ویدئوآموزشی

10+1تکنیک عکاسی خلاقانه در منزل برای محصولات (+ ویدیو)

شاید فکر کنید عکاسی خلاقانه در منزل به هزینه و ابزارهای خاص یا گران قیمتی نیاز دارد، در حالی که اگر بدانید بسیاری از صفحات موفق اینستاگرامی با چند تکنیک ساده عکسبرداری و ادیت تصاویر توانسته اند مشتریان را به سمت خود جذب کنند، شگفت زده می شوید!!

با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا به صورت تصویری مراحل به کارگیری تکنیک های عکاسی را یاد بگیرید.

مشتری و فروش بیشتر با عکاسی خلاقانه

بی شک می توان گفت اولین چیزی که در صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام، توئیتر، پینترست و فیس بوک نظر همه را به خودش جلب می کند، تصاویر است. به همین دلیل هر چقدر بتوانید عکاسی خلاقانه تری داشته باشید، در بین رقبا می توانید موفقیت بیشتری کسب کنید.

حتی اگر سایت اختصاصی برای کسب و کار خود دارید، ایجاد یک حساب کاربری در شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام که بتواند عکس هایی متفاوت تر از سایت شما داشته باشد، بسیار جذاب خواهد بود. بنابراین اگر می خواهید با ساده ترین روش ها در خانه، جذاب ترین عکس ها را از محصولات خود بگیرید، با این 10+1 روش خلاقانه همراه باشید.

ساخت لایت باکس ارزان در منزل

 1. دوربین تلفن همراه خود را دست کم نگیرید!

اولین گوشی های دوربین دار ایران را یادتان هست؟ علاوه بر اینکه صفحه نمایشگر کوچکی داشتند، توانایی کنترل لرزش دست در آن ها وجود نداشت و بعد از چندین عکسبرداری، تازه می توانستید به تصویر ایده آل خود برسید! اما امروزه مدل های جدید گوشی موبایل بسیار پیشرفته شده و حتی می توانید کلیپ های کوتاه و بلند هم با اپلیکیشن های متنوع در آن بسازید.

برای اینکه عکاسی خلاقانه در منزل داشته باشید، پیشنهاد می کنیم قبل از هر چیزی، یک جستجوی ساده در اینترنت از قابلیت های گوشی موبایل خود داشته باشید تا بدانید چگونه نور دوربین را کم و یا زیاد کنید و از دیگر امکانات آن باخبر شوید.

 1. بهترین جایِ خانه برای عکسبرداری از محصولات

شاید وقتی تمام وسایل مورد نیاز برای عکسبرداری از محصول را آماده کردید، با روشن کردن دوربین تلفن همراه و یا دوربین عکسبرداری، متوجه شوید اصلا کیفیت نور و رنگ های واقعی محصول آن چیزی نیست که می خواستید! اگر موقعیت مناسبی برای عکسبرداری از محصول در فضای آزاد ندارید، بهترین جا برای عکاسی خلاقانه در منزل کنار پنجره است.

البته در کنار پنجره بودن هم لزوماً دلیلی برای داشتن تصاویر زیبا و باکیفیت نیست. ساعت هایی در طول روز که نور خورشید به بیشترین میزان خود می رسد، مثلاً ظهرها، زمان مناسبی برای عکسبرداری نیست، زیرا تصویر تاریک و بسیار بی کیفیت خواهد شد. در روزهای شروع عکاسی می توانید با آزمون و خطا زمان طلایی عکاسبرداری را پیدا کنید.

بهترین جایِ خانه برای عکاسی در منزل

 1. بهترین آب و هوا برای عکسبرداری

همانطور که در شماره 2 اشاره کردیم، نور زیاد اصلا برای عکسبرداری مناسب نیست! عکاسی در وسط روز و یا روزهای ابری، بهترین زمان برای عکاسی خلاقانه در منزل است! در واقع ابرها به طور طبیعی شدت نور خورشید را می گیرند و مانند یک آتلیه عکسبرداری نور لازم و کافی را برای شما مهیا می کنند.

 1. زوم کردن بر روی سوژه در شرایط خاص، نه همیشه!

اگر با دوربین تلفن همراه خود از محصولات عکسبرداری می کنید، به جای اینکه بر روی سوژه زوم کنید و با این کار کیفیت عکس را پایین آورید، تنها با ضربه زدن بر روی صفحه نمایشگر گوشی که بر روی سوژه قرار دارد، نهایت زوم و تمرکز را به آن اختصاص دهید. با این کار به سوژه خود عمق می بخشید.

آمارها نشان می دهد 78% از خریداران فروشگاه های اینترنتی، به دنبال عکس های بیشتری از محصولات هستند و می خواهند آن را از زوایای مختلف بررسی کنند. بنابراین اگر بتوانید عکاسی از نزدیک و زوم شده را در حالتی که می خواهید نمای نزدیکی از جنس و جزئیات کار را نشان دهید، داشته باشید، به فروش بیشتر شما کمک می کند.

زوم کردن بر روی سوژه در عکاسی

 

 1. زاویه عکسبرداری هر محصول را بشناسید

زاویه بندی درست برای عکاسی خلاقانه در منزل بسیار اهمیت دارد. نمی توان یک نسخه دائمی برای عکسبرداری همه محصولات داشت. مثلاً اگر سوژه عکاسی شما لباس، کفش، لوازم خانه و از این قبیل کالاها هستند، باید زاویه 90 درجه یا به اصطلاح زاویه دید پرنده را به کار ببرید که کاملاً از بالا به پایین عکاسی می شود.

اما اگر محصولی دارید که می توانید از زاویه 45 درجه عکاسی کنید، مانند وسایل دکوری منزل، اسباب بازی و… که می خواهید ابعاد آن ها را در حالت ایستاده نشان دهید، باید از این زاویه عکسبرداری کنید.

یک زاویه دیگری هم با عنوان صفر درجه وجود دارد که برای اجسامی با حالت ایستاده کاربرد دارد و در این حالت باید در سطح صفر درجه عکسبرداری کرد.

زاویه عکسبرداری هر محصول

 1. جلب توجه بیشتر محصول با پس زمینه مناسب

یکی از اشتباهاتی که معمولاً در عکس های صفحات اینستاگرامی دیده می شود، توجه نکردن به رنگ درست پس زمینه سوژه است. مثلاً اگر می خواهید از کیف نارنجی رنگ عکاسی کنید، بهتر است از رنگ های گرم مانند نارنجی، زرد و یا قرمز استفاده نکنید.

معمولاً استفاده از یک پارچه سفید رنگ مات که هیچ انعکاس نوری نداشته باشد، برای عکسبرداری بهترین گزینه است. با این کار می توانید عکسبرداری از محصولات مختلف با رنگ های متنوع را به راحتی انجام دهید. استفاده از رنگ های متضاد با سوژه عکاسی در بگ گراند، به بهتر نشان دادن آن به مخاطب نقش موثری دارد.

 1. بازی با سایه ها

یکی از تکنیک های عکاسی خلاقانه در منزل بازی با سایه هاست. مثلاً می توانید سایه یک برگ و یا خوشه گندم را در گوشه کناری قاب عکاسی خود قرار دهید و به زیباتر شدن هر چه بیشتر آن کمک کنید. سوژه های کوچک مانند گوشواره و یا بدلیجات را می توانید با نور بیشتر هم عکسبرداری کنید تا درخشندگی و جلوه خاصی به آن ببخشید.

عکاسی با سایه ها

 1. جسارت عکس گرفتن غیر متداول را داشته باشید!

شاید به عنوان یک بیننده، برایتان جالب باشد که تصاویر جدیدتری از عکاسی محصولات ببینید. مثلاً وقتی به دنبال خرید کتونی در اینترنت هستید، بیشترین درصد تصاویر مربوط به عکس هایی از پاخور کفش هاست. حالا اگر یکی از عکس ها در بین آن ها با یک بک گراند جذاب و البته خلاقیت جدیدی همراه باشد، قطعاً به سراغ دیدن آن می روید.

جسارت عکاسی خلاقانه در منزل

 1. استفاده از وسایل خاص و جذاب در کنار سوژه اصلی

هیچ مانعی در داشتن عکاسی خلاقانه در منزل برایتان وجود ندارد. از آنجایی که خلاقیت تعاریف مختلفی از نگاه هر کسی دارد، پس می توانید با هر وسیله جذاب و خوش رنگ و یا چیزهایی که حس نوستالژیک به شما میدهند، مانند نوار کاست، دوربین های عکاسی قدیمی و… در کنار سوژه اصلی استفاده کنید.

 1. عکسبرداری پُرتره

وقتی تصاویر را از نمایی عکسبرداری کنید که سوژه اصلی پُرتره باشد، باعث می شود تا بیننده ناخودآگاه به موضوع اصلی تصویر متمرکز شود. برخی از گوشی های تلفن همراه که امروزه در بازار وجود دارند، خاصیت پرتره دارند. به این ترتیب می توانید خیلی راحت و بدون نیاز به دوربین های حرفه ای، عکاسی خلاقانه در منزل از محصولات داشته باشید.

نکته: اگر دوربین تلفن همراه شما این قابلیت را نداشت، نگران نباشید. به کمک بسیاری از اپلیکیشن هایی که در بازار وجود دارند می توانید خاصیت پرتره را با کم و زیاد کردن گزینه ها به راحتی روی سوژه تنظیم کرده و همان زیبایی پُرتره را به تصویر ببخشید.

عکاسی پرتره

 1. ساخت لایت باکس در کمتر از 15 دقیقه

برای اینکه زحمت ادیت تصاویر بعد از عکسبرداری را نداشته باشید، بهتر است برای خودتان یک آتلیه خانگی ارزان بسازید. برای ساخت این لایت باکس به یک جعبه مقوایی، نور لامپ، پارچه سفید نازک، چسب، ورقه آلومینیومی، برگه نازک مانند کاغذ روغنی آشپزی نیاز دارید.

 1. جعبه را از زاویه ای که برای عکاسی نیاز دارید، رو به روی خود قرار دهید و دو دربی که معمولاً باز شده هستند را مقابل خود بگذارید.
 2. حالا باید دو ضلع جعبه را که در امتداد درب های باز شده قرار دارند را به اندازه یک مستطیل کوچکتر از همان ضلع طوری با کاتر برش دهید که مثل پنجره باز شود. حالا دقیقاً به اندازه محل بریده شده، کاغذ روغنی را ببرید و بر روی این قسمت خوب بچسبانید.
 3. قسمتی از مقوا که حالا در کنار این سوراخ ها قرار گرفته اند، باید با کاغذ آلومینیومی پوشیده شوند.
 4. از بین این دو سوراخ، نور را به سوژه بتابانید. برای اینکه زاویه های داخلی جعبه باعث ایجاد سایه نشوند، یک مقوای ساده سفید رنگ داخل جعبه با یک انحنا قراردهید و سوژه را روی آن بگذارید. بعد از قرار دادن دوربین در جلوی درب اصلی مقوا و رو به روی محصول، آماده عکاسی خلاقانه در منزل باشید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا