سبک زندگی

6 اشتباه زبان بدن که جذابیت شما را نابود می کند!

نوع نگاه، راه رفتن و حالت دست ها همگی می توانند در برقراری شما با دیگران نقش کلیدی داشته باشند، به خصوص اگر بدانید که بیشتر از 93 درصد ارتباط ما با دیگران به شکل غیر کلامیست! اینجاست که متوجه اهمیت زبان بدن می شوید. همچنین آشنایی بیشتر شما با این تکنیک باعث می شود تا رفتارهای طرف مقابلتان را نیز بهتر آنالیز کنید.

انواع حالاتی که برای زبان بدن در نظر می گیرند، برای ملاقات، محل کار، ارتباط با جمع دوستانه و… متفاوت هستند و باید با شناخت هر کدام از آن ها ارتباط بهتر و درست تری با دیگران داشته باشیم. در ادامه این مطلب به نکاتی درباره تکنیک های زبان بدن برای جذابیت بیشتر در بین اطرافیان خواهیم پرداخت.

6 اشتباه زبان بدن

  1. حرکات درست دست نشان دهنده قدرت و اعتماد به نفس شماست

اگر در مقابل فردی قرار دارید که بیش از حد از دست هایش استفاده می کند، نشان می دهد که او غیر حرفه ای بوده و اعتماد به نفس کافی ندارد! در قرارهای حضوری خود اگر می خواهید جذابیت داشته باشید، سعی کنید از زبان بدن دست ها به موقع و به اندازه استفاده کنید; مثلاً ناخن جویدن، شکستن قولنج انگشتان و… می تواند جذابیت شما را تهدید کند!

وقتی کسی دست به سینه مقابل شما مینشیند و یا ایستاده با شما صحبت می کند، یعنی علاقه ای به گفتگو ندارد و تحت تاثیر مکالمه قرار نگرفته است. اما برخی از مطالعات نشان می دهد که چنین وضعیتی در انجام کارهای سخت و با تمرکز بالا، به ثابت قدم بودن در عمل مربوط می شود.

یکی از بدترین نوع دست دادن به “ماهی خیس” معروف است که حالت سرد و عرق گونه دست را نشان می دهد. مثلاً خیلی شل دست دادن نشانه اعتماد به نفس نداشتن است و با فشار زیاد دست دادن یعنی شما پرخاشگر هستید.

دست دادن ماهی خیس

 

  1. ارتباط چشمی زن و مرد با هم متفاوت است!

زنانی که به طور کامل و با تماس چشمی درگیر مکالمه و یا ارتباطی هستند، نشان دهنده این است که به طور کامل درگیر شده اند و به هیچ عنوان مطیع نیستند! اغلب آقایون ارتباط مستقیم چشمی را دلیلی بر جذابیت بیشتر افراد می دانند، البته همیشه اینطور نیست!

معمولاً وقتی یک خانم ارتباط چشمی مستقیمی برقرار نمی کند، یعنی مطیع است! اگر می خواهید کمی دوستانه و صمیمی به نظر برسید، در تماس چشمی خود بهتر است نرم تر باشید تا از تکنیک خیره شدن کمک بگیرید.

تماس چشمی بیش از حد و طولانی نشانه تهدید، خصومت داشتن و گستاخی است در حالیکه اگر برای یک جلسه کاری این ارتباط چشمی را در حد و اندازه معمولی اش استفاده نکنید، یعنی آماده نیستید و غیر حرفه ای به نظر می رسید.

تفاوت ارتباط چشمی زن و مرد

  1. کیفیت و لحن صدا در برقراری ارتباط بسیار موثر است

شاید پیش خودتان تصور کنید که صدا و لحن شما چه ارتباطی با زبان بدن دارد؟! اما باید بگوییم همانطور که دست، پا، چشم و نوع حرکات ما می توانند در ارتباط هایمان مهم و اثرگذار باشند، تُن صدا و کیفیت لحن مکالمه هم بسیار تاثیرگذار هستند. وقتی می خواهید خودتان را جذاب تر نشان دهید، بهتر است تُن صدایتان را در حین مکالمه زیر و بم کنید و دائماً با یک حالت صحبت نکنید. این کار نشان دهنده علاقه شما به مکالمه است.

اگر همواره با یک لحن آرام و ملایمی مکالمه داشته باشید، نشان از حس کسل بودن شما است، پس حواستان به این موضوع باشد!

  1. لبخند زدن می تواند جذابیتتان را بیشتر کند

لبخند تنها زبان مشترک بین همه انسان ها با هر آئین و فرهنگیست! یکی از راه هایی که می توانید احساس صمیمیت و دوستی بیشتری با دیگران برقرار کنید، همین لبخند معمولی و رایگان است به همین راحتی! همچنین لبخند زدن تنها راهیست که می تواند در اولین برخورد از طرف مقابل بگیرید و شاید در این مرحله حرکات دست و پا خیلی نظرتان را جلب نکند.

معمولاً افراد با چهره های شاد بهتر و بیشتر ارتباط برقرار می کنند، بنابراین لبخند در زبان بدن به شدت توصیه می شود.

لبخند زدن می تواند جذابیتتان را بیشتر کند

  1. زبان بدن پاها

نکات جالبی در زمینه حرکات پا وجود دارد. مثلاً اینکه وقتی در مصاحبه و یا مکالمه ای سوالی پرسیده شود و شخص مقابل شروع به حرکت دادن پاها و جا به جا کردن حات آن شود، یعنی معذب بوده و خیلی از سوالی که پرسیده شده است، احساس رضایت ندارد!

اگر در حالت ایستاده پاهایتان از هم کمی فاصله داشته باشند، نشان دهنده اعتماد به نفس و داشتن عرصه میدان برای خود است. پاهای روی هم انداخته معانی متفاوتی دارد. یکی از معانی این حالت به محافظت فرد از طرف مقابل و ایده هایش اشاره می کند. زانوهایی که به سختی و با فشار در هم گره خورده اند، نشان دهنده اضطراب و تنش در افراد است.

  1. حالات بدنتان نشان دهنده شخصیت و وضعیت شماست

برای جذابیت بیشتر و اینکه به طرف مقابلتان بفهمانید که به او احترام قائلید و توجه می کنید، هنگام گفتگو کمی خودتان را به سمت او خم کنید. لبخند زدن و تائید صحبت های اطرافیانتان با حرکات سر یعنی به صحبت های او علاقه دارید و کاملاً حواستان به او هست.

شل ایستادن و یا نشستن با پشتی خم و شانه های افتاده، چیزی بجز ضعف و عدم اعتماد به نفسی را به فرد مقابلتان انتقال نمی دهد. علاوه بر همه این ها، داشتن چنین وضعیتی این حس را القا می کند که علاقه چندانی به فعالیت و یا مکالمه با فرد مقابل ندارید. بنابراین زبان بدن شما با نوع حالتی که ایستاده اید، ارتباط مستقیمی دارد.

حالات بدنتان نشان دهنده شخصیت و وضعیت شماست

چند تکنیک سریع برای ارتباط بیشتر با جمع

اولین برخوردی که بعد از ورود به یک اتاق و یا جمع دوستانه دارید، بسیار اهمیت دارد. سعی کنید در چنین حالتی لبخند ملایمی داشته باشید ولی با صدای بلند نخندید. حتی اگر در آن جمع شخص خاصی را از قبل می شناسید، با بقیه افراد هم با همان انرژی سلام و احوالپرسی کنید که گویی از آشنایان شما هستند.

در جمعی که فاصله بین افراد زیاد باشد به طوری که به راحتی یک یا چند نفر از بین شما و شخص مورد نظرتان بتواند رفت و آمد کند، زبان بدن چشمی می تواند بسیار اثرگذار و کارآمد باشد. ما باید حرکاتی که در حالت عادی از خودمان نشان می دهیم را آنالیز و بررسی کنیم تا متوجه شویم ایرادات زبان بدنمان کدامند؟

کلام آخر

همه ما بدون اینکه شاید خیلی در جریان نوع و معانی حرکات بدن خود باشیم، از زبان بدن استفاده می کنیم. معلم ها، وکلا، سخنرانان و… اغلب از حرکات دست و چشم ها استفاده زیادی دارند. این حرکات باید کافی و به اندازه باشند; به طوریکه بتوانند حاوی پیام و تاثیرگذاری کافی به مخاطب باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا