آموزشی

یادگیری زبان انگلیسی در کمتر از 90 روز! (6 گام مهم و کلیدی)

حتماً شما هم تجربه یادگیری زبان انگلیسی را داشتید؟ اصولاً همه ما از اینکه زبانی به غیر از زبان مادری خود را یاد بگیریم واهمه داریم. شاید دلیلش این باشد که تجربه های ناموفقی در این مسیر داشتیم. اما شاید روش های انتخابی را درست مشخص نکرده بودیم و به همین دلیل نتیجه دلخواه را نگرفتیم.

اگرچه افرادی که به فکر مهاجرت و ویزا گرفتن هستند بیشتر از بقیه به فکر یادگیری زبانند اما خیلی از مردم هستند که علاقه بسیار زیادی به یادگیری زبان های جدید دارند و هر بار در دوره های مختلفی شرکت می کنند. به هر حال آشنایی با تکنیک هایی که بتوان در کوتاه ترین زمان ممکن یک زبان جدید را یاد گرفت برای هر کسی لذت بخش خواهد بود.

6 گام کم هزینه برای یادگیری زبان انگلیسی

گام اول:

از شروع یادگیری زبان انگلیسی نترسید!

من فکر می کنم ترس از یادگیری زبان ریشه در گذشته هر فردی دارد. برخی از افراد شکست هایی در این مسیر داشتند که هیچ وقت دلشان نمی خواهد به آن دوران برگردند. شاید هم آموزش هایی که در دوره های مختلف یادگیری زبان داشتند برایشان جذاب و لذت بخش نبوده است.

اگر شما هم جزو این گروه از افراد هستید یکبار دیگر این شانس را به خودتان بدهید تا یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنید. مطمئن باشید بعد از این دوره دنیایی جدید به رویتان باز خواهد شد و تازه بعد از آن متوجه می شوید که یکی از ساده ترین و جذاب ترین کارهای دنیا آموزش زبان های خارجی بوده است!

بخوانید: 4 روش تقویت حافظه که باید کنکوری ها بدانند

راه کم هزینه برای یادگیری زبان انگلیسی

گام دوم:

دامنه لغات خود را با ترفندهایی بیشتر کند

تا زمانی که لغات بسیار زیادی از یک زبان جدید را یاد نگرفته باشید نمی توانید در گفت و گوها شرکت کنید. کتاب های بسیار زیادی در این زمینه وجود دارند که برنامه روزانه یادگیری لغات دارند و هر شب تنها در 15 دقیقه می توانید کلمات جدیدی یاد بگیرید.

اگر خیلی اهل کتاب دست گرفتن نیستید و مدام در حال بالا و پایین کردن صفحات مجازی در گوشی همراه خود هستید، با اپلیکیشن های جدیدی که این روزها یادگیری زبان را خیلی راحت تر کرده اند همراه شوید. اپلیکیشن Drops و italki دو نمونه  از آن ها هستند که فقط کافیست روزی 5 دقیقه برای یادگیری لغات جدید وقت بگذارید.

گام سوم:

راه حلی برای فراموش نکردن عبارات قدیمی

حتماً برایتان اتفاق افتاده که لغات تمرینی 2 شب پیش را که مرورکنید فراموش کرده باشید؟! این یکی از اتفاقات رایج در یادگیری زبان انگلیسی است که برای همه اتفاق می افتد پس نگران نباشید!

اما راه حل برطرف کردن این مشکل چیست؟!

یکی از راحت ترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که لغات ناآشنایی که قبلاً یاد گرفته اید را به فلش کارت یا فایلی در گوشی خود انتقال دهید و بارها تکرارشان کنید. با مرور هر روزه این فلش کارت ها حتی جملاتی که در آن ها از این لغات استفاده شده بود نیز برایتان یادآوری می شود.

یادگیری زبان های خارجی

گام چهارم:

هر روز 20 دقیقه کتاب زبان اصلی بخوانید

بعد از اینکه مدتی را به یادگیری لغات اختصاص دادید نوبت آن رسیده که در یک عبارت و جمله خود را امتحان کنید. اینکه چه کتاب و مطلبی را می خوانید خیلی تفاوتی ندارد. مجله، روزنامه و یا کتاب های زبان اصلی همگی می توانند به شما کمک کنند. هر روز 20 دقیقه از زمان خود را به این کار اختصاص دهید.

مطمئن باشید به زودی نتایج خوبی از این روش خواهید دید.

گام پنجم:

به پادکست های زبان انگلیسی گوش کنید

حالا نوبت آن رسیده که خودتان را در موقعیت مشابه با خارج از کشور قرار دهید. چرا؟؟ چون هر چقدر هم که لغات جدید یاد گرفته و داستان های زیادی را خوانده باشید باز هم باید این مطالب را از زبان یک غیر ایرانی بشنوید تا روی لهجه کار کنید. زبان انگلیسی در کشورهای مختلف با دو لهجه “بریتیش” و “آمریکن” تلفظ می شوند.

اگر مبتدی هستید پادکست هایی را گوش دهید که با لهجه “آمریکن” هستند تا راحت تر بتوانید متوجه شوید. هر چقدر در این مسیر پیشرفته تر کار کنید می توانید لهجه های انگلیسی را نیز متوجه شوید.

گام ششم:

تا زمانی که درسی را کاملاً یاد نگرفتید به سراغ بعدی نروید

خیلی از ما به خاطر حس کنجکاوی که داریم تصاویر و متن درس های آینده رو زودتر از زمان مشخص شده در برنامه یادگیری نگاه می کنیم. این کار به ضرر شماست!

از اینکه چندین بار با صدای بلند پادکستی را گوش دهید یا ده بار جلو و عقبش کنید خجالت نکشید. با این روش از دوباره کاری های آینده جلوگیری می کنید که این حالت باعث می شود تا در زمان یادگیری زبان انگلیسی صرفه جویی داشته باشید. بنابراین زودتر به هدف خود که یادگیری زبان کمتر از 90 روز است دستیابی خواهید داشت.

یادگیری زبان انگلیسی کمتر از 90 روز

 

رویکردی غیرسنتی و به ظاهر احمقانه برای یادگیری زبان انگلیسی!

یکی از روش هایی که معمولاً کمتر کسی به ذهنش می رسد تا برای یادگیری زبان به سراغش برود، ورق زدن دیکشنری است! تعجب کردید؟؟؟

لازم نیست صدها لغتی که در دیکشنری میبینید را حفظ کنید. شما می توانید به طور تصادفی این کتاب را ورق بزنید و به لغاتش نگاه کنید. هر کلمه ای که بیشتر برایتان جالب است را با مترادف ها و تلفظشان به خاطر بسپارید. این روش بیشتر از همه به کمک افرادی می آید که در کالج ها تحصیل می کنند.

به این ترتیب با توجه به کلماتی که قبلاً دیده یا شنیده اید بهتر می توانید لغات را به خاطر بسپارید و از کلمات هم معنی آن بیشتر بدانید.

یادگیری زبان انگلیسی سن و سال نمی شناسد!

نظریه های مختلفی در زمینه یادگیری زبان جدید در بین کودکان و بزرگسالان وجود دارد. یکی از آن ها می گوید وقتی انسان سنش بالا می رود و به اصطلاح پا به سن می گذارد ذهن به سمت پیری نزول می کند و قابلیت ایجاد نورون و سیناپس های جدید کاهش می یابد. اما ذهن کودکان به دلیل جوان بودن این قابلیت ها را به میزان زیادی دارد.

نظریه دیگری که وجود دارد می گوید حتی اگر 90 سال هم دارید برای یادگیری زبان انگلیسی دیر نیست! شاید بعد از یک هفته از شروع یادگیری زبان در میانسالی به این نتیجه برسید که پیشرفتی نداشته اید اما مطمئن باشید ذهن شما مدام در حال تغییر و پردازش اطلاعات جدید بوده است! اما در مدت زمانی که برایش پیش بینی کرده بودید این یادگیری به پایان نمی رسد و به زمان بیشتری نیاز دارد.

یادگیری زبان انگلیسی سن و سال نمی شناسد

کلام آخر

در پایان باید اشاره کنیم که برای شروع یادگیری زبان انگلیسی قبل از هر چیزی هدف گذاری کنید. آیا می خواهید بعد از این دوره 90 روزه توانایی درک فیلم های زبان اصلی را داشته باشید یا با یک دوست انگلیسی زبان مکالمه کنید؟ رسیدن به نمره بالای 7 در آزمون آیلتس برایتان اولویت دارد یا فقط برای یک مسافرت خارج از کشور خود را آماده می کنید؟

پاسخ به همه این سوالات باعث می شود تا از ابتدا بهتر بتوانید برنامه ریزی کنید و اگر برای اهداف بزرگ تر مثل کار یا تحصیل در کشورهای خارجی هدف گذاری کرده اید با اراده بیشتری در این مسیر قدم بردارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا