پزشکی و سلامتی

8 کاری که برای کاهش وزن هرگز نباید انجام دهید

شاید از نظر افرادی که اضافه وزن دارند، سخت ترین کار دنیا کاهش وزن و رژیم گرفتن است. به خصوص اگر قرار باشد برای مدت زیادی از خوردن غذاهای مورد علاقه شان دست بکشند!

معمولا در رژیم لاغری، بایدها حکمرانی می کنند: باید ورزش کنید، باید کم تر غذا بخورید، باید غذاهای چرب و شیرین را حذف کنید و جملاتی از این دست.

اما شنیدن این جملات برای یک فرد چاق بسیار ناامید کننده و ناخوشایند است! حالا نظرتان چیست که از نبایدها شروع کنیم؟!

نگران نباشید، نبایدهای ما ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید و شما را به کاهش وزن ترغیب خواهد کرد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

8 عادت اشتباه در کاهش وزن که دیگر نباید انجام دهید

1. تماشای تصویر غذاها در اینترنت و شبکه های اجتماعی

یکی از عواملی که می تواند برنامه کاهش وزن شما را تحت تاثیر قرار دهد، دیدن عکس غذاهای مختلف و رنگارنگ در مجلات، تبلیغات تلویزیونی و شبکه های اجتماعی است.

در واقع تصویر غذاها به عنوان یک محرک بصری عمل کرده و مسیرهای مغزی و بخش کنترل اشتها در مغز را تحریک می کنند تا شما احساس گرسنگی کنید، در حالی که تا پیش از دیدن این تصاویر کاملا سیر بودید.

حتی خواندن روش پخت غذاها هم تاثیر مشابهی دارد و شما را وسوسه می کند که سراغ یخچال بروید و رژیم را به حال خود رها کنید!

بنابراین تنها چاره کار این است که عادت تماشای این تصاویر به خصوص در نیمه شب را هر چه زودتر ترک کنید!

دیدن عکس غذا و افزایش اشتها

2. تماشای برنامه های تلویزیونی هنگام غذا خوردن

اگر می خواهید کنترل حجم غذایی که می خورید دست خودتان باشد، باید کنترل تلویزیون را کنار بگذارید! در واقع برای موفقیت در کاهش وزن باید قید تماشای همزمان تلویزیون و خوردن غذا را بزنید.

شاید فکر کنید این دو مسئله ارتباطی به هم ندارند. اما حقیقت این است که ارتباط تنگاتنگی بین این دو وجود دارد.

وقتی در حال تماشای تلویزیون هستیم، تمام تمرکز و توجه ما به سمت برنامه مورد نظر جلب می شود و ممکن است تا پایان برنامه به غذا خوردن ادامه دهیم و نیاز واقعی بدن را نادیده بگیریم.

حالا تصور کنید که این عادت اشتباه به یک برنامه روزانه و همیشگی تبدیل شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ با این کار عملا کنترل برنامه غذایی خود را به تلویزیون سپرده ایم و دیگر رژیم لاغری و کاهش وزن بی معنی خواهد بود.

تماشای تلویزیون در زمان غذا خوردن ممنوع

3. سریع غذا خوردن و نجویدن مواد خوراکی

یکی دیگر از نکاتی که برای کاهش وزن نباید انجام دهید، تند غذا خوردن و نجویدن غذا است. تحقیقات نشان می دهد وزن افرادی که خیلی سریع غذا می خورند، 2 برابر بیشتر از افرادی است که آهسته غذا می خورند.

اما چطور این اتفاق می افتد؟ وقتی غذا می خوریم، هورمون هایی در بدن آزاد می شود که به مغز فرمان سیری می دهند. آزاد شدن این هورمون ها حدود 20 دقیقه زمان می برد.

اما وقتی شما سریع غذا می خورید، مغز زمان کافی برای دریافت این فرمان و سیگنال ها ندارد و در نتیجه پرخوری و افزایش وزن در انتظار شماست.

پیشنهاد می کنم برای حل این مشکل از موادی در وعده غذایی خود استفاده کنید که نیاز به جویدن بیشتری دارند، مثل غذاهای فیبردار، سبزیجات و میوه ها.

4. حذف یک وعده غذایی

حذف کامل یک وعده غذایی شاید در کوتاه مدت باعث کاهش وزن و لاغری شود، اما نمی تواند یک راه حل درست و موثر باشد و حتی در دراز مدت نتیجه عکس می دهد و منجر به چاقی هم خواهد شد.

وقتی یکی از وعده های غذایی روزانه را حذف می کنید، بدن مجبور می شود برای جبران این کمبود و حفظ ذخایر چربی، از عضله ها تغذیه کند و سوخت و ساز بدن را کاهش دهد. به همین دلیل در طول روز احساس ضعف و خستگی می کنید و علاقه بیشتری به خوردن کالری دارید.

علاوه بر این حذف وعده غذایی، تعادل هورمونی را از بین می برد و مشکلات گوارشی و در نهایت افزایش چربی را به همراه خواهد داشت. پس به هیچ وجه نباید 3 وعده غذایی صبحانه، نهار و شام را حذف کنید.

تاثی حذف یک وعده غذایی بر رژیم لاغری

5. کمبود آب بدن

لازمه کاهش وزن، افزایش سوخت و ساز بدن است. وقتی سوخت و ساز بدن زیاد می شود، قطعا کالری سوزی هم بیشتر می شود و در نتیجه وزن کاهش می یابد.

جالب است بدانید که بدن برای کالری سوزی و افزایش سوخت و ساز به آب نیاز دارد و کمبود آب بدن باعث افت سوخت و ساز خواهد شد.

تحقیقات نشان می دهد افرادی که به اندازه کافی آب می نوشند، 9 درصد کم تر از دیگران کالری جذب می کنند. همچنین نوشیدن آب یک ساعت قبل از غذا می تواند باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن شود.

6. غذا خوردن بلافاصله بعد از ورزش

معمولا افراد بعد از ورزش بلافاصله شروع به خوردن غذاهای پرکالری می کنند. اما با این کار همه تلاش هایی که برای چربی سوزی انجام داده اند به باد خواهد رفت.

بهتر است غذا خوردن را به 30 دقیقه تا 1 ساعت پس از ورزش موکول کنید. همچنین در این بازه زمانی از خوردن فست فود و آب میوه های صنعتی پرهیز کنید.

ضمنا وزنه های سنگین حجم عضلات را افزایش می دهند و در مقابل وزنه های سبک کمک می کنند چربی های اضافه را آب کنید. بنابراین بهتر است تمرینات ورزشی را با وزنه های سبک و تعداد دفعات بیشتر انجام دهید.

7. حذف یک گروه از مواد غذایی

حتما می دانید که بدن ما به تمام مواد مغذی از جمله ویتامین ها، پروتئین ها، چربی، کربوهیدرات، غلات و حبوبات نیاز دارد. حذف هر کدام از این مواد غذایی سلامت شما را به خطر می اندازد و باعث می شود مغز و سایر اندام ها نتوانند وظایفشان را به درستی انجام دهند.

برای مثال اگر کربوهیدرات را از رژیم غذایی خود حذف کنید، ممکن است در کوتاه مدت کاهش وزن اتفاق بیافتد، اما پس از مدتی دوباره به وزن قبلی بر می گردید و در مواردی حتی از حالت اولیه هم چاق تر خواهید شد.

همچنین حذف برنج و مواد نشاسته ای، ریزش مو را به دنبال خواهد داشت. بنابراین لازم است یک رژیم متعادل داشته باشید که حاوی تمام مواد مغذی باشد و از حذف کامل یک دسته از مواد غذایی جدا خودداری کنید.

تاثیر حذف یک گروه از مواد غذایی بر کاهش وزن

8. هدف گذاری اشتباه و ناامید شدن

شما چیزی در مورد اثر مرکب شنیده اید؟! دارن هاردی موسس و سردبیر مجله موفقیت در آمریکا و نویسنده کتاب معروف و تاثیر گذار اثر مرکب معتقد است “عامل موفقیت های بزرگ، جمع قدم های کوچک است که پیوسته و بدون وقفه برداشته می شوند” و این یعنی اثر مرکب!

اگر یک هدف رویایی و بزرگ برای خودتان در نظر گرفته اید و قصد دارید در مدت زمان بسیار کوتاه چندین کیلو وزن کم کنید، احتمالا خیلی زود از پا خواهید افتاد و دست ها را به نشانه تسلیم بالا خواهید برد.

وقتی شکست را بپذیرید دوباره به رژیم غذایی سابق برگشته و پرخوری را از سر می گیرد. می دانید چرا؟ چون سنگ بزرگ علامت نزدن است!

شما از ابتدا یک هدف غیر واقعی برای خود ترسیم کردید و ترس از شکست باعث شد هرگز نتوانید تا آخر ادامه دهید. با این حساب شاید بد نباشد قبل از اقدام به کاهش وزن یکبار کتاب اثر مرکب را بخوانید!

حرف آخر

برای کاهش وزن اصولی و صحیح باید هدف های کوچک و قابل دستیابی برای خود تعیین کنید و با سماجت و سرسختی آن را تا انتها دنبال کنید.

و البته به یاد داشته باشید که هرگز نباید ناامید شوید، چون: رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا