سفر و گردشگریفرهنگ و هنر

10 تا از معروف ترین موزه های دنیا که حتماً باید دید

اگر به دیدن بهترین مراکز سفر و گردشگری جهان علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم حتماً سری به معروف ترین موزه های دنیا بزنید. شاید اگر از شما بپرسند اسم 3 تا از موزه های شناخته شده را نام ببرید، موزه لوور پاریس اولین موردی باشد که به ذهنتان می رسد!

اما بد نیست بدانید که این موزه تنها یکی از مکان های دیدنی و معروف در بین بهترین موزه های دنیا به شمار می رود. با این مطلب همراه باشید تا شما را به زیباترین موزه های جهان ببریم.

حقایقی جالب درباره موزه های خاص دنیا

  1. موزه لوور پاریس

حالا که حداقل بیش از نیمی از مردم جهان اسم موزه لوور پاریس را شنیده اند و یا درباره آن مطالب جالبی خوانده اند، اجازه دهید اول از همه به معرفی این موزه دیدنی و جذاب بپردازیم. بزرگ ترین موزه جهان، موزه لوور است که در کرانه شمالی رود سن و بین خیابان های ریوولی و سن قرار دارد.

یکی از شاهکارهای هنری و تاریخی این موزه، وجود آثار برتر جهان مانند: تابلوی مونالیزا، مجسمه بالدار پیروزی، نقاشی تاج گذاری ناپلئون، مجسمه ابوالهول، نقاشی کشتی مدوسا، نقاشی جشن عروسی در قانا و نقاشی آزادی هدایتگر مردم اثر اوژن دلاکروا می باشد. موزه لوور پاریس سالانه حدود 10 میلیون بازدیدکننده دارد!

آثار ایرانی اسلامی موزه لوور

یکی از قسمت های جالب توجه برای ما ایرانی ها، تالارهای ایرانی با آثاری از گذشتگان ما در موزه لوور پاریس می باشد. آثار ایران باستان از 3 دوره هخامنشی، عیلامیان و قبل از آن، همچنین آثار ایران در دوره اسلامی که به بعد از دوران ساسانی مربوط می شود را می توانید در این موزه زیبا و دیدنی مشاهده نمائید.

لوح حمورابی که نمادی از تمدن بین النهرین است، سرستون های کاخ داریوش اول، بخشی از کتیبه گلی که منشور ساخت کاخ شوش است، موجودات اساطیری که به عنوان قاب های تزئینی کاخ آپادانا هستند، گور بزرگ زاده هخامنشی، بازوبند طلایی متعلق به یکی از اشراف زاده های هخامنشی، گردنبند با مهره های عقیق که در قبر یکی از اشراف زاده های هخامنشی پیدا شد، میز قربانی با تزئین 2 مار و چندین الهه، جام طلای مارلیک و ده ها آثار قدیمی و ارزشمند ایرانی دیگر را می توانید در این موزه مشاهده نمائید.

آثار ایرانی موزه لوور پاریس

  1. موزه متروپولیتن آمریکا

یکی از معروف ترین موزه های دنیا که البته بزرگترین آن نیز به شمار می رود، موزه متروپولیتن نیویورک است. جالب است بدانید که قدیمی ترین آثار موجود در این موزه به 77000 تا 330000 سال پیش برمیگردد! مثلاً سنگ آتش زنه ای که در مصر یافت شد، برای همین دوران است.

یکی از نکات قابل توجه این موزه برای ما ایرانی ها، آثار هنری و تاریخی کمیاب تاریخ ایران و اسلام است که بیش از 7000 آثار قدیمی و گران بها را شامل می شود. علاوه بر اینها، آثار زیادی از هنرهای اسلامی، آفریقایی و آسیایی نیز می توانید در این موزه مشاهده نمائید. در سال 2016 این مکان به عنوان سومین موزه هنری پربازدید دنیا با 7.6 میلیون بازدیدکننده انتخاب شد.

موزه متروپولیتن آمریکا

  1. موزه بریتانیا

یکی از قدیمی ترین و بهترین موزه های لندن، موزه بریتانیاست. این موزه که بزرگترین موزه انگلستان به شمار می رود، 8 میلیون آثار دائمی از فرهنگ و تاریخ جهان در خود جای داده است که سالانه بیش از 6.5 میلیون بازدیدکننده از سراسر جهان دارد. تاریخ 3000 ساله مصر را می توانید در “گالری های مصری” این موزه مشاهده نمائید.

موزه بریتانیا

  1. موزه اورسی پاریس

یکی دیگر از معروف ترین موزه های دنیا که در شهر زیبای پاریس قرار دارد، موزه اورسی پاریس است. به همین دلیل به عنوان دومین موزه پربازدید این کشور به شمار می رود. اگر به پاریس سفر کرده اید، حتماً در کنار بازدید از موزه لوور، از این موزه زیبا هم دیدن کنید.

در موزه اورسی می توانید بزرگترین شاهکارهای هنرمندان سبک امپرسیونیسم را مشاهده نمائید.

  1. موزه ملی چین

کشور چین هر ساله میزبان میلیون ها گردشگر می باشد که از سراسر دنیا برای دیدن مراکز زیبا و منحصر به فرد آن، راهی این کشور می شوند. یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این کشور، موزه ملی چین است که در شهر پکن قرار دارد. بعد از بازسازی هایی که در سال 2003 بر روی آن انجام شد، امروزه به عنوان بزرگترین موزه مدرن جهان شناخته می شود.

این موزه از 48 سالن نمایشگاه تشکیل شده است که مساحتی برابر با 800 تا 2000 متر مربع دارد.

موزه ملی چین

  1. موزه های واتیکان

واتیکان که یک ایالت مستقل و خودمختار محسوب می شود، در پایتخت کشور ایتالیا یعنی شهر رم واقع شده است. یکی از جذاب ترین موزه های دنیا، موزه واتیکان است که در سال 1506 میلادی توسط پاپ ژولیوس دوم بنا شد. این موزه همچنین به عنوان یکی از کامل ترین و بزرگترین موزه های هنری دنیا شناخته شده است که می توانید در آنجا آثاری از اشیاء سپاه نظامی، پرده های نقاشی شده و قالیچه نماهایی از قرن 15 را مشاهده کنید.

موزه های واتیکان

  1. موزه ملی آمستردام

یکی از موزه هایی که در سال 2018 به عنوان بهترین موزه های دنیا شناخته شد، موزه ملی آمستردام بود. در این مکان می توانید 8000 آثار هنری معروف جهان را مشاهده نمائید. یک نکته جالب در مورد موزه ملی آمستردام اینکه تنها موزه دنیاست که می توانید در آن با دوچرخه عبور و مرور کنید!

شاید یکی از دلایل این کار، وضعیت شهرنشینی در کشور هلند باشد که تعداد دوچرخه سواران در آنجا بسیار زیاد است. به همین علت است که شهر آمستردام را پایتخت دوچرخه سواری نامیده اند.

موزه ملی آمستردام

  1. موزه هنر شیکاگو

برای دیدن قدیمی ترین و بزرگترین موزه هنر در کشور آمریکا، باید سری به موزه هنر شیکاگو بزنید. در اینجا می توانید 300 هزار آثار هنری را مشاهده نمائید که تابلوهای بعدازظهر یکشنبه در جزیره گراند ژات، گیتارنواز پیر از پابلو پیکاسو، گوتیک آمریکایی از گرنت وود و تابلوی شب زنده داران اثر ادوارد هاپر در آنجا قرار دارند.

این موزه در سال 2018 در لیست برترین موزه های جهان قرار گرفت.

موزه هنر شیکاگو

 

  1. موزه مردم شناسی مکزیکوسیتی

پربازدیدترین موزه کشور مکزیک، موزه مردم شناسی مکزیکوسیتی می باشد. در اینجا می توانید آثار برجسته ای از باستان شناسان و مردم معروف مکزیک که به دوران قبل از کُلُمبی برمیگردد، مشاهده نمائید. طراحی این موزه شامل یک سالن نمایشگاه است که در اطراف آن یک حوض بزرگ و چتر با معماری گسترده قرار دارد.

این فضا دارای مساحتی برابر با 79700 متر مربع و 23 اتاق برای نمایشگاه می باشد.

موزه مردم شناسی مکزیکوسیتی

  1. موزه پرادو

موزه پرادو مادرید که در پایتخت کشور اسپانیا قرار دارد، به دستور چارلز سوم به منظور اصلاحات فرهنگی بنا شد. آثار موجود در این موزه شامل بقایای هنری مربوط به قرن 12 تا 19 می باشند. 5 هزار نقاشی، 2 هزار تصویر چاپی، هزار سکه و مدال و 700 مجسمه که به قرون 12 تا 19 میلادی برمیگردند، به همراه 2 هزار تکه شی زینتی، همه و همه در موزه پرادو مادرید قابل مشاهده هستند.

موزه پرادو

کلام آخر

با رفتن به معروف ترین موزه های دنیا و بازدید از آثار قدیمی آن ها، دیدگاهتان نسبت به مسائل اطراف خود عوض شده و از نزدیک می توانید بهتر و بیشتر زندگی گذشتگان را بررسی کنید. با مطالعه و شنیدن روایت زندگی افراد در قرونی که بسیار از زندگی ما فاصله داشته اند، می توانید در کنار لذت بردن از این داستان ها، فرصت سفرهای کوتاه علمی را برای خود و فرزندانتان فراهم کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا