خودرو

ماشین پرنده، از آنچه فکر می کنید به شما نزدیک تر است!

شما داستان قالیچه حضرت سلیمان را شنیده اید؟! قالیچه ای که گفته می شود با کمک نیروی باد حرکت می کرد. هنوز کسی نمی داند این ماجرا حقیقت دارد یا تنها یک افسانه است.

اما امروز بشر در نقطه ای ایستاده که ماشین پرنده را از یک رویا به واقعیت بدل کرده است. بله امروز با شجاعت می توان گفت داستان ماشین پرنده حقیقت دارد.

این 4 ماشین پرنده؛ رویایی که محقق شد

دبی، از شتر سواری تا تاکسی پرنده!

همان طور که می دانید رویای بشر پایانی ندارد! به یاد بیاورید روزگاری را که خیلی هم دور نیست، ساکنان کشور همسایه ما امارات صحرا نشین بودند و از شتر برای حمل و نقل استفاده می کردند.

اما حالا این کشور بادیه نشین دیروز و جاه طلب امروز، به مرحله ای از پیشرفت رسیده که از طرح تاکسی های پرنده رونمایی می کند! به طوری که در سال 96 اولین تاکسی پرنده در این کشور با موفقیت آزمایش شد.

این تاکسی پرنده 100 کیلومتر در ساعت سرعت دارد و می تواند حدود 30 دقیقه در هوا پرواز کند. ماشین پرنده از یک مرکز زمینی کنترل می شود و مسافر فقط باید مقصد را روی صفحه مشخص کند. امارات قصد دارد اولین کشوری باشد که طرح تاکسی پرنده به صورت گسترده در آن اجرا می شود.

تاکسی پرنده در دوبی

رونمایی از خودروی پرنده در امارات

رونمایی از ماشین پرنده تجاری در آمریکا

اواخر سال 2019، اولین خودوری پرنده تجاری در فلوریدا آمریکا رونمایی شد. این خودرو برخلاف مورد قبلی نیازی به هدایت و کنترل از زمین ندارد و توسط سرنشینان در فضا هدایت می شود.

این ماشین پرنده که توسط یک شرکت هلندی ساخته شده و با نام اختصاری PAL-V شناخته می شود، قابلیت استفاده روی زمین را هم دارد، اما به دلیل سنگینی و قدرت پایین، حداکثر سرعت آن به 100 مایل در ساعت می رسد.

با این وجود حتی تصور این صحنه هم می تواند هیجان انگیز باشد که یک ماشین در حالی که روی زمین در حال حرکت است، ناگهان بال های خود را باز کرده و به سمت آسمان پرواز کند!

البته باز شدن بال های این خودرو که شبیه به هلیکوپتر است حدود 10 دقیقه طول خواهد کشید و سرعت آن در فضا به 200 مایل در ساعت می رسد.

گفته می شود 750 نسخه از این ماشین تولید و با قیمتی بیش از 500 هزار دلار پیش فروش می شود، اما به صورت رسمی در سال 2021 روانه بازارهای جهانی خواهد شد.

خودروی پرنده در فلوریدا آمریکا

 نمایی از ماشین پرنده در آمریکا

لیلیوم، اولین ماشین پرنده در آلمان

سالهاست که آلمان به عنوان غول خودرو سازی دنیا شناخته می شود. با این حساب اصلا عجیب نیست که این کشور هم دستی در ساخت خودروهای پرنده داشته باشد.

شرکت لیلیوم نمونه اولیه تاکسی پرنده را آزمایش کرده و اتفاقا موفق هم بوده است. نکته جالب در مورد این خودروی پرنده این است که ابتدا مانند پهباد به صورت عمودی از زمین بلند می شود و سپس مثل هواپیما به صورت افقی در هوا حرکت می کند.

همچنین حداکثر سرعت آن به حدود 300 کیلومتر در ساعت می رسد و از قابلیت پرواز خودکار با 5 سرنشین برخوردار است.

لیلیوم، اولین ماشین پرنده در آلمان

 

نمونه اولیه تاکسی پرنده

 تاکسی هوایی در ژاپن، به زودی!

هر جا و هر وقت صحبت از تکنولوژی و پیشرفت هست، بدون شک نام ژاپن می درخشد! بنابراین اصلا حتی تصور هم نکنید که این کشور از قافله ساخت ماشین پرنده عقب بماند!

شرکت اسکای درایو با همکاری تویوتا از ماشین پرنده خود رونمایی کرده است و قصد دارد در سال های آینده از این خودرو به عنوان تاکسی هوایی استفاده کند.

این ماشین پرنده دارای 8 ملخ است و حتی اگر تعدادی از آن ها از کار بیفتند، باز هم قادر است به پرواز خود ادامه دهد. این خودرو ظرفیت 2 نفر سرنشین را دارد و گفته شده تا سال 2023 به بازار عرضه خواهد شد.

دولت ژاپن هم اعلام کرده تا سال 2023 استفاده از تاکسی های پرنده برای عموم مردم امکان پذیر خواهد شد و در حال راه اندازی سرویس تاکسی هوایی در شهرهای بزرگ از جمله اوزاکا و توکیو است. البته به دلیل خطراتی که وجود دارد، پروازهای اولیه بر فراز دریا خواهد بود.

لازم است اشاره کنم که این ماشین فعلا قابلیت هدایت خودکار ندارد و خودران نیست. اما به هر حال این طرح تا همین جا هم به اندازه کافی هیجان انگیز هست!

ماشین پرنده شرکت اسکای درایو ژاپن

از خودروهای آینده چه می دانید؟

گرچه خودروی پرنده از دیرباز رویای بشر بوده و برای تحقق این رویا تلاش می کند، اما قطعا این پایان ماجراجویی انسان ها نیست و طرح های جالب و حیرت انگیز دیگری هم وجود دارد که در دهه جدید میلادی از آن ها رونمایی خواهد شد.

هیدروژن و نیتروژن دو سوخت ماشین های آینده

با افزایش سرسام آور تعداد وسایل نقلیه در سراسر جهان و آلودگی زیست محیطی ناشی از سوخت های فسیلی، لزوم استفاده از سوخت های جایگزین در خودروها بیشتر از گذشته به چشم می آید.

به همین دلیل شرکت های خودروسازی استفاده از هیدروژن را در دستور کار خود قرار داده اند. تصور کنید به جای دود سیاه رنگ و بد بوی بنزین و گازوئیل، از اگزوز ماشین ها هیدروژن یا بخار آب خارج شود!

این سوخت نه تنها از آلودگی هوا جلوگیری می کند، بلکه کارایی آن هم چند برابر از موتورهای بنزین سوز بیشتر است. در حال حاضر هم یک ناوگان اتوبوسرانی با سوخت هیدروژنی در کشور اسکاتلند فعالیت می کند.

همچنین یک شرکت آمریکایی، ماشین پرنده بدون سرنشین با سوخت هیدروژنی طراحی کرده که ادعا می کند می توان از آن به عنوان آمبولانس استفاده کرد.

به دلیل استفاده از سوخت هیدروژنی، این ماشین پرنده نسبت به نمونه های دیگر وزن کم تری دارد و در نتیجه قادر است مسافت بیشتری را طی کند.

علاوه بر هیدروژن، از نیتروژن هم به عنوان سوخت خودروها استفاده خواهد شد. البته خودروهای نیتروژنی به موتورهای متفاوتی نیاز دارند. اما این سوخت نسبت به بنزین مزایای زیادی دارد.

از جمله اینکه نیتروژن عمر لاستیک را تا 40 درصد افزایش و مصرف سوخت را تا 15 درصد کاهش می دهد. عملکرد بهتر ترمز خودرو و نرم شدن کمک فنر هم از دیگر مزایای این سوخت می باشد.

خودروی هیدروژنی

خودوری فلسبی 2، دوست دار عابر پیاده!

یکی از ماشین های عجیب و خاصی که در نمایشگاه خودروی توکیو رونمایی شد، خودروی مفهومی فلسبی 2 ساخت شرکت ژاپنی تویودا گوسی بود.

نکته جالب توجه در این خودرو، بدنه خاص و منحصر به فرد آن است. چرا که بدنه بیرونی این ماشین به جای فلز از پنل های پلاستیکی ساخته شده است.

این کار باعث می شود تا در زمان برخوردها آسیب زیادی به خودرو وارد نشود. البته این تنها خلاقیتی نیست که در این ماشین به کار رفته، چرا که سازندگان ژاپنی به جای درون ماشین در بخش هایی از بدنه بیرونی آن ایربگ نصب کرده اند!

همچنین در قسمت های مختلف بدنه چراق های LED قرار دارد تا از طریق علایم، پیام هایی برای عابران و سرنشینان سایر خودروها نمایش داده شود.

با این تفاسیر می توان گفت که این خودرو به شدت دوست دار عابر پیاده است! باید دید این ماشین در حد یک نمونه اولیه باقی می ماند یا راهی به سوی بازارهای جهانی پیدا می کند.

فلسبی 2، نمونه ای از خودروهای آینده

در پایان

شواهد نشان می دهد که ایده ماشین پرنده لحظه به لحظه به مرحله اجرا نزدیک و نزدیک تر می شود و شرکت های خودروسازی به شدت و سرعت در تلاش هستند تا این طرح را در دهه جدید میلادی عملیاتی کنند.

بوئینگ، ایرباس، اوبر و تویوتا از جمله شرکت هایی هستند که در این زمینه فعالیت های گسترده ای انجام می دهند. بنابراین می توان گفت به زودی باید شاهد ترافیک در آسمان باشیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا