینی با تزریق فیلر چیست؟ (مزایا و معایب)

در سال های اخیر بسیاری از افراد برای اینکه ظاهر زیباتری داشته باشند، به عمل های جراحی مختلف به خصوص جراحی بینی روی آورده اند. اما از آنجایی که این نوع عمل ها نیاز به بیهوشی کامل دارند، خطر و ریسک بالایی را متوجه سلامت افراد می کنند.

همین مشکل متخصصان پزشکی را ترغیب کرد تا به دنبال روش های جایگزین باشند. یکی از این روش ها فیلر بینی است که اخیرا بسیار رواج یافته است. در این مقاله فرق عمل بینی با تزریق فیلر و مزایا و معایب آن ها را بررسی خواهیم کرد.

فرق عمل بینی با تزریق فیلر چیست؟

مهم ترین فرق عمل بینی با تزریق فیلر در نحوه انجام آن ها است. در عمل جراحی فرد باید در بیمارستان بستری و سپس به طور کامل بیهوش شود. همین بیهوشی می تواند خطرات و عوارض زیادی برای فرد در پی داشته باشد و حتی گاها شنیده می شود که فردی بعد از جراحی بینی به هوش نیامد و از دنیا رفت.

علاوه بر این ممکن است پس از عمل نتیجه کار برای شما رضایت بخش نباشد و بینی به فرم دلخواه درنیاید. به این ترتیب مجبور می شوید ریسک عمل مجدد را به جان بخرید. اما فیلر بینی یک روش غیر تهاجمی است که نیازی به بیهوشی کامل ندارد و تنها از طریق بی حسی موضعی انجام می شود.

در این روش ژل و مواد پر کننده برای ترمیم فرورفتگی ها در بخش های مختلف بینی تزریق می شود و می تواند تا حد زیادی عیوب و نقص های ظاهری بینی را برطرف کند.

همچنین بخوانید: تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده چیست؟ اسلیو بهتر است یا بای پس؟!

فرق عمل بینی با تزریق فیلر

فرق عمل بینی با تزریق فیلر از نظر میزان ماندگاری

یکی از معایب فیلر بینی ماندگاری کوتاه مدت آن است. معمولا تزریق فیلر بسته به نوع ژل بکار رفته در آن بین 6 ماه تا 2 سال دوام دارد و بعد از این زمان به حالت اولیه باز می گردد و باید دوباره ترمیم انجام شود، اما عمل جراحی معمولا دائمی است و اگر درست انجام شود نیازی به ترمیم مجدد ندارد.

هشدار: به خاطر داشته باشید که بینی حساس ترین عضو در میان اعضای صورت است و هر گونه جراحی، تزریق ژل و لیفت باید توسط افراد با تجربه و متخصص انجام گیرد. زیرا تزریق بیش از حد فیلر ممکن است باعث تشدید جریان خون و پارگی بینی فرد شود.

فرق عمل بینی با تزریق فیلر از نظر زمان و هزینه

همانطور که پیشتر گفتیم، در عمل جراحی بینی فرد باید در بیمارستان بستری و به طور کامل بیهوش شود. به همین دلیل جراحی بینی بین 1.5 تا 3 ساعت زمان می برد و پس از آن باید یک ساعت هم در اتاق ریکاوری باشد تا علائم حیاتی فرد بررسی شود و کم کم به هوش بیاید.

پس از به هوش آمدن حدود 6 ساعت هم باید در بخش استراحت کند و بعد ترخیص می شود. البته این پایان کار نیست و دوران نقاهت، بازکردن پانسمان و زدن چسب تا چند هفته طول خواهد کشید.

اما تزریق فیلر از طریق بی حسی موضعی در یک مطب انجام می شود و بین 15 تا 20 دقیقه زمان می برد. پس از آن فرد می تواند به کارهای عادی و روزمره خود برگردد.

ضمنا هزینه فیلر بینی نسبت به عمل جراحی به مراتب کمتر است و می توان گفت فرق عمل بینی با تزریق فیلر از نظر قیمت آن است. البته اگر شما بخواهید بعد از هر دوره تزریق مجدد انجام دهید، قطعا هزینه آن از عمل جراحی هم بیشتر خواهد شد!

فرق عمل بینی با تزریق فیلر از نظر بازگشت پذیری

عمل بینی برگشت ناپذیر است و به محض اینکه وارد اتاق عمل و مرحله بیهوشی شدید، باید تمام عواقب و عوارض آن را هم بپذیرید. یعنی اگر عمل به خوبی پیش نرود و بینی به فرم مورد نظر شما نرسد یا حتی انحراف و کجی در آن مشاهده شود، چاره ای جز عمل مجدد وجود ندارد.

اما مزیت فیلر نسبت به جراحی همین برگشت پذیر بودن آن است. اگر بعد از تزریق ژل از نتیجه راضی نبودید، پزشک می تواند با تزریق آنزیمی به نام هیالورونیداز طی چند ساعت ماده فیلر را حل و برطرف کرده و بینی شما را به حالت اولیه خود بازگرداند.

فرق عمل بینی با تزریق فیلر از نظر عوارض

بینییکی از معایب جراحی بینی، عوارض و مراقبت های پس از عمل است. معمولا افرادی که جراحی بینی انجام می دهند تا مدت ها باید یک چسب را روی بینی خود تحمل کنند و مراقبت های ویژه ای از بینی خود داشته باشند.

ضمنا تعدادی از افراد با مشکلات تنفسی و بویایی هم مواجه می شوند که زندگی عادی آن ها را دچار اختلال می کند.
اما فیلر بینی این مشکلات را تا حد زیادی کاهش می دهد و فرد پس از انجام تزریق خیلی زود می تواند روند طبیعی زندگی خود را از سر بگیرد.

چرا که در این روش هیچ برش و زخمی ایجاد نمی شود و فقط از طریق یک سوزن بسیار ظریف ژل به نقاط مورد نظر تزریق می شود. در این روش ممکن است برخی نقاط قرمز را در محل تزریق مشاهده کنید که در عرض 24 تا 48 ساعت بهبود می یابند. برای حل این مشکل می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

قبل و بعد از فیلر بینی

فیلر بینی برای چه کسانی مناسب است؟

فیلر بینی برای افرادی که مشکل عدم تقارن، فرورفتگی های پل (قسمت استخوانی بالای بینی)، افتادگی نوک بینی و برآمدگی یا قوز دارند، مناسب است.

همچنین کسانی که به دلیل بیماری و سوابق گذشته، بیهوشی کامل برایشان خطرناک است، می توانند از تزریق ژل استفاده کنند. اما این روش برای کسانی که بینی بزرگی دارند و دچار شکستگی شده اند، مناسب نیست.

توجه: اگر فیلر بینی انجام داده اید، بلافاصله پس از آن نباید بینی خود را به تیغ جراحان بسپارید! بلکه باید حداقل 6 ماه و بیشتر صبر کنید، در غیر این صورت جراحی بینی موفقیت آمیز نخواهد بود.

مزایا و معایب فیلر بینی در یک نگاه

مزایای فیلر بینی شامل امکان برگشت پذیری، سریع بودن روند بهبودی و دوران نقاهت، کم بودن عوارض جانبی، هزینه پایین تر نسبت به جراحی، مشاهده نتایج بلافاصله پس از تزریق و عدم نیاز به بیهوشی است. در مقابل مواردی مثل ماندگاری کوتاه مدت و احتمال بروز واکنش های حساسیتی مثل تورم، کبودی و عفونت هم معایب تزریق ژل به شمار می روند.

سوال در مورد عمل بینی آیا روش دیگری هم برای لیفت بینی بدون جراحی وجود دارد؟

بله! علاوه بر تزریق فیلر، روش های دیگری هم وجود دارد که می توانید برای زیبایی و رفع عیوب ظاهری بینی استفاده کنید. یکی از این روش ها، لیفت بینی با نخ است.

در این روش از نخ های PDO قابل جذب برای بالا بردن و تغییر شکل بینی استفاده می شود. این روش ساده و در عین حال ایمن است و در میان کشورهای آسیایی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

در این حالت بینی شما کاملا طبیعی به نظر می رسد و هیچکس متوجه نمی شود که عمل زیبایی انجام داده اید! البته لیفت بینی با نخ هم کوتاه مدت است و پس از 1 تا 2 سال از بین می رود. به طور کلی تفاوت لیفت و فیلر بینی را می توان در چند مورد خلاصه کرد. تریق ژل یا فیلر برجستگی تیغه بینی را از بین می برد و نوک بینی را برجسته می کند. در مقابل لیفت بینی با نخ، نوک بینی را بالا می برد و تیغه بینی را باریک می کند.

لیفت بینی با فیلر برای افرادی که روی تیغه بینی برجستگی دارند یا عمل جراحی ناموفق داشته اند، مناسب است، در حالی که لیفت با نخ روی افراد با بینی پهن و نامتقارن بهتر جواب می دهد.

جمع بندی

فرق عمل بینی و تزریق فیلر در 4 مورد اساسی خلاصه می شود. ماندگاری فیلر بینی کوتاه مدت است و نیاز به ترمیم دارد. فیلر برخلاف جراحی، بدون بیهوشی و تنها از طریق بی حسی انجام می شود.

تزریق فیلر نمی تواند تمام نواقص بینی را برطرف کند و عملکرد و کارایی آن به اندازه جراحی نیست. اما مهمترین مزیت این روش سادگی و کم خطر بودن آن نسبت به جراحی است. اگر شما هم تجربه ای در این مورد دارید، حتما با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا